Dorabiasz do pensji? Niebawem napotkasz trudności.
Okazja do świętowania Dnia Pracy i rocznicy wstępu Polski do Unii europejskiej!
Kwiecień 18, 2018
Dorabiasz do pensji? Niebawem napotkasz trudności.
Czy Revolut to rewolucja w dziedzinie bankowości?
Kwiecień 23, 2018

Dorabiasz do pensji? Niebawem napotkasz trudności.

Dorabiasz do pensji? Niebawem napotkasz trudności.

Wielu z nas dorabia do pensji. To cała masa ludzi, którzy nie skupiają się na marudzeniu o niskich zarobkach, tylko poświęcają swój wolny czas na dodatkowe, odpłatne zajęcie. Dzięki temu łatwiej jest dopiąć domowy budżet czy zrealizować swoje plany i marzenia. Teoretycznie postawa godna podziwu, jednak nie dla ustawodawcy. Tu osoby, których popołudnia i weekendy wypełnia dorabianie do pensji podstawowej budzą dziwny sprzeciw.

Będą zmiany, które zablokują dorabianie do pensji

Trwają od dawna prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, które mają na celu opracowanie gruntownych zmian w zakresie tej gałęzi polskiego prawa. Pod lupę poszło wiele zagadnień, w tym także kwestia dorabiania do pensji. Zmiany mają prowadzić do tego, że każdy z nas będzie mógł mieć tylko jedno zatrudnienie. Taki zabieg prawny ma na celu wyeliminowanie umów cywilnoprawnych, czyli można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie dalszy ciąg uszczelniania systemu podatkowego i poszukiwań nowych wpływów do budżetu. Ten śmiały wniosek można wysnuć na podstawie dążeń, jakie wykazuje ustawodawca. Dorabiający będą mieli bowiem obowiązek zakładania firm i świadczenia usług w ramach opodatkowanej działalności gospodarczej.

Oficjalne stanowisko jest takie, że dorabianie do pensji powinno zniknąć, aby każdy mógł się poświęcić jednej pracy i nie tracił energii na dodatkowe zajęcia. Problem w tym, że na swoich głównych etatach większość z Polaków nie zarabia wystarczająco dużo pieniędzy i stąd wzięło się powszechne dorabianie. Poza tym, teoria zupełnie się nie broni w momencie, kiedy słyszymy, że owszem, można pracować dodatkowo, ale w ramach samozatrudnienia. Można też zdobyć drugi etat, w innej firmie. Czyli zniknąć mają jedynie umowy o dzieło, bo tylko one są solą w oku.  

Jak w praktyce ma wyglądać dorabianie do pensji?

Ustawodawca niekoniecznie patrzy na stronę praktyczną tych zmian w Kodeksie Pracy. A praktyka będzie nieco dziwaczna, jeśli opracowywane zasady wejdą w życie. Nauczyciel języka obcego, który udziela korepetycji, a w weekendy uczy w szkole prywatnej, będzie musiał sporo zmienić. Korepetycji można będzie udzielać na działalność, a w prywatnej szkole znaleźć etat lub również zdecydować się na samozatrudnienie. Podobnie będzie z lekarzami, pielęgniarkami i innymi zawodami, w których dorabianie do pensji jest nagminne.

Natomiast cała rzesza osób świadczących usługi w internecie na umowę o dzieło, zostanie zmuszona do założenia działalności. Wyobraźcie sobie, że zarabiacie z biedą 1000 zł na takiej pracy dodatkowej. Z umowy o dzieło odprowadzana jest tylko zaliczka na podatek dochodowy. Kiedy założycie działalność, ta kwota zostanie obciążona składkami ZUS, jeśli na etacie nie zarabiacie najniższej krajowej albo samym ubezpieczeniem zdrowotnym, i etat jest nieco lepiej opłacany. Do tego oczywiście dołączy się podatek dochodowy i inne daniny związane już konkretną działalnością. W pewnym momencie takie dorabianie do pensji straci sens.

Co w związku z tym? Po prostu szara strefa urośnie jeszcze bardziej, bo nikomu nie będzie się opłacało pracować wieczorami i wolne dni w sposób oficjalny. Przecież nasze dodatkowe zajęcia mają na celu wspierać nasz budżet domowy, a nie w całości trafiać do państwowej kiesy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.