Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży
Darowizna samochodu w rodzinie: warunki, podatki i inne kwestie formalne, o których nie warto zapominać
30 maja, 2019
Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży
Jak przelać pieniądze ze Skarbonki na konto główne lub promocyjne?
31 maja, 2019
Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży

Hiszpania jest uważana za rodzaj mostku pomiędzy Europą Zachodnią a Afryką, a jednocześnie barierę oddzielającą łagodne Morze Śródziemne od rozległego i burzliwego Oceanu Atlantyckiego. Jest to świetne miejsce na wypoczynek z przeciętnymi cenami europejskimi. Jednak każda osoba, która zechce zaoszczędzić na wypoczynku zdecydowanie będzie miała na to szansę: oferta turystyczna i rekreacyjna w kraju flamenco i corridy jest naprawdę bardzo rozległa. W tym artykule opowiemy o podstawowych cenach w Hiszpanii, z którymi będą mieli do czynienia turyści w 2019 roku.

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Większość turystów podróżujących do nowego kraju będzie zainteresowana oszczędzaniem. Koszt wakacji w Hiszpanii zależy od wielu czynników. Po pierwsze, od samego ośrodka, a następnie od pory roku, liczby turystów. I wreszcie od życzeń samych gości.

Sezon w Hiszpanii trwa od maja do września, pierwszy i drugi miesiąc jesieni są uważane za sezon aksamitny, a już w październiku następuje obniżenie liczby turystów. Ceny gorących wycieczek w Hiszpanii do tego czasu są natychmiast obniżane, czasami prawie dwukrotnie. Taniej zaczyna kosztować również wynajem mieszkań prywatnych i apartamentów.

Ile kosztują noclegi w Hiszpanii

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Hiszpania zasłużyła sobie na miano najbardziej plażowego kraju na świecie, gościnnie przyjmując turystów nie tylko na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale także w wyspiarskich kurortach na Oceanie Atlantyckim. Ponad 600 hiszpańskich plaż otrzymało niebieską flagę, co czyni je idealnymi dla dzieci i dorosłych. Nic dziwnego, że jadąc do Hiszpanii na wakacje na plaży, turyści będą mieli trudny wybór.

Z gorącą, słoneczną Hiszpanią można zapoznać się tylko przy jednoczesnym opanowaniu jej kultury, kuchni i historii, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze. Po skosztowaniu suszonej szynki wieprzowej i upiciu się słodką sangrią powinieneś odwiedzić pokaz flamenco, w którym tancerze wyrażają pasję wyrażoną w zmysłowych ruchach ciała.

Aby powrócić z Hiszpanii ze złotą opalenizną i wspaniałymi wspomnieniami z wakacji na plaży, powinieneś zaplanować wakacje na miesiące letnie, kiedy słońce ogrzewa wodę Morza Śródziemnego i Atlantyku odpowiednio do +26 i +22. We wrześniu i pierwszych tygodniach października przychodzi wspaniały sezon poza sezonem, kiedy zmniejsza się główny przepływ turystów, ale pogoda nadal cieszy w upalne dni, a wody morskie nie zdążyły jeszcze utracić ciepła.

Wakacje w Barcelonie będą budżetowe, jeśli złapiesz gorącą okazję na wycieczkę lub skorzystasz z wcześniejszej rezerwacji. Zazwyczaj takie niedrogie wycieczki oferują hotele 2-gwiazdkowe bez wyżywienia i, oczywiście, daleko od pierwszej linii.

Możesz znaleźć apartamenty z 1 lub 2 sypialniami od morza, wiele ofert dobrych mieszkań mieści się w przedziale 100-150 euro dziennie. Jeśli nie wystarcza ci pieniędzy na wypoczynek, chwilówki na 60 dni od firmy Szybka Gotówka zdecydowanie pomogą rozwiązać ten problem!

