Rok 2018 upływa pod znakiem podwyżek
Zniżki do 80% na odzież, jedzenie i wyjazdy od znanych marek: pośpiesz się zaoszczędzić!
Sierpień 22, 2018
Rok 2018 upływa pod znakiem podwyżek
Jak otrzymać decyzję pozytywną: 10 tajemnic systemu szybkich pożyczek
Sierpień 22, 2018

Rok 2018 upływa pod znakiem podwyżek

Rok 2018 upływa pod znakiem podwyżek

Były zapewnienia polityków i analizy ekonomistów, które zapewniały, iż inflacja w 2018 roku będzie, ale niewielka. Tymczasem życie pisze swoje scenariusze, podobnie jak gospodarka i wpisany w nią wolny handel. A ten niekoniecznie trzyma się zasad narzucanych przez makroekonomię i reaguje na wszystkie niekorzystne warunki po prostu podwyżkami. Dzięki temu ceny w tym roku również wymknęły się spod kontroli i tak oto mamy inflację na poziomie 2%.

O ile wzrosły ceny konkretnych produktów?

Statystycznego konsumenta nie interesują ekonomiczne analizy, on chce znać końcowe wyniki polityki gospodarczej swojego kraju czyli ceny. Kwoty, które musi fizycznie wyłożyć za zakup konkretnego towaru czy usługi. Konsument zresztą sam zauważa podwyżki cen, zwłaszcza w przypadku zakupów dokonywanych regularnie. Ale my spróbujemy dodatkowo pokazać procentowe wartości podwyżek poszczególnych grup towarowych, które mają wpływ na inne ceny. Wszystko po to, aby uwydatnić jak wielki jest to problem dla naszych domowych budżetów.

Tak zmieniły się ceny według GUS w najnowszych zestawieniach z początku lipca 20178:

  •         Usługi transportowe. Według danych te usługi podrożały aż o 8%. To może nie zainteresować zwykłego konsumenta, który raczej rzadko z nich korzysta, ale to właśnie koszty transportu mają bezpośrednie przełożenie na ceny żywności i innych grup towarowych.
  •         Paliwo. Początek roku był w miarę delikatny, zanotowano podwyżki cen paliw na poziomie 0,1%. Jednak im robiło się cieplej, tym paliwa stawały się droższe i np. obecnie, w stosunku do maja podrożały odpowiednio o 1,3% za benzynę i 1,4% za olej napędowy. Ważna jest tu informacja o tym, jak paliwo podrożało w stosunku do lata zeszłego roku. To aż 14%. To spora różnica, a dodatkowo ceny paliw wiążą się ze wspomnianymi kosztami transportu i wpływają bezpośrednio na poziom cen wszystkich produktów.
  •        Żywność. Statystyki pokazują, że w tym roku, zaledwie do maja, żywności podrożała o 4%. To dużo, zważywszy, że przed nami jeszcze spora część roku. Do podwyżki przyczynić może się także  efekty suszy. Trudno powiedzieć jak to wpłynie na ceny, tym bardziej, że wiele owoców i warzyw.

Inflacja zjada nasze oszczędności

Oprócz tego, jest jeszcze inna potężna wada podwyżek cen. Oprócz tego, że więcej pieniędzy wydajemy na zakupy i koszty stałe, to jeszcze inflacja osłabia nasze oszczędności i zyski z inwestycji. Na co dzień może o tym nie myślimy, inflacja na poziomie 2% to również strata w wartości nabywczej naszego kapitału o właśnie 2%. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że dzięki podwyżkom cen tracimy podwójnie. Raz, kiedy wydajemy swoje pieniądze na bieżące potrzeby, a drugi raz, kiedy na osobnym koncie leżą nasze ciężko zaoszczędzone pieniądze. Niby są tam w miarę bezpiecznie, a jednak tracą na wartości. Po roku, dokładnie tyle, ile wyniosła inflacja.

Żeby obronić odłożone środki przed tymi negatywnymi skutkami, trzeba inwestować. Niezbędne minimum to lokata, która da nam zysk na poziomie zapewniającym wyrównanie skutków inflacji i pokrycie dla podatku Belki. Wybór nie będzie trudny, bo większość lokat terminowych oferuje obecnie 3-3,5% czyli właśnie tyle, żeby wyjść na zero, ale za to bez straty. I nie ma co liczyć na zysk, trzeba się raczej modlić, żeby do końca roku inflacja nie zwiększyła poziomu, przekraczając tym samym wielkości odsetek oferowanych przez banki na lokatach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.