Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2018 r - co się zmieniło w nowym roku?
Kod SMS w celu potwierdzenia wniosku o pożyczkę
Styczeń 24, 2018
Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2018 r - co się zmieniło w nowym roku?
Bitcoin znowu rośnie – na co uważać?
Luty 7, 2018

Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2018 r – co się zmieniło w nowym roku?

Zmiany podatkowe od 1 stycznia 2018 r - co się zmieniło w nowym roku?

Rok 2018 rozpoczął się od wprowadzenia dawno planowanych przez rząd zmian podatkowych, dotyczących zarówno podatku VAT jak i dochodowego. Wszystko odbyło się pod hasłem uszczelniania aparatu podatkowego i doprowadzenia do jego skuteczniejszego działania. Zmian jest sporo, jedne budzą nadzieję na faktyczną poprawę mechanizmów fiskalnych i sprawiają wrażenie przydatnych, inne to dodatkowe utrudnienia dla firm, nie mające żadnego uzasadnienia logicznego. Jak będzie to wszystko działało w praktyce, czas pokaże, ale warto zapoznać się ze zmianami.

Kwota wolna od podatku. Wzrosła z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł. Tą zmianę odczują osoby najmniej zarabiające, głównie uzyskujące dochody z rent, emerytur oraz umów zleceń czy o dzieło. W dalszym przedziale, obejmującym osoby zarabiające od 8 do 13 tys. zł pozostawiono malejącą kwotę zmniejszającą podatek od dochodu, zawierającą się w widełkach 1440 – 556,02 zł. W najwyższym pułapie zarobków, wynoszącym 13 000 zł- 85 528 zł utrzymano kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł, która będzie zmniejszać się z kolei do 0 wraz ze zbliżaniem się do dochodów w wysokości 127 000 tys. zł.

Jednolity plik kontrolny. Obowiązkiem przekazywania danych w takiej formie zostały objęte mikrofirmy, jako jedyny sektor, który jeszcze tego nie robił. Duże i średnie podmioty musiały się przystosować do tych zmian w latach ubiegłych. Mowa o przekazywaniu do US ewidencji sprzedaży i zakupu VAT każdego miesiąca. Niebawem, bo już od 1 lipca, obowiązek taki obejmie też wyciągi bankowe, faktury oraz magazyn.

Limit kosztów uzyskania przychodów dla twórców. W wyniku tej zmiany zyskują osoby prowadzące działalność z zakresu sztuki aktorskiej i estradowej, architektury, dziennikarstwa, fotografii, tworzenia programów komputerowych, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, twórczości audiowizualnej oraz publicystyki. Limit takich przychodów został podwyższony z 42 764 zł na 85 528 zł. Wadą nowych zapisów jest fakt, że powyższy katalog twórców jest zamknięty, a przedtem limit obejmował każdego twórcę, który stworzył jakikolwiek utwór  lub przedmiot będący przedmiotem prawa autorskiego.

Opodatkowanie przychodów z najmu. Zmiany dotknęły, nie tylko firmy rozliczające VAT, nowelizacja uderzy również w rzeszę osób, czerpiących zyski z wynajmu nieruchomości bez działalności gospodarczej. Preferencyjna, zryczałtowana stawka 8,5% została ograniczona do wynajmujących, których zysk łączny z takiego najmu nie przekroczy 100 tys. zł rocznie.

Planowane zmiany

Oprócz przepisów podatkowych, które już weszły w życie i są egzekwowane od firm rozliczających VAT oraz innych podmiotów i osób fizycznych, istnieją jeszcze projekty, które podobno zostaną zrealizowane w 2018 roku. To między innymi split payment, czyli mechanizm, który ma podzielić płatność należną od nabywcy. Będzie on przelewał na konto firmowe sprzedawcy tylko kwotę netto, a kwota należna VAT będzie trafiała na inne jego konto, przeznaczone wyłącznie na ten podatek i nie przeznaczone do jego dyspozycji. Wielu przedsiębiorców obawia się o swoją płynność finansową w wyniku tego zabiegu.

Inne zmiany przewidują z kolei, nowy mechanizm walki z wyłudzeniami z zakresu podatku VAT. W tym celu ma powstać specjalny system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, w skrócie STIR. Ponadto, uprawnienia KAS mają zostać znacznie powiększone, urzędnicy będą mieli wgląd w informacje, które do tej pory stanowiły tajemnice bankową oraz będą mogli narzucić zablokowanie kont firm, zaledwie podejrzanych o wyłudzanie VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.