Termin „wezwanie do zapłaty”, chyba nikomu nie jest obcy. Nawet jeżeli osobiście takiego dokumentu nie otrzymaliśmy lub nikomu takiego wezwania nie wystawiliśmy, to na pewno znamy kogoś, kto miał z tym do czynienia. Z wezwania do zapłaty korzysta się w różnych sytuacjach, może to być związane z brakiem uregulowania płatności przez naszego klienta, wtedy my na piśmie wzywamy konkretną osobę do uregulowania płatności, lub po prostu wezwanie do opłacenia czynszu, abonamentu, kosztów sądowych, alimentów czy nawet zadośćuczynienia. Może się też zdarzyć tak, że to my musimy komuś zapłacić np. zaległą fakturę, wtedy możemy się spodziewać, że wezwanie do zapłaty przyjdzie do nas.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wezwanie do zapłaty jest związane z zaleganiem jakiejś płatności. Nie od razu idziemy na drogę sądową. Często są wpierw przypomnienia nieoficjalne np. telefoniczne czy mailowo, jeżeli to nie przynosi efektów, przed wysłaniem pozwu do sądu możemy, a nawet powinniśmy wystawić wezwanie do zapłaty. Więc co to jest?
Wezwanie do zapłaty jest to pismo skierowane do naszego konsumenta/kontrahenta /nabywcy w celu uregulowania płatności. Potocznie nazywa się to windykacją miękką. Wezwań do zapłaty możemy wysłać kilka oraz może przybierać różne formy np. pierwsze wezwanie do zapłaty, przedsądowe wezwanie do zapłaty, ostateczne wezwanie do zapłaty i na samym końcu, jeżeli wcześniejsze wezwania nie przyniosły zamierzonego efektu- sądowe wezwanie do zapłaty. Wezwanie do zapłaty może być przesłane mailem, jak i listem, jeżeli decydujesz się na wysłanie ponaglenia listem ważne jest, aby zostało wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
Co do zasady, nie mamy prawnie ustalonej liczby wezwań do zapłaty, którą musimy wysłać do dłużnika. Najczęściej robi się to 3 razy, przy czym 4 ponaglenie oznacza wniesienie sprawy do sądu i przejęcie sprawy przez komornika w razie takiej potrzeby. Jeżeli zastanawiasz się, ile warto czekać na uregulowanie płatności przez swojego kontrahenta, to statystyki pokazują, że jeżeli płatność nie została uregulowana w ciągu 4 miesięcy, większość spraw jest skierowana do sądu.
Wezwanie do zapłaty można napisać na wiele sposobów, nie ma jednego idealnego wzoru. W internecie znajdziemy też masę gotowych pism, które wystarczy tylko uzupełnić, jednak nie wszystkie zawierają wszystkie informacje, które należy umieścić w wezwaniu do zapłaty. Oto kilka naszych rad:
Warto wiedzieć, że w przypadku problemów z dłużnikiem, możemy również sprzedać dług na giełdzie długów, lub opublikować dane dłużnika w ogólnodostępnych bazach danych, np. BIG (biuro informacji gospodarczej)
Pewnie zastanawiasz się, czy jest jakikolwiek sens wysyłania ponagleń wzywających do zapłaty, może warto od razu skierować sprawę do sądu i nie tracić czasu na wysyłanie ponaglających kilku wezwań do zapłaty. Od razu odpowiemy- oczywiście, że jest sens, są dwa powody. Pierwszy jest związany z tym, że wezwania do zapłaty są ważnym dokumentem w przypadku hipotetycznej rozprawy w sądzie. Jest bardzo prawdopodobne, że bez okazania w sądzie wezwań do zapłaty, postępowanie zostanie oddalone, z powodu przedwczesnego powództwa oraz niewykazywanie chęci załatwienia sprawy polubownie. Kolejny powód jest związany z tym, że długi, które nie są długo uregulowane, mogą w końcu ulec przedawnieniu. Natomiast, jeżeli dłużnik, chociaż raz odpisze na nasze wezwanie, będzie to wystarczający dokument świadczący o tym, że nasz kontrahent uznaje swój dług.
Jeżeli to Ty jesteś w tej przykrej sytuacji i znajdujesz się w roli dłużnika. Boisz się konsekwencji z tytułu rozpraw sądowych, zawsze możesz spróbować zapoznać się z ofertą pożyczek online na stronie www.freezl.pl