Koszt życia w najbardziej popularnych miastach turystycznych w Hiszpanii w maju 2019 roku wyglądał następująco:

Madryt Barcelona Sewilla Granada Marbella
Hotel 3-gwiazdkowy 40 euro 93 euro 25 euro 35 euro 90 euro
Hotel 4-gwiazdkowy 58 euro 90 euro 59 euro 53 euro 124 euro
Hotel 5-gwiazdkowy 121 euro 153 euro 104 euro 109 euro 199 euro
Apartamenty 60 euro 75 euro 64 euro 37 euro 80 euro
Domy wakacyjne 24 euro 30 euro 37 euro 12 euro 18 euro
Hostele 18 euro 20 euro 26 euro 14 euro 20 euro

Ogólnie rzecz biorąc noc w tanim hotelu (2-3 gwiazdki) kosztuje od 60 do 150 euro za osobę. Na przykład w hotelu California (2 gwiazdki) w Barcelonie można spędzić noc za 65 euro, a noc w najpopularniejszych wśród turystów trzygwiazdkowym hotelu Flor Parks kosztuje 145 euro. Mały apartament z 1 sypialnią w centrum Barcelony kosztuje około 750 euro miesięcznie. To samo mieszkanie poza centrum miasta kosztuje 550 euro miesięcznie. Apartamenty z 2-3 sypialniami kosztują od 1200 euro miesięcznie w centrum miasta i od 900 euro w okolicach.

Ceny żywności i wyżywienia w Hiszpanii

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Ceny na wyżywienie w Hiszpanii są bardzo podobne do cen w większości zachodnioeuropejskich krajów.  Na przykład najprostsze śniadanie składające się z kawy oraz kanapki lub croissanta będzie kosztować około 2 euro. Cena kawy z churrosami (tradycyjnymi pączkami) to już około 3,5-4 euro, a za śniadanie typu kontynentalnego zapłacimy już około 6-8 euro.

Jeśli z kolei zdecydujemy się zjeść w Hiszpanii dobry obiad w przystępnej cenie, to najlepiej poszukać miejsc oferujących dania dnia (menu del dia). Obfite i pyszne potrawy można zjeść w lokalnych kawiarniach i stołówkach za 8-12 euro, natomiast ceny na turystycznych ulicach oraz w popularnych kawiarniach zaczynają się od 12 euro i mogą sięgać nawet 30 euro.

Najwięcej jednak wydamy na kolację. Koszt jednego dania w restauracji to około 8-10 euro, najtańszy kieliszek wina kosztuje około 2 euro. Warto dodać, że Hiszpanie oddają przewagę nie kolacji  w restauracji, ale spotkaniom z przyjaciółmi, podczas których piją wino lub piwo, jedzą różne przekąski, nazywane tapas.

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży

Jeśli planujesz maksymalnie tanie wakacje, a ceny w kawiarni w Hiszpanii wydają się dla Ciebie wysokie, jesteś w drodze do miejsc z fast foodami. Szczególnie popularne w kraju są tapasy – przekąski, które można kupić zarówno pojedynczo (zaczynając od 2 euro), jak cały talerz (zaczynając od 7 euro za porcję).

Ceny w supermarketach

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Jeśli pojedziesz do Hiszpanii na długi czas, taniej będzie kupować jedzenie w sklepach i nie jeść w kawiarniach. Najpopularniejsze sieci supermarketów w Hiszpanii to: Carrefour, Caprabo, Mercadona, Lidl. Ceny w supermarketach w 2019 roku wyglądają następująco:

Koszt
Mleko, 1 litr 0,92 euro
Chleb biały, 500 g 1,09 euro
Ryż biały, 1 kg 1,06 euro
Jajka, 10szt. 1,45 euro
Ser, 1 kg 8,03 euro
Filet z kurczaka, 1 kg 5,63 euro
Mięso wołowe, 1 kg 6,56 euro
Jabłka, 1 kg 1,61 euro
Banany, 1 kg 1,28 euro
Pomarańcze, 1 kg 1,18 euro
Pomidory, 1 kg 1,36 euro
Ziemniaki, 1 kg 0,98 euro
Woda, 1,5 l 0,44 euro
Butelka wina 5 euro
Piwo lokalne, 0,5 l 0,89 euro
Piwo importowane, 0,33 l 1,14 euro

