Bitcoin znowu rośnie - na co uważać?
Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2018 r – co się zmieniło w nowym roku?
Luty 5, 2018
Bitcoin znowu rośnie - na co uważać?
Wygraj wycieczkę do Paryża dla dwojga!
Luty 7, 2018

Bitcoin znowu rośnie – na co uważać?

Bitcoin znowu rośnie - na co uważać?

Bitcoin i inne krypto waluty, to zjawisko, którym zajmują się setki tysięcy internautów. Kiedyś, temat niszowy, swoista ciekawostka internetowa, dziś kierunek inwestowania wolnych środków, traktowany całkiem serio. Co spowodowało zmianę? Odrobinę, promocja tematu w sieci, ale przede wszystkim znaczący wzrost kursu. Jedni twierdzą, że to efekt spekulacji, inni, że rosnącego zainteresowania, a tym samym obrotu kryptowalutami. Ale fakty są takie, że wiele osób w ostatnim roku zarobiło na kryptowalutach spore pieniądze.

Kryptowaluta – co to takiego?

Istnieją skomplikowane definicje o technikach rozproszonych i blockchain, ale uprośćmy je znacząco. W taki sposób, aby zwykły internauta, wiedział, o co chodzi. To waluta kryptograficzna, czyli wirtualna. Nie istnieje fizycznie, a jedynie, jako zapis elektroniczny w naszych komputerach lub urządzeniach mobilnych. Wirtualną walutę można kupić i sprzedać na jednej, ze specjalnych giełd internetowych. Każda jednostka ma swój niepowtarzalny kod, który zabezpiecza ją przed skopiowaniem, a także wielokrotnym użyciem w jednym czasie. Kryptowaluta ma kilka ważnych zalet. Nie kontrolują jej żadne instytucje finansowe, ich kurs reguluje po prostu rynek, czyli podaż i popyt. Transakcje są anonimowe, a dodatkowo nie podlegają np. zajęciom komorniczym. Być może, kiedyś to się zmieni, ponieważ jest dla wielu rządów sól w oku, jednakże na razie kryptowaluty cechuje duży stopień wolności i suwerenności.

Bitcoin, wciąż jeszcze król kryptowalut

Bitcoin to pierwsza i wciąż najważniejsza kryptowaluta. Jego zamysł, powstał dużo wcześniej, jeszcze w XX wieku, ale w obecnej formie narodził się w 2008 roku. Tożsamość twórcy nie jest do końca jasna, są różne wersje, jednakże faktem jest, że od czasu pierwszej transakcji z użyciem bitcoina, jego sława urosła do ogromnych rozmiarów, podobnie jak kurs. Wystarczy fakt, że jego początkowa wartość była równa kosztom prądu potrzebnego do wykonania transakcji z użyciem 1 bitcoina. Po jakimś czasie, cena zrównała się z ówczesnym kursem 1 dolara, a w 2017 roku kurs bitcoina urósł do wartości średnio ponad 16 000 USD. Zdarzały się też transakcje w pobliżu granicy 20 000 USD.

Inne kryptowaluty

Sukcesy, które odnotowywał bitcoin sprawiły, że szybko zaczęły powstawać inne wirtualne waluty. Jak grzyby po deszczu pojawiały się firmy, a nawet państwa, które na rynek wypuszczały swoje jednostki. Dziś mamy ich całą, ogromną listę. Są znaczące kryptowaluty, które swoim udziałem w rynku gonią zaciekle króla bitcoina, np. ethereum, ripple czy litecoin. Są też inni, mniejsi i młodsi gracze. Jedne waluty pną się do góry w wysokości kapitalizacji, inne umierają, ten rynek jest bardzo ruchomy.

Czy to się opłaca?

W przypadku jakiejkolwiek inwestycji, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na tak zadane pytanie. Kryptowaluty to nie ziemia czy mieszkanie, których ceny ulegają niewielkim wahaniom, ale zawsze są pożądane i poszukiwane na rynku, więc trudno na nich stracić. Tu amplituda zysków i strat bywa spora, to po prostu, ryzyko wpisane w tą inwestycję.

Przykładem może być sam bitcoin. Jego cena, rosła sukcesywnie do takich rozmiarów, że po pewnym czasie obawiano się, iż ta bańka pęknie. I pękła. Z początkiem roku 2018, bitcoin zaliczył ogromny spadek kursu o kilkadziesiąt procent, tak po prostu. Po jakimś czasie, kurs poszybował znów w górę, ale nie wrócił już do poprzednich wartości. Ostatnio znów maleje, a to wszystko na przestrzeni stycznia. Analitycy, z jednej strony zachęcają, bo jest to obecnie obszerny rynek i można na nim nieźle zarobić, ale z drugiej strony, ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem. Na razie, większość inwestorów trzyma swoje zyski w kryptowalutach i nimi obraca na giełdach. Jednak, kiedy zmęczą się spadkami, zaczną masowo wycofywać swoje jednostki i zamieniać na zwykłe waluty na swoich kontach. Wtedy, rynek kryptowalut może się załamać. Może, warto więc zainwestować już teraz, zanim nastąpi krach? O tym, każdy musi zdecydować samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.