Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?
Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań
12 stycznia, 2021
Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?
Kredyt obrotowy – na czym polega? Ranking kredytów obrotowych 2021 – mBank, PKO BP czy Ing Bank
15 stycznia, 2021
Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Wakacje kredytowe pozwalają na bezpieczne odroczenie płatności raty, bez obaw o nieprzyjemne konsekwencję. Wiele banków udziela wakacji kredytowych. Niezależnie czy spłacamy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inną formę pożyczek możemy ubiegać się o wakacje kredytowe.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe pozwalają na przesunięcie płatności raty kredytu na określony czas, zazwyczaj 3 miesiące, jednak czas maksymalnego zawieszenia rat jest różny.  Najczęściej staramy się o taką ulgę w czasie większych niż zawsze lub nieprzewidzianych wydatków. Wakacje kredytowe mogą nam pomóc, gdy zostajemy bez pracy, zmniejsza się nasz dochód. Podanie o wakacje kredytowe należy złożyć przed powstaniem zadłużenia. Warto wiedzieć, że o wakacje kredytowe nie możemy się ubiegać na niespłacone zadłużenia, które zostały przeterminowane. Wakacje kredytowe nie obejmują również, kredytów preferencyjnych typu „rodzina na swoim” oraz kredytów mieszkaniowych w związku z usuwaniem skutków m.in. powodzi, który jest finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wniosek o wakacje kredytowe składa się zazwyczaj elektronicznie na formularzu udostępnionym przez bank. Dokumenty zazwyczaj wysyłamy przez platformę banku lub poprzez e-mail. Na decyzję nie czekamy długo, wiele banków robi to automatycznie, pod warunkiem, że spełniamy wymagania, np. nie posiadamy zadłużeń.

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Wakacje kredytowe 2020, koronawirus

Dla osób dotkniętymi pandemią została przewidziana Tarcza Antykryzysowa 4.0, która umożliwia dodatkowe zawieszenie opłacania kredytu. Od marca 2020, każdy, kto posiada kredyt gotówkowy, lub hipoteczny może ubiegać się o odroczenie płatności, nawet jeżeli już wcześniej korzystaliśmy z wakacji kredytowych, co więcej o wakacje kredytowe w ramach tarczy możemy ubiegać się również na kredyt samochodowy, czy spłatę karty kredytowej. Wystarczy napisać wyjaśnienia dotyczące swojej złej sytuacji finansowej, nie musimy tego udowadniać i nie ma wymogu załączania dodatkowych dokumentów. W przypadku skorzystania z tarczy wniosek jest akceptowany automatycznie, a bank nie pobiera dodatkowych opłat. W marcu powstał plan, który został opracowany przez kilkanaście banków. Przedstawiony system wprowadzał szereg pomocy dla klientów, którzy bardzo odczuwają skutki pandemii. Plan obejmował m.in. uproszczony model składania wniosków o wakacje kredytowe, pomoc dla przedsiębiorców, którzy w roku poprzednim tzn. 2019 posiadali zdolność kredytową- jeżeli zbliżał się koniec finansowania, na wniosek klientów, mogło zostać przedłużone o pół roku. Banki w ramach pomocy dla kredytobiorców zawiesiły pobieranie opłat za rozpatrywanie wniosków o wakacje kredytowe, dodatkowo zwiększyła się dostępność kredytów krótkoterminowych.

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Kto może ubiegać się o odroczenie spłat?

O odroczenie rat w czasie pandemii, na zasadach tarczy 4.0 nie mogą się ubiegać osoby, które po 13 marca 2020 starały się o swoje kredyty i nie straciły pracy, głównego źródła dochodu oraz mają zaciągnięty kredyt, na nie dłużej niż pół roku. Postanowienia tarczy 4.0 nie pozwalają bankom na naliczanie dodatkowych opłat związanych z kredytem (wyjątek stanowią składki na ubezpieczenie), w związku z tym osoby, które ubiegają się o zawieszenie rat, nie muszą się obawiać w przyszłości większych kosztów kredytu. Warto pamiętać, że jeżeli posiadamy kilka kredytów w jednym banku, możemy zawiesić tylko jeden!

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Co zrobić, gdy wykorzystaliśmy wszystkie swoje możliwości odroczenia spłat? 

Najlepiej będzie wybrać się osobiście do banku lub zamówić rozmowę telefoniczną i przedstawić swój problem. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że bank przedstawi nam rozwiązanie dotyczące spłacania naszego zadłużenia, aby nie popaść w długi. Jeżeli jesteś w bardzo niekomfortowej sytuacji finansowej, a bank jeszcze nie ustosunkował się do Twojej prośby, możesz skorzystać z oferty Freezl.

Karencja, a wakacje kredytowe?

Karencja i wakacje kredytowe są do siebie bardzo podobne. Największa różnica między nimi polega na tym, że przy otrzymaniu karencji od spłaty kredytu, kredytobiorca cały czas musi płacić odsetki oraz ubezpieczenie kredytu. Zostaje zawieszony tylko kapitał, ale też nie zawsze cały. Przy ubieganiu się o karencję, tak samo, jak przy wakacjach kredytowych, warto to zrobić przed terminem spłaty raty, przed powstaniem zadłużenia.

Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?

Wakacje kredytowe w naszych bankach

W zależności od banku każdy z nich ma inną ofertę wakacji kredytowych. Sprawa wygląda różnie, w zależności czy jesteśmy obciążeni kredytem gotówkowym, czy hipotecznym. Dla przykładu, Santander, wakacje kredytowe przy kredycie gotówkowym pozwala na zawieszenie rat nawet na 6 miesięcy!

Obecnie, w czasie pandemii proces ubiegania się o wakacje kredytowe jest w pełni przeprowadzany online. Jeżeli posiadasz konto w mBanku, wakacje kredytowe można uzyskać poprzez zalogowanie się do swojego konta, uruchomienie wakacji kredytowych wraz z podaniem powodu, długością trwania zawieszenia rat i innymi informacjami, nie potrzebujemy do tego procesu dodatkowych dokumentów. Jednak nie tylko mBank posiada przyjemny proces ubiegania się o wakacje kredytowe np. Santander, uruchomił platformę, która pomaga klientom, w przypadku zadłużeń, opóźnieniom w płatnościach. Podobnie jak w mBanku, wszystko możemy załatwić z domu.

O wakacje kredytowe, możemy ubiegać się również w przypadku kredytów hipotecznych. W większości banków wystarczy wypełnić odpowiedni formularz online i przesłać do banku, cała operacja w większości banków również odbywa się bez wychodzenia z domu. Aktualnie wyjątek stanowi tylko Millennium Bank – dokumenty o wakacje kredytowe musimy złożyć osobiście.

Komentarze są wyłączone.