Polacy wciąż zbyt mało znają się na finansach
Jak dobrze kupić działkę rekreacyjną?
Maj 25, 2018
Polacy wciąż zbyt mało znają się na finansach
Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?
Czerwiec 7, 2018

Polacy wciąż zbyt mało znają się na finansach

Polacy wciąż zbyt mało znają się na finansach

Finanse to ważna sfera naszego życia, jednak wciąż jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Dla wielu Polaków osobiste finanse to tylko comiesięczna wypłata i bieżące wydatki. Tymczasem to zdecydowanie bardziej skomplikowana dziedzina, a im więcej wiemy na ten temat, tym efektywniej jesteśmy w stanie zarządzać nawet skromnym budżetem domowym.

Świadomość ekonomiczna- co to takiego?

Z najnowszych raportów wynika, że zaledwie 44% naszych rodaków ma wiedzę o finansach. To osoby, które potrafią rozsądnie wydatkować swoje pieniądze, oszczędzać, a następnie pomnażać zebrany kapitał. Wiedzą, że oszczędności, które leżą bezczynnie w skarpecie tak naprawdę tracą na wartości. Żeby jednak pomnażać zebraną kwotę, trzeba orientować się na rynku finansów. Ta wiedza pozwala odróżnić inwestycje opłacalne od przereklamowanych usług, które po odliczeniu prowizji i podatków przynoszą jedynie straty.

Aby efektywnie zarządzać budżetem domowym i pomnażać swoje oszczędności, przydaje się także dobra orientacja w bieżącej sytuacji ekonomicznej naszego kraju i jego pozycji np. w Europie. Okazuje się jednak, że aż 18% ma znikomą wiedzę na ten temat. Ankietowani odpowiadali też najczęściej, że problem leży po stronie naszej edukacji szkolnej, która takiej wiedzy w ogóle nie dostarcza. Tak twierdzi aż 73% respondentów, ale większość z nich niewiele robi, aby tą wiedzę uzupełnić samodzielnie.

Problem jest też o wiele poważniejszy w przypadku ludzi bardzo młodych. Ani w szkole, ani w domu, nie otrzymują wiedzy na temat oszczędzania, a tym bardziej pomnażania tych oszczędności. To niesie za sobą spore zagrożenie, bo niewiedza ekonomiczna w połączeniu z dużym konsumpcjonizmem młodych ludzi to spore zagrożenie pętlami zadłużenia czy utratą oszczędności.

Krótkowzroczne myślenie o finansach

Spora część Polaków deklaruje, że potrafi oszczędzać i racjonalnie wydawać pieniądze. To już sporo, ale okazuje się, że powstałe oszczędności są głównie przeznaczane na realizację zachcianek czy marzeń. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli dzięki temu rodzina pojedzie na upragnione wczasy. Nie pamiętamy jednak o zabezpieczeniu swojej przyszłości, głównie żelaznego zapasu na tzw. ”czarną godzinę” oraz dodatkowych funduszy na emeryturę.

Ze wspomnianych 44% osób deklarujących wiedzę ekonomiczną na zadowalającym poziomie, niespełna połowa inwestuje oszczędności w fundusze, obligacje czy produkty strukturyzowane, takie IKE czy IKZE, aby stworzyć swój dodatkowy kapitał emerytalny. A przecież prognozy wypływające z ZUS są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że pracujące dzisiaj osoby w średnim wieku i ludzie młodzi będą mogli liczyć jedynie na głodowe emerytury.

Skąd czerpać wiedzę o finansach?

Jeśli program edukacyjny nie dostarcza odpowiednich informacji, możemy spróbować dokształcić się w tym zakresie na własną rękę. Wiele może pomóc oglądanie bezstronnych serwisów informacyjnych w telewizji i w internecie, z których dowiemy się jaka jest sytuacja ekonomiczna Polski i innych krajów. Tam można też zorientować się w kursach walut, notowaniach giełdowych, rankingach produktów bankowych, które służą do pomnażania oszczędności itd. A kiedy już zwiększymy swój poziom świadomości ekonomicznej, starajmy się przekazać ją swoim dzieciom. W ten sposób poprawimy statystyki i być może uchronimy nasze pociechy przed błędami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.