Kupujemy towary w sieci – jak zaoszczędzić i nie dać się oszukać?
Jak program 500+ wpłynął na polską gospodarkę?
Marzec 19, 2018
Kupujemy towary w sieci – jak zaoszczędzić i nie dać się oszukać?
Programy lojalnościowe – sposób na tańsze zakupy
Marzec 23, 2018

Kupujemy towary w sieci – jak zaoszczędzić i nie dać się oszukać?

Kupujemy towary w sieci – jak zaoszczędzić i nie dać się oszukać?

Polacy polubili zakupy przez Internet i jak wynika z wielu badań, już ponad połowa z nas deklaruje, że kupuje w sieci co najmniej raz w miesiącu. Niestety nasze doświadczenia związane z internetowymi zakupami nie zawsze są pozytywne. Radzimy, co zrobić, by wybrać dobrze sklep online, czyli jak kupić tanio i u uczciwego sprzedawcy.

Najczęstsze problemy podczas zakupów online

Doświadczenia zakupowe Polaków bada systematycznie wiele niezależnych agencji badawczych. Z udostępnionych przez nie danych można wyróżnić kilka najczęstszych problemów, z jakimi spotykamy się, wybierając sklep online jako miejsce naszych zakupów:

 • zbyt długie oczekiwanie na dostawę towaru
 • otrzymanie innego towaru zamiast tego zamówionego
 • otrzymanie towaru uszkodzonego
 • problem ze skontaktowaniem się ze sprzedawcą
 • w ogóle nieotrzymanie zamówionego towaru (oraz utrata pieniędzy)
 • problem ze zwrotem towaru

Niestety powyższe problemy dotyczą nawet co dziesiątej transakcji zawartej online.

Największym problemem są sytuacje, gdy pomimo zapłaty towar nigdy nie dociera do nabywcy, a sklep znika z sieci po kilku tygodniach działalności. Fałszywy sklep internetowy to wciąż częste oszustwo, któremu ulega wiele osób i traci w ten sposób pieniądze. Najczęstszym powodem, dla którego dajemy się oszukać, jest chęć zapłacenia za towar jak najniższej ceny.

Innym, równie bolesnym sposobem na oszustwo jest sprzedaż towarów podrabianych. Sklep online prezentuje na swoich stronach zdjęcia oryginalnych i bardzo atrakcyjnych towarów, natomiast do klienta dociera jedynie namiastka tego, co było widoczne na fotografii. Różnice pomiędzy towarem zamówionym, a rzeczywistym są dzisiaj częstym powodem żartów w Internecie, jednak osobie, która w ten sposób wydała pieniądze, z pewnością do śmiechu nie jest.

Jak rozpoznać fałszywy sklep online?

Jeśli nie chcemy zostać oszukani przez sklep internetowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy mogących świadczyć o nieuczciwych zamiarach sprzedawcy:

 • bardzo atrakcyjne, często markowe rzeczy w skrajnie niskich cenach
 • brak na stronie sklepu pełnych danych sprzedawcy (powinna być nazwa firmy, adres jej siedziby, ewentualnie numer KRS, REGON i NIP, a także działający numer telefonu)
 • brak informacji o sposobie ochrony danych osobowych
 • brak regulaminu sklepu lub regulamin pisany „na kolanie”
 • stosowanie w regulaminie klauzul niedozwolonych (np. zastrzeżenie o braku możliwości odstąpienia od umowy, która jest zagwarantowana klientom sklepów online przez prawo)
 • brak opcji zapłaty przy odbiorze
 • zastrzeżenia o możliwości wydłużenia terminu realizacji zamówienia bez podania konkretów (czyli nie wiadomo, kiedy tak naprawdę przesyłka dotrze).

Warto pamiętać, że przede wszystkim skrajnie niska cena widniejąca pod drogim produktem (dotyczy to najczęściej markowych ubrań, butów, torebek, sprzętu elektronicznego, a także modnych rzeczy do domu) zawsze powinna wydać się nam podejrzana. Albo towar taki pochodzi z kradzieży, albo sklep online próbuje nas oszukać. Stare powiedzenie „chytry dwa razy traci” jest tutaj najlepszą przestrogą – bardzo tani towar może nas po prostu kosztować utratą pieniędzy. Dlatego w takich przypadkach lepiej nie ryzykować zakupów, a przynajmniej nie godzić się na zapłatę z góry za zamówiony towar.

Pamiętajmy także, aby dobrze czytać regulamin sklepu i potwierdzić dane sprzedawcy – wówczas, gdy towar w ogóle do nas nie dotrze lub nie spełni naszych oczekiwań, będziemy mogli złożyć reklamację lub w ogóle odstąpić od umowy, a swoich praw dochodzić w ostateczności przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
 • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
 • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
 • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.