Co to jest wezwanie do zapłaty i w jaki celu z tego korzystamy?
Jak kupować na Aliexpress — poradnik krok po kroku
16 grudnia, 2020
Co to jest wezwanie do zapłaty i w jaki celu z tego korzystamy?
Jak oszczędzać wodę? Niebanalne sposoby na oszczędzanie wody
11 stycznia, 2021
Co to jest wezwanie do zapłaty i w jaki celu z tego korzystamy?

Termin „wezwanie do zapłaty”, chyba nikomu nie jest obcy. Nawet jeżeli osobiście takiego dokumentu nie otrzymaliśmy lub nikomu takiego wezwania nie wystawiliśmy, to na pewno znamy kogoś, kto miał z tym do czynienia. Z wezwania do zapłaty korzysta się w różnych sytuacjach, może to być związane z brakiem uregulowania płatności przez naszego klienta, wtedy my na piśmie wzywamy konkretną osobę do uregulowania płatności, lub po prostu wezwanie do opłacenia czynszu, abonamentu, kosztów sądowych, alimentów czy nawet zadośćuczynienia. Może się też zdarzyć tak, że to my musimy komuś zapłacić np. zaległą fakturę, wtedy możemy się spodziewać, że wezwanie do zapłaty przyjdzie do nas.

Co to jest wezwanie do zapłaty i jakie są jego rodzaje?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wezwanie do zapłaty jest związane z zaleganiem jakiejś płatności. Nie od razu idziemy na drogę sądową. Często są wpierw przypomnienia nieoficjalne np. telefoniczne czy mailowo, jeżeli to nie przynosi efektów, przed wysłaniem pozwu do sądu możemy, a nawet powinniśmy wystawić wezwanie do zapłaty. Więc co to jest?

Wezwanie do zapłaty jest to pismo skierowane do naszego konsumenta/kontrahenta /nabywcy w celu uregulowania płatności. Potocznie nazywa się to windykacją miękką. Wezwań do zapłaty możemy wysłać kilka oraz może przybierać różne formy np. pierwsze wezwanie do zapłaty, przedsądowe wezwanie do zapłaty, ostateczne wezwanie do zapłaty i na samym końcu, jeżeli wcześniejsze wezwania nie przyniosły zamierzonego efektu- sądowe wezwanie do zapłaty. Wezwanie do zapłaty może być przesłane mailem, jak i listem, jeżeli decydujesz się na wysłanie ponaglenia listem ważne jest, aby zostało wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Co to jest wezwanie do zapłaty i w jaki celu z tego korzystamy?
 1. Pierwsze wezwanie do zapłaty- jest to najłagodniejsze wezwanie, zazwyczaj ma formę oficjalnego przypomnienia o zaległościach w płatnościach. Musi zawierać konkretny termin do kiedy należy je uregulować. Przy okazji tego zawiadomienia możemy również wypowiedzieć umowę z kontrahentem, jeżeli była taka zawarta.
 2. Przedsądowe wezwanie do zapłaty, przy tym wezwaniu ponownie musimy wyznaczyć termin spłaty zadłużenia, jednak w tym wypadku powinna się znaleźć informacja, że w przypadku nieopłacenia długu płatności sprawa zostanie skierowana do sądu.
 3. Ostateczne wezwanie do zapłat jest to ostatnie wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu. Jeżeli nadal nie będziemy mieć uregulowanej płatności i dłużnik nie wykaże, chęci opłacenia swojego długu, na przykład poprzez rozłożenia na go na raty, pozostaje tylko skierować sprawę do sądu.
 4. Sądowe wezwanie do zapłaty jest to ostatnia możliwość w sprawie odzyskania długu. Jeżeli nasz kontrahent nie zacznie regulować zadłużenia, może dojść do egzekucji komorniczej. Może się tak zdarzyć, że dłużnik nie poczuwa się do zapłacenia należności, w takim wypadku powinien przygotować stosowne dokumenty, w celu udowodnienia, że powinien zostać zwolniony ze spłacenia długu i ponaglenia są bezzasadne. Częstym błędem dłużników, jest praktyka na przeczekanie. Jeżeli nie odpowiedzą w porę na wezwanie, sprawa trafia do sądu i jedna, lub druga strona będzie musiała ponieść koszty sądowe.

