Obligacje jako jeden z instrumentów inwestycyjnych
Najtańsze paliwo – na czym jeździć aby się opłacało?
Luty 9, 2018
Obligacje jako jeden z instrumentów inwestycyjnych
Przelewy międzynarodowe – gdzie, jak, komu?
Luty 14, 2018

Obligacje jako jeden z instrumentów inwestycyjnych

Obligacje jako jeden z instrumentów inwestycyjnych

Załóżmy, że mamy konkretną sumę pieniędzy, które są na tyle bezpieczne, że nie będziemy ich potrzebowali, dopóki nie zdarzy się coś naprawdę strasznego. Leżąc na koncie podstawowym lub na kupce nie zarabiają, a dodatkowo, tracą na wartości. Wpływają na to podwyżki cen oraz inflacja, które sprawiają, że nasza odłożona sumka traci swoją siłę nabywczą. Warto więc, by pieniądze „pracowały” i nie straciły swojej wartości, a dodatkowo przynosiły nadwyżkę finansową. Nie jest to łatwe, ale można skorzystać na niektórych instrumentach finansowych. Jednym z nich są obligacje, mało popularne papiery wartościowe.

Obligacja-co to takiego?

Jest to, jedna z form papierów wartościowych. Wypuszcza je emitent, który potrzebuje pozyskać środki pieniężne z innego źródła, niż banki. Upraszczając, jest to dowód pożyczki, jakiej emitentowi udziela osoba nabywająca obligacje (obligatariusz). Dzisiejsze obligacji, nie miewają już raczej formy papierowej, są elektronicznym zapisem na serwerze.

Warto podkreślić, że ten papier wartościowy, różni od akcji jedna zasadnicza sprawa. Obligacja, nie uprawnia do części zysku uzyskanego przez emitenta, ani do udziału w zarządzaniu.

Obligacje mogą być emitowane przez różne podmioty, jednak w Polsce spotyka się głównie, te:

  •         wydane przez Skarb Państwa,
  •         obligacje municypalne wydawane przez jednostki samorządowe każdego szczebla
  •         korporacyjne, czyli emitowane przez firmy.

Kilka słów o cechach obligacji

Obligacje różnią się od siebie pod względem oprocentowania oraz terminu zapadalności. Te cechy, są określane z góry przez emitenta. Określany jest też, rodzaj wydawanych obligacji, np. to czy są stałokuponowe czy zmiennokuponowe. Te nazwy, odnoszą się do sposobu oprocentowania. Pierwszy rodzaj, to obligacje ze stałym oprocentowaniem i ta metoda, zwykle stosowana jest w przypadku obligacji z krótkim terminem zapadalności, np. dwu lub trzyletnim. Zmiennokuponowe obligacje, czyli te o zmiennym oprocentowaniu, są zwykle długoterminowe, a wysokość odsetek obliczana jest, co miesiąc. Jeśli mowa o terminach zapadalności, to najczęściej emitowane są obligacje dwu i trzyletnie, sześcioletnie oraz dziesięcioletnie.

Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy wszystkie parametry, czyli wysokość i rodzaj odsetek, termin zapadalności oraz warunki wcześniejszego wykupu. Z tym ostatnim, bywa różnie, czasami ma do tego prawo obligatariusz, a czasami tylko emitent. Wcześniejszy wykup, zwykle powoduje jakieś kary, trzeba więc sprawdzić jakie. Kupując obligacje, należy też sprawdzić wiarygodność emitenta, w końcu pożyczamy mu pieniądze. W przypadku jego bankructwa, stracimy cały kapitał włożony w te papiery wartościowe, przy czym największe ryzyko wiąże się obligacjami wypuszczonymi przez firmy oraz jednostki samorządowe.

Ile można na tym zarobić?

Tyle, ile proponuje emitent. Zwykłe obligacje skarbowe, proponują kilka procent odsetek, natomiast korporacje nawet kilkanaście. Tu jednak ryzykujemy, że w okresie ważności aktywów firma upadnie, natomiast w przypadku państw ryzyko jest mniejsze. Należy też pamiętać, że musimy określoną kwotę niejako zamrozić na dłuższy czas. W ciągu tych kilku lat rynek finansowy może się zmienić i inne inwestycje staną bardziej opłacalne. Automatycznie, tracimy szansę na potencjalnie większy zysk albo wykupimy obligacje przed czasem, co nie jest zbyt korzystne.

Wysokość zysku zależy też, od tego kiedy planowana jest kapitalizacja odsetek, czyli kiedy są doliczane do kapitału głównego i podlegają tym samym dalszemu oprocentowaniu. Czasami, kapitalizacja odbywa się co rok, czasami co pół, a niekiedy w ogóle i odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty bazowej. Od zysków z takiej inwestycji, zostanie też odliczony podatek Belki, więc, aby stwierdzić czy obligacje są opłacalne trzeba zastanowić się nad konkretną ofertą, a nie nad całym instrumentem finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.