Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?
Kredyt obrotowy – na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2022 – mBank, PKO BP czy Ing Bank
16 grudnia, 2022
Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Wakacje kredytowe pozwalają na bezpieczne odroczenie płatności raty, bez obaw o nieprzyjemne konsekwencję. Wiele banków udziela wakacji kredytowych. Niezależnie czy spłacamy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inną formę pożyczek możemy ubiegać się o wakacje kredytowe.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe pozwalają na przesunięcie płatności raty kredytu na określony czas, zazwyczaj 3 miesiące, jednak czas maksymalnego zawieszenia rat jest różny.  Najczęściej staramy się o taką ulgę w czasie większych niż zawsze lub nieprzewidzianych wydatków. Wakacje kredytowe mogą nam pomóc, gdy zostajemy bez pracy, zmniejsza się nasz dochód. Podanie o wakacje kredytowe należy złożyć przed powstaniem zadłużenia. Warto wiedzieć, że o wakacje kredytowe nie możemy się ubiegać na niespłacone zadłużenia, które zostały przeterminowane. Wakacje kredytowe nie obejmują również, kredytów preferencyjnych typu „rodzina na swoim” oraz kredytów mieszkaniowych w związku z usuwaniem skutków m.in. powodzi, który jest finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o wakacje kredytowe składa się zazwyczaj elektronicznie na formularzu udostępnionym przez bank. Dokumenty zazwyczaj wysyłamy przez platformę banku lub poprzez e-mail. Na decyzję nie czekamy długo, wiele banków robi to automatycznie, pod warunkiem, że spełniamy wymagania, np. nie posiadamy zadłużeń.

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Wakacje kredytowe 2022

Umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 r., natomiast  termin zakończenia okresu kredytowania musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe od kiedy i ile rat można odroczyć?

 W ramach wakacji kredytowych możesz zawiesić 8 rat kredytu hipotecznego: 4 w 2022 i 4 w 2023 roku.

  Zawieszenie spłaty przysługuje w okresie:

  •  od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
  • od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
  • od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Banki w ramach pomocy dla kredytobiorców zawiesiły pobieranie opłat za rozpatrywanie wniosków o wakacje kredytowe, dodatkowo zwiększyła się dostępność kredytów krótkoterminowych. Będziesz musiał jednak ponosić koszty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową. Może to być np. ubezpieczenie pomostowe lub ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Kto może ubiegać się o odroczenie spłat?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, musisz złożyć do banku wniosek o zawieszenie spłaty kredytu. Może on przybierać formę papierową lub elektroniczną. Papierowy wniosek możesz wysłać do banku pocztą, kurierem lub dostarczyć osobiście, elektroniczny — e-mailem lub przez system bankowości internetowej.

  Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać:

  •  Twoje dane: imię i nazwisko;
  • oznaczenie kredytodawcy, czyli dane banku;
  • wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Co zrobić, gdy wykorzystaliśmy wszystkie swoje możliwości odroczenia spłat? 

Najlepiej będzie wybrać się osobiście do banku lub zamówić rozmowę telefoniczną i przedstawić swój problem. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że bank przedstawi nam rozwiązanie dotyczące spłacania naszego zadłużenia, aby nie popaść w długi. Jeżeli jesteś w bardzo niekomfortowej sytuacji finansowej, a bank jeszcze nie ustosunkował się do Twojej prośby, możesz skorzystać z oferty Freezl.

Karencja, a wakacje kredytowe?

Karencja i wakacje kredytowe są do siebie bardzo podobne. Największa różnica między nimi polega na tym, że przy otrzymaniu karencji od spłaty kredytu, kredytobiorca cały czas musi płacić odsetki oraz ubezpieczenie kredytu. Zostaje zawieszony tylko kapitał, ale też nie zawsze cały. Przy ubieganiu się o karencję, tak samo, jak przy wakacjach kredytowych, warto to zrobić przed terminem spłaty raty, przed powstaniem zadłużenia.

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Wakacje kredytowe w naszych bankach

W zależności od banku każdy z nich ma inną ofertę wakacji kredytowych. Sprawa wygląda różnie, w zależności czy jesteśmy obciążeni kredytem gotówkowym, czy hipotecznym. Dla przykładu, Santander, wakacje kredytowe przy kredycie gotówkowym pozwala na zawieszenie rat nawet na 6 miesięcy!

Obecnie, w czasie pandemii proces ubiegania się o wakacje kredytowe jest w pełni przeprowadzany online. Jeżeli posiadasz konto w mBanku, wakacje kredytowe można uzyskać poprzez zalogowanie się do swojego konta, uruchomienie wakacji kredytowych wraz z podaniem powodu, długością trwania zawieszenia rat i innymi informacjami, nie potrzebujemy do tego procesu dodatkowych dokumentów. Jednak nie tylko mBank posiada przyjemny proces ubiegania się o wakacje kredytowe np. Santander, uruchomił platformę, która pomaga klientom, w przypadku zadłużeń, opóźnieniom w płatnościach. Podobnie jak w mBanku, wszystko możemy załatwić z domu.

O wakacje kredytowe, możemy ubiegać się również w przypadku kredytów hipotecznych. W większości banków wystarczy wypełnić odpowiedni formularz online i przesłać do banku, cała operacja w większości banków również odbywa się bez wychodzenia z domu. Aktualnie wyjątek stanowi tylko Millennium Bank – dokumenty o wakacje kredytowe musimy złożyć osobiście.

Komentarze są wyłączone.