Czy kredyt obrotowy jest dla wszystkich firm i na czym polega? Co oznacza nazwa obrotowy? Każdy z nas wie, co oznacza kredyt samochodowy, hipoteczny, ale obrotowy? Jak działa i na czym polega? W wielkim skrócie kredyt obrotowy działa jak kredyt gotówkowy tylko, że dla firm na bieżące opłaty, możemy nawet z tych pieniędzy sfinansować należność podatku VAT, który zostaje zwrócony przez Urząd Skarbowy. Pozwala również na utrzymanie firmy w dobrym stanie finansowym, jeśli kredyt zostanie udzielony nam w odpowiednim momencie, może uchronić przed przestojem w firmie lub przed zaciągnięciem długów u kontrahentów. Kredyt obrotowy umożliwia także wzmocnić kapitał zakładowy firmy. Wiedza na temat, kredytów obrotowych może przydać nam się zwłaszcza teraz, gdy wiele przedsiębiorstw znajduję się w trudnej sytuacji i ma problem z opłacaniem bieżących zobowiązań. W dalszej części artykułu przedstawimy więcej szczegółów oraz przyjrzymy się rankingowi najlepszych kredytów obrotowych.
Kredyt obrotowy jest pożyczką udzielaną przez banki. Obecnie jest to bardzo popularna forma finansowania. Pozwala utrzymać dobrą sytuację finansową w firmie. Kredyty obrotowe możemy podzielić na udzielane na rachunek firmy lub na rachunek kredytowy. W tych pierwszych nie musimy określać, na jaki cel wydamy pieniądze, kredyt nie zawieramy na konkretną kwotę, a na określony limit. Kredyt obrotowy zaciąga się zazwyczaj na pokrycie aktualnych wydatków w firmie. Zazwyczaj są to wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników, rachunków, czy faktur za produkty i usługi. Nieopłacone faktury przez naszych kontrahentów, czy różne zadłużenia mogą bardzo odbijać się na jakości oferowanych usług i produktów, dlatego w niektórych momentach kredyt obrotowy jest wybawieniem i uratować sytuację w firmie.
Kredyty obrotowe szybciej zostają udzielone przedsiębiorcom, którzy regularnie dokonują spłat oraz mają odpowiednio duże wpływy konto. Nowe firmy, które są stosunkowo krótko na rynku, mają niestety małe szanse na uzyskanie takiej pomocy, chyba że skorzysta z zabezpieczenia hipotecznego.
Często z takiej pomocy korzystają przedsiębiorcy, którzy mają problem z utrzymaniem płynności finansowej, ale nie tylko. Czasami kontrahenci spóźniają się z opłaceniem faktury, a my musimy wykonać bieżące opłaty.
Kredyt obrotowy może nam pomóc utrzymać płynność finansową lub nawet pomóc wyjść z dołka finansowego. Warto pamiętać, że przy kredycie obrotowym na rachunek bieżący nikt nie zadaje dodatkowych pytań, na jaki cel będą wydawane pieniądze.
Czasami kredyt, może być nieodłącznym elementem firmy i pomoże utrzymać dobrą sytuację finansową oraz pozwoli na dalsze inwestycje. Kredyt obrotowy jest to też jeden ze sposobów, aby cały czas mieć zaplecze finansowe na nagłe wydatki, ponieważ po udzieleniu kredytu, możemy w dowolnym czasie korzystać z tych pieniędzy. Nie musi wydać całej kwoty na raz. Korzysta, tylko wtedy, kiedy potrzebuje, jednak nie może przekroczyć limitu wyznaczonego przez bank. Warto pamiętać, że kredyty obrotowe nie są jedynym sposobem finansowania. Jeżeli potrzebujemy szybko gotówki, warto przejrzeć ofertę firmy Freezl na stronie www.freezl.pl
Na początku artykułu wspomnieliśmy, że mamy dwa rodzaje takich pożyczek. Jednak warto wiedzieć, że kredyty obrotowe możemy sklasyfikować na kilka sposobów. Przedstawiamy każdy z nich w dalszej części artykułu.
W naszym rankingu umieściliśmy porównanie kredytu obrotowego m.in. mBank, Alior banku, Nest bank.
Czy kredyt obrotowy uzyskuje się tylko w złotówkach?
Kredyt zazwyczaj jest udzielany w złotówkach, ale wnioskodawcy mogą poprosić o udzielenie kredytu innej walucie, jednak warunkiem jest uzyskiwanie przychodów w danej walucie.
Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuje kredytu obrotowego?
Istnieje coś takiego jak kalkulator kredytów obrotowych. Wystarczy od kapitału odjąć saldo środków pieniężnych. Wyliczenie to pozwoli oszacować wstępną zdolność kredytową.
Jakie dokumenty muszę złożyć do banku?
Jeżeli ubiegamy się o kredyt w nowym banku (w takim, którym firma nie posiada rachunku) będziemy musieli przedstawić większość dokumentów księgowych, aby pokazać sytuację finansową firmy. Oprócz tego niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia o wysokości dochodów z Urzędu Skarbowego oraz zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wobec ZUS. O resztę dokumentów, należy pytać w konkretnej placówce.
Ile kosztuje kredyt obrotowy?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje kredyt obrotowy, zależy to m.in. od oprocentowania kredytu, prowizji przygotowawczej, prowizji od udzielonego kredytu oraz kosztów związanych z zabezpieczeniem kredytu,
Ile wynosi oprocentowanie kredytu obrotowego?
Wszystko zależy od oprocentowania, jakie ma bank oraz od WIBORu. Zazwyczaj jest to 6-8% w skali roku.