Koszt alkoholu i napojów w Hiszpanii

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Bebidas – to ogólna nazwa napojów w Hiszpanii, zwiedzając ten kraj warto spróbować przede wszystkim lokalnych alkoholi, w tym wina. Jeśli zwiedzamy Hiszpanię latem, warto wziąć pod uwagę, że na ulicy na pewno będzie gorąco, a więc będziemy musieli dużo pić.   Średni koszt napojów w Hiszpanii pokazano w poniższej tabeli.

Napój Koszt
 Tinto de verano (wino z kostkami lodu) 1,5 euro/kieliszek
Sangria 3 euro/kieliszek, 9 euro butelka
Piwo Cerveza 1 euro/0.2 l
Woda 1 euro/0.5 l
Wino tradycyjne 2,5 euro/kieliszek, 5 euro butelka
Zumo (sok) 18 euro
Espresso 1,5 euro
Cappuccino 2 euro
Herbata 2,5 euro/czajniczek

Koszt transportu w Hiszpanii

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Należy pamiętać, że w Hiszpanii istnieją dwa systemy taksówek, które działają równolegle. Są to prywatni i licencjonowani przewoźnicy. W Barcelonie taksówki są w kolorze czarnym i żółtym, a w pozostałej części kraju – białym. Opłata za przejazd taksówką jest obliczana według następującego schematu: podstawienie 2 euro, każdy kilometr – 1 euro. Opłata za nocne podróży wynosi 1,2 euro (od godziny 22 do 6 rano). Limit bagażu +1 euro. Licencjonowana taksówka pracuje za ustaloną z góry kwotę, prywatna – zgodnie z ustaleniami z kierowcą. W święta i weekendy powinno być się przygotowanym na podniesienie taryf.

W kraju również można wypożyczyć rower – jest to świetny sposób na zapoznanie z lokalnymi atrakcjami, a jednocześnie na ekonomię podczas poruszania się miastem. Koszt tej usługi wynosi od 20 do 45 euro dziennie, istnieją biura, które zapewniają rowery na co najmniej 3 dni, niektóre wymagają depozytu w wysokości około 100 euro lub ubezpieczenia – 10 euro.

W wielu dużych hiszpańskich miastach jest metro. Koszt przejazdu zaczyna się od 1,5 euro. Również można wykupić metrobus – abonament na 10 przejazdów metrem lub autobusem. Kosztuje 12,2 eur i jest sprzedawany przy wejściach do metra lub w kioskach z tytoniem.

Turyści uwielbiają jeździć panoramicznym transportem – koleją linową i kolejką linową. W Hiszpanii istnieją takie rodzaje transportu. W Barcelonie znajduje się kolejka linowa Montjuic (podróż na obu końcach 16,5 euro), na Teneryfie kolejka linowa na wulkan Teide (bilet powrotny kosztuje 27 euro).

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne kraju, jest dobrze rozwinięty transport wodny. Trasmediterranea ma monopol na przesyłki na Morzu Śródziemnym. To jej statki przewożą turystów na Wyspy Kanaryjskie (z Kadyksu) i do Belear (z Barcelony i Walencji). Comarit, FRS, Acciona, Euroferrys.

