Co sprawia, że nie potrafimy zwiększyć swoich dochodów?
Kto zyskuje, a kto traci na wysokich cenach paliw?
Czerwiec 22, 2018
Co sprawia, że nie potrafimy zwiększyć swoich dochodów?
Gotując w domu automatycznie tworzymy oszczędności
Lipiec 3, 2018

Co sprawia, że nie potrafimy zwiększyć swoich dochodów?

Co sprawia, że nie potrafimy zwiększyć swoich dochodów?

Polacy mają tendencję do narzekania dla samego narzekania. Najczęściej psioczymy na rząd i polityków, służbę zdrowia, na innych przedstawicieli naszego społeczeństwa a także na niskie zarobki. Zastanówmy się nad tym ostatnim problemem. Każdy wie, że pomimo medialnych rewelacji, wciąż wielu z nas pracuje za najniższą krajową albo niewiele więcej. Ale każdy z nas też ma wolną wolę i ze swoim życiem może zrobić co chce. Więc jeśli jesteś sprawny i zdrowy, dlaczego wciąż nie potrafisz zwiększyć swoich dochodów? Dlaczego narzekanie to jedyne, co robisz w tym temacie?

Nasze dochody to wypadkowa wielu czynników, składają się na nie posiadane kompetencje, miejsce zamieszkania wraz z przypisanym do niego rynkiem pracy a także nasze chęci do pracy. I tak naprawdę każdy z tych czynników można zmienić na lepszy.

Zwiększ swoje kompetencje

Czasy, kiedy matura lub ukończone studia były szczytem edukacyjnym, po którym można było zaszyć się na ciepłej posadce do samej emerytury to już bardzo odległa przeszłość. Dziś na rynku pracy wygrywają tylko ci, którzy w porę zauważyli dla siebie jakąś niszę i podjęli się dodatkowej nauki. Dzięki takiemu podejściu magister marketingu i zarządzania ukończył np. kursy dla spawaczy i dziś zarabia nie 2 a 5 tys. zł na rękę. Z kolei kasjerka w sieciowym markecie, po redukcji zatrudnienia nie załamała rąk, wzięła dotację z Urzędu Pracy i założyła punkt przedszkolny, jedyny w swojej miejscowości. Z czasem wynajęła większy lokal, bo biznes rozwinął się powyżej założeń z biznesplanu.

To dwa scenariusze i obydwa z życia wzięte. Co odróżnia te dwie osoby od całej rzeszy narzekających malkontentów? Podjęli odważne decyzje, nabyli nowe kompetencje i zmienili swoją ścieżkę zawodową i znaleźli sposób na zwiększenie dochodów. Proste, ale trzeba być elastycznym, zauważać nadarzające się okazje i mieć chęci do nauki i zmian.

Wyjedź tam, gdzie jest lepsza praca

W naszej polskiej mentalności wciąż dominuje przywiązanie do korzeni i to w takiej dość dosłownej formie. Cała masa ludzi, mieszkających w rejonach kraju, gdzie trudno o dobrą pracę, wciąż narzeka na swój los i niskie zarobki. A tymczasem można zmienić lokalizację, przecież to nie oznacza zerwania z korzeniami.

Masowa emigracja Polaków do Anglii, Irlandii i innych zachodnioeuropejskich krajów wielu z nas szokowała i oburzała. Ale to była właśnie ta bardziej kreatywna część społeczeństwa, która miała dość życia w biedzie i postanowiła coś z tym zrobić i potraktowała wyjazd jako szansę na zwiększenie dochodów.  

Można wybrać taką formę albo spróbować swoich sił i poszukać lepszej pracy w innych częściach Polski. Ludzie z wiosek, z małych miasteczek czy ze wschodnich regionów kraju mogą przecież szukać pracy w dużych miastach czy całych aglomeracjach. Tam, gdzie koncentruje się biznes, przemysł, urzędy itd. To oczywiście może oznaczać rozłąkę z rodziną i odwiedziny jedynie w weekendy, ale zastanówmy się co będzie lepsze. Dzieci, które widzą tatę na co dzień, ale w domu piszczy bieda czy weekendowy ojciec, który zapewni rodzinie dobrobyt?

Nie bądź leniem

Przy założeniu, że jesteś w pełni sił i zdrowy, możesz pracować więcej. Jeśli tego nie robisz, a jedynie narzekasz siedząc bezmyślnie i bezproduktywnie na kanapie, to znaczy, że jesteś leniem. Ludzie leniwi nigdy do niczego nie dochodzą, nie lubią się wysilać i zarabiają dużo tylko w pracy załatwionej przez koneksje, gdzie mogą być figurantami. To jednak zwykłe cwaniactwo, a zwykły człowiek, który chce zwiększyć swoje dochody musi po prostu dorabiać. Jeśli więc nie jesteś rodzicem, który w pojedynkę wychowuje małe dziecko, możesz wolne popołudnia i weekendy poświęcić na pracę dodatkową. Wystarczy poszukać w Internecie i ruszyć się z kanapy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.