Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank
Czy można wziąć pożyczkę bez dowodu we Freezl?
9 grudnia, 2022
Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank
Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?
23 grudnia, 2022
Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank

Czy kredyt obrotowy jest dla wszystkich firm i na czym polega? Co oznacza nazwa obrotowy? Każdy z nas wie, co oznacza kredyt samochodowy, hipoteczny, ale obrotowy? Jak działa i na czym polega? W wielkim skrócie kredyt obrotowy działa jak kredyt gotówkowy tylko, że dla firm na bieżące opłaty, możemy nawet z tych pieniędzy sfinansować należność podatku VAT, który zostaje zwrócony przez Urząd Skarbowy. Pozwala również na utrzymanie firmy w dobrym stanie finansowym, jeśli kredyt zostanie udzielony nam w odpowiednim momencie, może uchronić przed przestojem w firmie lub przed zaciągnięciem długów u kontrahentów. Kredyt obrotowy umożliwia także wzmocnić kapitał zakładowy firmy.  Wiedza na temat, kredytów obrotowych może przydać nam się zwłaszcza teraz, gdy wiele przedsiębiorstw znajduję się w trudnej sytuacji i ma problem z opłacaniem bieżących zobowiązań. W dalszej części artykułu przedstawimy więcej szczegółów oraz przyjrzymy się rankingowi najlepszych kredytów obrotowych.

Na czym polega kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy jest pożyczką udzielaną przez banki. Obecnie jest to bardzo popularna forma finansowania. Pozwala utrzymać dobrą sytuację finansową w firmie. Kredyty obrotowe możemy podzielić na udzielane na rachunek firmy lub na rachunek kredytowy. W tych pierwszych nie musimy określać, na jaki cel wydamy pieniądze, kredyt nie zawieramy na konkretną kwotę, a na określony limit. Kredyt obrotowy zaciąga się zazwyczaj na pokrycie aktualnych wydatków w firmie. Zazwyczaj są to wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników, rachunków, czy faktur za produkty i usługi. Nieopłacone faktury przez naszych kontrahentów, czy różne zadłużenia mogą bardzo odbijać się na jakości oferowanych usług i produktów, dlatego w niektórych momentach kredyt obrotowy jest wybawieniem i uratować sytuację w firmie.

Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank

Dla kogo jest kredyt obrotowy?

Kredyty obrotowe szybciej zostają udzielone przedsiębiorcom, którzy regularnie dokonują spłat oraz mają odpowiednio duże wpływy konto. Nowe firmy, które są stosunkowo krótko na rynku, mają niestety małe szanse na uzyskanie takiej pomocy, chyba że skorzysta z zabezpieczenia hipotecznego.

Często z takiej pomocy korzystają przedsiębiorcy, którzy mają problem z utrzymaniem płynności finansowej, ale nie tylko. Czasami kontrahenci spóźniają się z opłaceniem faktury, a my musimy wykonać bieżące opłaty.

Co zyskujemy po zaciągnięciu kredytu obrotowego?

Kredyt obrotowy może nam pomóc utrzymać płynność finansową lub nawet pomóc wyjść z dołka finansowego. Warto pamiętać, że przy kredycie obrotowym na rachunek bieżący nikt nie zadaje dodatkowych pytań, na jaki cel będą wydawane pieniądze.

Czasami kredyt, może być nieodłącznym elementem firmy i pomoże utrzymać dobrą sytuację finansową oraz pozwoli na dalsze inwestycje. Kredyt obrotowy jest to też jeden ze sposobów, aby cały czas mieć zaplecze finansowe na nagłe wydatki, ponieważ po udzieleniu kredytu, możemy w dowolnym czasie korzystać z tych pieniędzy. Nie musi wydać całej kwoty na raz. Korzysta, tylko wtedy, kiedy potrzebuje, jednak nie może przekroczyć limitu wyznaczonego przez bank. Warto pamiętać, że kredyty obrotowe nie są jedynym sposobem finansowania. Jeżeli potrzebujemy szybko gotówki, warto przejrzeć ofertę firmy Freezl na stronie www.freezl.pl

Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank

Jakie mamy rodzaje kredytów obrotowych?

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że mamy dwa rodzaje takich pożyczek. Jednak warto wiedzieć, że kredyty obrotowe możemy sklasyfikować na kilka sposobów. Przedstawiamy każdy z nich w dalszej części artykułu.

Podstawowy podział kredytów obrotowych

 • Kredyt obrotowy udzielony w rachunku bieżącym- często nazywany kredytem rewlingowym.  Jest dosyć popularnym kredytem obrotowym odnawialnym. Mogą go wziąć przedsiębiorcy, którzy posiadają rachunek bankowy w tym banku, w którym starają się kredyt obrotowy. Kredytobiorcy po przyznaniu kredytu, mogą swobodnie korzystać z tego konta, na dowolny cel, w dowolnym czasie (w okresie trwania kredytowania). Bank na podstawie dochodów w firmie decyduje jak wysoka, może zostać udzielona pożyczka, jest to kwotę, jaką realnie (na podstawie dokumentów) Wnioskodawca będzie mógł spłacić,
 • Kredyt obrotowy udzielony w rachunku kredytowym- w przeciwieństwie do poprzedniego kredytu, ten zostaje udzielony na konkretny cel, który musimy zadeklarować we wniosku. Dokładnie wskazujemy, na co jest nam potrzebny, nie muszą to być duże inwestycje, może być również pobrany na bieżące wydatki w firmie. Ważne jest to, że nie możemy wydać tych pieniędzy na inny cel niż zadeklarowany we wniosku kredytowym. Kredyt ten spłacamy zgodnie z harmonogramem.
Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank

