Dane statystyczne i prawdziwe zarobki Polaków - dwie różne rzeczywistości
7 prostych sposobów pozwolą unikać ci dziury w domowym budżecie!
Maj 16, 2018
Dane statystyczne i prawdziwe zarobki Polaków - dwie różne rzeczywistości
Udekorowałeś dom tatarakiem na Zielone Świątki? Jest to nie tylko piękne, ale także użyteczne: o tym mówi tradycja
Maj 18, 2018

Dane statystyczne i prawdziwe zarobki Polaków – dwie różne rzeczywistości

Dane statystyczne i prawdziwe zarobki Polaków - dwie różne rzeczywistości

Wciąż słyszymy w mediach optymistyczne wiadomości, jakoby stale poprawiała się sytuacja gospodarcza naszego kraju. Podobno bezrobocie spada, a zarobki rosną. Średnie wynagrodzenie brutt0118o oscyluje w okolicach 5 tys. złotych brutto, a warunki konkurencyjności, panujące na rynku pracy pozwalają wierzyć, że będzie jeszcze lepiej.

 

Zwykły Kowalski przeciera oczy i z niedowierzaniem spogląda na swoje konto, na które co miesiąc dostaje wynagrodzenie. Wciąż otrzymuje wynagrodzenie minimalne, więc jego miesięczne netto to niewiele ponad 1500 zł. Jak to się dzieje? Czy żyjemy w jakiejś równoległej, innej rzeczywistości niż ta podawana w mediach?

Na czym polega różnica?

Informacje dotyczące wysokich zarobków zdecydowanie różnią się od medialnych danych, a dzieje się tak ze względu na kilka czynników.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wszelkie wartości i dane liczbowe obrazujące zjawiska gospodarcze, w tym zarobki, są podawane w kwotach brutto. Natomiast zwykłego obywatela interesują realne pieniądze, które tworzą jego domowy budżet, czyli kwota netto. Wbrew pozorom różnica jest duża i kiedy mowa o średnim wynagrodzeniu w kwocie 4900 zł to w rzeczywistości mamy do czynienia z kwotą 3500 zł netto.

Po drugie, nie każdy o tym wie, ale dane, których dostarczają nam media obejmują płace w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych, w bankowości, w branży IT, górnictwie czy przemyśle energetycznym. To sektory, które tak naprawdę nakręcają gospodarkę i podnoszą wszelkie wskaźniki ekonomiczne. I w tym sektorze faktycznie odnotowuje się wzrost płac w ostatnich latach, jednakże jest to zaledwie wycinek rynku pracy, zupełnie nie reprezentatywny. Poza tym, płace tworzące naszą medialną średnią krajową obejmują także wszelkie premie, nagrody, dywidendy i inne benefity wypłacane w tym sektorze, co rzecz jasna znacznie podnosi obliczane wartości. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że publikowanie takich wyliczeń to medialna manipulacja, która służy jedynie politykom i ich słupkom w sondażach.

Jest też trzecia, bardzo ważna kwestia, o której często zapominamy. Dane te stanowią średnią arytmetyczną, a więc obejmują lukratywne zarobki prezesów, doradców, członków zarządów, managerów i kierowników itd. To kwoty, które znacznie zawyżają publikowane informacje.

Jaka jest rzeczywistość?

Raz na dwa lata GUS podaje do publicznej wiadomości statystyki, które są bliżej rzeczywistości. Ostatnie opublikowano w październiku 2016r. więc kolejne będziemy mieć pod koniec roku bieżącego. W tych opracowaniach wykorzystuje się inne narzędzia statystyczne, jak mediana i dominanta, które pozwalają na bardziej realne obliczenia. Zestawienia pokazują też strukturę zatrudnienia w Polsce pod kątem różnych branż, z ujęciem zróżnicowania zarobków mężczyzn i kobiet, a także ze wskazaniem ilości zatrudnionych, którzy otrzymują niskie i średnie wynagrodzenie. Dzięki temu można było dowiedzieć się na przykład, że ponad połowa ludzi pracujących musi zadowolić się kwotą około 2500 netto na miesiąc oraz, że ponad 15% osób pracujących otrzymywało wynagrodzenie minimalne. Można też poznać zróżnicowanie zarobków w różnych rejonach Polski, bo jak wiadomo, są województwa z prężnie działającym przemysłem i takie, gdzie bezrobocie jest wyższe a zarobki prezentują się grubo poniżej przeciętnej.

 

Można domniemywać, że pomimo wciąż ogłaszanych coraz to lepszych wyników gospodarczych, makroekonomicznych i płacowych, należy spodziewać się, że w tym roku będzie podobnie. Od 2016 roku zmieniła się jedynie wysokość wynagrodzenia minimalnego, co statystyki odnotują jako realny wzrost wynagrodzeń w kraju.18

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.