Zmywarka to wygoda, ale jakie generuje koszty?
Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?
Czerwiec 7, 2018
Zmywarka to wygoda, ale jakie generuje koszty?
Bitcoin – czym jest kryptowaluta?
Czerwiec 13, 2018

Zmywarka to wygoda, ale jakie generuje koszty?

Zmywarka to wygoda, ale jakie generuje koszty?

Standard naszego życia zmienił się w ostatnich latach diametralnie i na wiele rutynowych czynności patrzymy już nie tylko przez pryzmat kosztów czy potencjalnych oszczędności, ale też pod kątem własnej wygody. Kwintesencją tego nowego podejścia do codziennych obowiązków jest zmywarka. Oszczędza nasz czas i uwalnia od zmywania naczyń, zajęcia przez większość szczerze nienawidzonego.

Jednakże wygoda wygodą, a koszty ponoszone na wykonanie tej rutynowej czynności warto kontrolować. Planujecie zmianę systemu mycia naczyń w domu i zakup tego sprytnego pomocnika? Sprawdźmy, jakie koszty utrzymania zmywarki was czekają?

Na początek koszty zakupu i podłączenia

Ceny sprzętu AGD nie są obecnie jakoś szczególnie wygórowane, więc koszt zakupu zmywarki nie powinien przerażać. Urządzenie mniejszych rozmiarów i z niższej półki można kupić już za 1000-1100 zł. Warto jednak dołożyć kilkaset złotych i nabyć zmywarkę o wyższej klasie, która będzie zużywać mniej prądu i wody. Za 1800-2000 zł można nabyć już dobry sprzęt.

Kolejne koszty, jakie trzeba ponieść to podłączenie. Oczywiście, wiele osób potrafi wykonać to samodzielnie i wtedy jedynym wydatkiem będzie zakup wężyka do wody oraz zaworu. Kiedy jednak podłączenie wymaga modyfikacji punktu wodnego i przeróbek w meblach kuchennych, a tym samym wizyty fachowca, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami na poziomie 400-600 zł.

Koszty utrzymania zmywarki

Przed podjęciem decyzji o tej rewolucyjnej zmianie w systemie zmywania naczyń, warto znać potencjalne koszty utrzymania zmywarki w czasie jej eksploatacji. Składają się na nie prąd, woda, ścieki oraz wszystkie konieczne detergenty.

Zacznijmy od chemii. Do zmywarek stosuje się specjalne tabletki, które są tu środkiem myjącym. Średni koszt opakowania zawierającego 40 sztuk to 40-50 zł, jednak w marketach bardzo często można spotkać promocje w tym zakresie i koszt obniża się do 15-20 zł za takie opakowanie. Do tego należy doliczyć około 5-10 zł za sól, przy czym jedno opakowanie wystarcza na pół roku. Ostatni wydatek to nabłyszczacz. Nie jest wymagany, ale dzięki niemu naczynia wyglądają o wiele lepiej i nie matowieją. Litr płynu kosztuje około 10 zł, ale wystarcza na 3-4 miesiące.

 

Przejdźmy do kosztów utrzymania zmywarki, które budzą największe obawy. To oczywiście prąd i woda. Trudno wyliczyć je w jednolity sposób, bo wiele zależy od ceny wody i ścieków, jakie obowiązują na terenie danej gminy, a te są dość zróżnicowane w całej Polsce. Przyjmijmy jednak, że często jest to cena w okolicach 12 zł za metr sześcienny, czyli 12 groszy za 10 litrów. Tyle wody zużywa zmywarka w czasie jednego cyklu. Zakładając, że zużyty w cyklu prąd kosztuje około 72 grosze, można stwierdzić, że koszt umycia jednego wsadu nie jest wygórowany.

 

Wiele zależy od tego, jak często zmywarka będzie pracować i od tego jak będziemy z niej korzystać. Zliczywszy cenę prądu, wody i promocyjnie kupionej tabletki mamy koszt około 1,30 zł za jeden cykl. Jeśli naczynia będziemy myć raz dziennie, to miesięczne koszty utrzymania zmywarki wyniosą 39-40 zł. Po doliczeniu wspomnianego nabłyszczacza i soli, można całość zamknąć w kwocie 50 zł.

 

Trzeba jednak pamiętać o ekonomicznym podejściu do mycia naczyń. Aby te wyliczenia miały sens, należy używać zmywarki wyłącznie po uzbieraniu całego wsadu. Żeby tak mogło być, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość naczyń i sztućców. Istotne jest także odpowiednie eksploatowanie sprzętu, a przede wszystkim usuwanie resztek jedzenia z naczyń oraz regularne czyszczenie filtra. Wszystko po to, aby częste awarie nie podniosły znacznie kosztów utrzymania zmywarki i żeby nasza wygoda w tym zakresie nie była zakłócana. Po to przecież kupujemy zmywarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.