Branże, w których zarabiało się najlepiej w 2017 roku
Czy inwestowanie w ziemię się opłaca?
Marzec 2, 2018
Branże, w których zarabiało się najlepiej w 2017 roku
Inwestycje. W co warto zainwestować w 2018 roku?
Marzec 13, 2018

Branże, w których zarabiało się najlepiej w 2017 roku

Branże, w których zarabiało się najlepiej w 2017 roku

Takie rankingi są opracowywane praktycznie po podsumowaniu każdego roku, ponieważ rynek pracy to dość zmienny twór, który żywo reaguje na wiele różnych czynników, nie tylko ekonomicznych. Ranking najlepiej opłacanych zawodów budzi też sporą ciekawość u internautów. Chętnie zapoznają się z takim zestawieniem przede wszystkim osoby, które planują zmienić coś w swoim życiu zawodowym oraz uczniowie szkół średnich będący przed wyborem uczelni wyższej i drogi zawodowej.

Najlepiej opłacane branże na rynku pracy (dane wg GUS obejmujące Warszawę)

 1. Informacja i komunikacja. Do tej grupy można zaliczyć wszystkich pracowników mediów tradycyjnych i internetowych, w tym dziennikarzy, a także całą branżę Public Relations. Po chwilowych spadkach, kategoria ta wdrapała się w 2017 roku na sam szczyt najlepiej opłacanych branż. Średni zarobek brutto wynosi tu 8677 zł.
 2. Działalność naukowa i techniczna. To dość obszerna grupa zawodowa, ponieważ wrzucono do niej zarówno pracowników naukowych, jak i wykładowców szkół wyższych oraz pracowników IT. Do niedawna ta kategoria była niekwestionowanym liderem, obecnie spadła na drugą pozycję. Średnie zarobki, jakie oferuje ten rynek pracy wynoszą tu 7804 zł brutto.
 3.   Obrót nieruchomościami. W tej branży zarabiało się w 2017 roku średnio 6718 zł brutto i można zauważyć, że ta tendencja utrzymuje się od kilku lat.
 4. Budownictwo. Ta kategoria odnotowała ostatnio spadki w poziomie wynagrodzeń, jednak trzeba przyznać, że nadal zajmuje dobrą lokatę. Średni dochód brutto to 6258 zł.
 5.  Handel i naprawa samochodów. Można zaliczyć do tej grupy pracowników warsztatów naprawczych i wulkanizatorskich, a także stacji kontroli pojazdów oraz punktów zajmujących się sprzedażą samochodów nowych i używanych. Średni zarobek na tym rynku pracy – 5932 zł.
 6.   Przemysł. Rozległa grupa, która obejmuje górnictwo i wydobycie, przetwórstwo przemysłowe, produkcję, szeroko pojęty przemysł energetyczny oraz przedsiębiorstwa gospodarujące ściekami i odpadami, a także dostarczające wodę. Obliczono, że średni dochód brutto podniósł się tu znacząco w stosunku do lat ubiegłych i wynosi 5454 zł.
 7.  Rozrywka, kultura i rekreacja. W kategorii tej znajdą się wszyscy pracownicy obsługujący imprezy kulturalne, koncerty, przedstawienia i inne występy oraz kadra pracująca w muzeach, kinach, punktach związanych z hazardem oraz instytucjach sportowych. Średnia płaca brutto wynosi tu 5019 zł i jest zdecydowanie wyższa niż w latach ubiegłych.
 8.  Transport i gospodarka magazynowa. Zarobki w tej branży utrzymują się na dość stabilnym poziomie i wynoszą średnio 4555 zł.
 9.  Hotelarstwo i gastronomia. To duży rynek pracy, który obejmuje pracowników hoteli i pensjonatów różnej wielkości oraz wszelkich lokali gastronomicznych. Średni zarobek brutto to 3868 zł.
 10. Administrowanie i wsparcie. W kategorii zajmującej ostatnie miejsce w klasyfikacji umieszczono pracowników administracyjnych, biurowych, serwisy sprzątające, a także biura detektywistyczne i agencje ochrony. To branże w których w 2107 roku płace wzrosły i osiągnęły średnio pułap 3433 zł brutto.

Oczywiście rynek pracy jest bardzo ruchomy i niebawem ranking może zostać zmieniony pod wpływem danych śródrocznych. Jednakże według analityków branże takie jak IT, energetyka, przemysł czy informacja powinny wciąż pozostawać na szczytowych pozycjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
 • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
 • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
 • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.