Co do zasady, nie mamy prawnie ustalonej liczby wezwań do zapłaty, którą musimy wysłać do dłużnika. Najczęściej robi się to 3 razy, przy czym 4 ponaglenie oznacza wniesienie sprawy do sądu i przejęcie sprawy przez komornika w razie takiej potrzeby. Jeżeli zastanawiasz się, ile warto czekać na uregulowanie płatności przez swojego kontrahenta, to statystyki pokazują, że jeżeli płatność nie została uregulowana w ciągu 4 miesięcy, większość spraw jest skierowana do sądu.

Wzór wezwania do zapłaty, jak poprawnie napisać?

Wezwanie do zapłaty można napisać na wiele sposobów, nie ma jednego idealnego wzoru. W internecie znajdziemy też masę gotowych pism, które wystarczy tylko uzupełnić, jednak nie wszystkie zawierają wszystkie informacje, które należy umieścić w wezwaniu do zapłaty. Oto kilka naszych rad:

 1. Bezwzględnie każde wezwanie musi zawierać informacje takie jak:
 • data i miejsca napisania wezwania,
 • dane osoby, która ubiega się o uregulowanie płatności,
 • dane osoby zalegającej w płatnościach,
 • akt prawny, z którego wynika zobowiązanie do zapłacenia. Jest to zwyczajnie dokument, który potwierdza zawarcie umowy z kontrahentem. Może to być umowa, faktura, lub inny dokument, który będzie potwierdzał wykonanie zlecenia, usługi, czy sprzedaż towarów.
 • Kwotę długu wraz z odsetkami,
 • termin spłaty długu, zazwyczaj jest to 7 lub 14 dni od otrzymania wezwania,
 • numer konta bankowego, na który dłużnik na przelać pieniądze. Chyba że dług ma zostać oddany w gotówce to miejsce kasy, gdzie zostaną przyjęte pieniądze i podpisane odpowiednie dokumenty, że dług został uregulowany.
 • Podpis osoby, która wzywa do zapłaty
 1. W wezwaniu do zapłaty warto używać wytłuszczonej czcionki, aby najważniejsze informacje był na pewno dobrze widoczne np. kwotę długu i termin spłaty.
 2. Dobre wezwanie do zapłaty musi informować o konsekwencjach wynikających z nieuregulowania płatności, np. zaprzestanie sprzedaży towarów lub usług, jeżeli mamy do czynienia z umową długoterminową, lub uprzedzenie o możliwości skierowania sprawy do sądu. Może to wystraszyć dłużnika, ponieważ w wypadku rozprawy w sądzie, najprawdopodobniej to on będzie zobowiązany pokryć koszty sądowe.

Warto wiedzieć, że w przypadku problemów z dłużnikiem, możemy również sprzedać dług na giełdzie długów, lub opublikować dane dłużnika w ogólnodostępnych bazach danych, np. BIG (biuro informacji gospodarczej)

 1. Powinniśmy też zawrzeć propozycje ugody z dłużnikiem, np. propozycja uregulowania zadłużenia do konkretnego dnia, odsetki zostaną anulowane.
 2. Aby wezwanie miało sens i budziło respekt, musi być napisane w sposób urzędowy/oficjalny, z konkretnymi informacjami, datami, propozycjami.
Co to jest wezwanie do zapłaty i w jaki celu z tego korzystamy?

Czy jest sens wzywać do zapłaty?

Pewnie zastanawiasz się, czy jest jakikolwiek sens wysyłania ponagleń wzywających do zapłaty, może warto od razu skierować sprawę do sądu i nie tracić czasu na wysyłanie ponaglających kilku wezwań do zapłaty. Od razu odpowiemy- oczywiście, że jest sens, są dwa powody. Pierwszy jest związany z tym, że wezwania do zapłaty są ważnym dokumentem w przypadku hipotetycznej rozprawy w sądzie. Jest bardzo prawdopodobne, że bez okazania w sądzie wezwań do zapłaty, postępowanie zostanie oddalone, z powodu przedwczesnego powództwa oraz niewykazywanie chęci załatwienia sprawy polubownie. Kolejny powód jest związany z tym, że długi, które nie są długo uregulowane, mogą w końcu ulec przedawnieniu. Natomiast, jeżeli dłużnik, chociaż raz odpisze na nasze wezwanie, będzie to wystarczający dokument świadczący o tym, że nasz kontrahent uznaje swój dług.

Jeżeli to Ty jesteś w tej przykrej sytuacji i znajdujesz się w roli dłużnika. Boisz się konsekwencji z tytułu rozpraw sądowych, zawsze możesz spróbować zapoznać się z ofertą pożyczek online na stronie www.freezl.pl

Komentarze są wyłączone.