Podział kredytów obrotowych ze względu na zobowiązania 

 • Gwarancja – realizowane są z rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”, klasyfikowany jako pomoc de minimis. Sposób ten jest powszechnie dostępny w celu rozwoju przedsiębiorczości. Aby skorzystać z takiego zobowiązania, należy ubiegać się o pomoc w wybranym przez siebie banku, współpracującym BGK, np. Aliorbank S.A., Bank Millenium S.A, ING Bank Śląski,
 • Z zabezpieczeniem hipotecznym – kredyt obrotowy jest przyznawany pod zastaw hipoteki np. budynek należący do firmy. Takie zabezpieczenie nie zawsze jest wymagane. Jednak często trzeba je przedstawić, jeżeli firma należy do grupy wysokiego ryzyka, np. gdy działalność jest jeszcze krótko na rynku,
 • Konsorcjalne – jest to specyficzna forma kredytowania. Jest to przyznanie kredytu jednej firmie, przez kilka banków, najczęściej dotyczą kredytów w bardzo wysokich kwotach.

Podział kredytów obrotowych ze względu na typ

 • Obrotowy nieodnawialny – jest to tradycyjne zobowiązanie. W umowie kredytowej mamy wyznaczony limit zobowiązania. Spłacamy go zgodnie z harmonogramem spłat wraz z odsetkami.
 • Obrotowy odnawialny – Z takiego kredytu możemy skorzystać wielokrotnie. Wnioskodawca dostaje na konto limit pieniędzy, które może wykorzystać w każdej chwili na dowolny cel przez okres trwania kredytowania, zazwyczaj pieniądze są przyznawany na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.

Ranking kredytów obrotowych

W naszym rankingu umieściliśmy porównanie kredytu obrotowego m.in. mBank, Alior banku, Nest bank.

 1. Na pierwszym miejscu mamy Alior Bank. Kredyt można wziąć nawet na 1 mln zł, PIT wymagany za jedynie 10 miesięcy, więc tak naprawdę, działalność możemy mieć krócej niż rok. Dodatkowo słyną z szybkiej decyzji kredytowej.
 2. Niewiele gorzej pod względem oferty kredytu obrotowego dla firm wypada mBank. Kredyt możemy uzyskać do 500 tysięcy zł, jest to mniej niż w Aliorbanku, za to mBank może się pochwalić dosyć długim okresem spłat, bo nawet 4 lata, a kredyt może być zabezpieczony przez BGK.
 3. Na podium znajduje się również Nest Bank, maksymalna kwota kredytu wynosi 550 tysięcy. zł. Bank wyróżnia się na pewno tym, że potrzeba stosunkowo mało dokumentów- PIT, KPiR i wyciąg z konta. Kredyty obrotowe udzielane są bez zabezpieczeń majątkowych.
 4. Atrakcyjną ofertę kredytów obrotowych posiada również Ing Bank. Jest przeznaczony raczej dla mniejszych firm, bo maksymalnie 50 tysięcy, natomiast miesięczny koszt kredytu zaczyna się już od 2,7%. Niewątpliwym plusem jest to, że cały proces odbywa się przez internet.
 5. Na piątym miejscu w naszym rankingu kredytów obrotowych znajduje się PKO BP. Kredyt może być udzielony do 300 tysięcy złotych, a okres kredytowania może wynosić nawet 10 lat.
Kredyt obrotowy - na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 - mBank, PKO BP czy Ing Bank

Najczęściej zadawane pytania.

Czy kredyt obrotowy uzyskuje się tylko w złotówkach?

Kredyt zazwyczaj jest udzielany w złotówkach, ale wnioskodawcy mogą poprosić o udzielenie kredytu innej walucie, jednak warunkiem jest uzyskiwanie przychodów w danej walucie.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuje kredytu obrotowego?

Istnieje coś takiego jak kalkulator kredytów obrotowych. Wystarczy od kapitału odjąć saldo środków pieniężnych. Wyliczenie to pozwoli oszacować wstępną zdolność kredytową.

Jakie dokumenty muszę złożyć do banku?

Jeżeli ubiegamy się o kredyt w nowym banku (w takim, którym firma nie posiada rachunku) będziemy musieli przedstawić większość dokumentów księgowych, aby pokazać sytuację finansową firmy. Oprócz tego niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia o wysokości dochodów z Urzędu Skarbowego oraz zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wobec ZUS. O resztę dokumentów, należy pytać w konkretnej placówce.

Ile kosztuje kredyt obrotowy?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje kredyt obrotowy, zależy to m.in. od oprocentowania kredytu, prowizji przygotowawczej, prowizji od udzielonego kredytu oraz kosztów związanych z zabezpieczeniem kredytu,

Ile wynosi oprocentowanie kredytu obrotowego?

Wszystko zależy od oprocentowania, jakie ma bank oraz od WIBORu. Zazwyczaj jest to 6-8% w skali roku.

Komentarze są wyłączone.