Jeśli masz ochotę popłynąć do Afryki, zwróć uwagę na następujące sugestie:

 • Z Malagi do hiszpańskiej enklawy w Maroku Melillę można się dostać za 35-40 euro;
 • Prom z Tarify do Tangeru kursuje 8 razy w tygodniu, bilet kosztuje 25–27 euro.
 • W Tanger z Algeciras można dojechać za 29 euro (wyjazdy odbywają się 10 razy w tygodniu). Otrzymasz zniżkę – 20%, jeśli kupisz w tym samym czasie bilet powrotny.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Hiszpania, chociaż jest krajem Unii Europejskiej, może znacznie zaskoczyć polskiego podróżnika. Przeczytaj poniższe fakty przed wyjazdem do tego ciepłego i gościnnego kraju, a nie zaskoczą Cię nieprzyjemne niespodzianki. Jednocześnie będziesz dzięki temu mógł skorzystać z wielu udogodnień, o których często wiedzą tylko lokalni mieszkańcy:

 • Prawie wszystkie hiszpańskie plaże mają bezpłatne Wi-Fi;
 • Turyści z Unii Europejskiej mogą zwrócić się o pomoc do szpitala, przedstawiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
 • TarjetaSIMdeprepago – karta SIM, która zdecydowanie przyda Ci się, jeśli planujesz prowadzić sporo rozmów telefonicznych;
 • Jeśli chcesz wynająć samochód, trzeba pamiętać, że w tym celu należy mieć ukończone 21 lat i posiadać doświadczenie w prowadzeniu pojazdu przez co najmniej 2 lata (niektóre firmy obniżają tę liczbę do 1 roku). Należy też podać numer karty bankowej jako gwarancję;
 • Większość firm i sklepów jest czynnych od poniedziałku do soboty od godziny 10 do 14 oraz od godziny 16:30 do 20 (latem do godziny 20:30). Duże centra handlowe, od niedawna, są otwarte 7 dni w tygodniu (tak – również w niedzielę) od godziny 10 do 22. Wyjątki są w święta;
 • Jeśli chodzi o banki, można korzystać z ich usług od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 14, apteki działają od godziny 9:30 do 13:30 i od godziny 16:30 do 20 (można znaleźć całodobowe apteki, choć nie jest to takie proste);
 • W Hiszpanii uważa się, że im więcej śmieci na podłodze, tym bardziej popularny jest dany bar.

Jak zaoszczędzić podczas podróży do Hiszpanii?

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży Nie jest tajemnicą, że niezależna podróż do Europy może być znacznie tańsza niż przygotowana już trasa. Trzeba tylko podejść do sprawy mądrze i znać kilka hacków, które pozwalają dobrze oszczędzać. Oto sprawdzone rekomendacje, które zdecydowanie przydadzą Ci się podczas podróży:

 • Jeśli nie lecisz do kontynentalnej Hiszpanii, ale na wyspy, taniej będzie dostać się na Majorkę z przesiadką w Barcelonie, na Wyspy Kanaryjskie – z przesiadką w Madrycie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić do 400 złotych, w zależności od sezonu;
 • W Hiszpanii podróżowanie pociągiem jest jedną z najtańszych opcji. Możesz zarezerwować bilety do odpowiednich miejsc na oficjalnej stronie hiszpańskiej kolei Renfe;
 • Jeśli planujesz dużo podróżować po kraju, pomogą Ci bilety na Interrail One Country Pass;
 • Hotele typu Hostal są uważane za najbardziej ekonomiczny rodzaj zakwaterowania w Hiszpanii. Są jak hostele, w których nie płacisz za pokój, ale za miejsce;
 • Hiszpanie zazwyczaj jedzą małe śniadanie, ale za to raczej imponujący lunch. Wynika to z faktu, że jedzenie w kawiarni jest znacznie tańsze niż śniadanie i kolacja. Zazwyczaj piją kawę i jedzą na przykład kilka tostów, które kosztują około 2 dolarów. Dzięki temu można być najedzonym przed lunchem. Jeśli jesz dużo rano i nie chcesz jeść lunchu, będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej podczas kolacji.
 • Czas poza sezonem turystycznym idealnie nadaje się do zwiedzania takich miejsc, jak: Castilla (trasa Madryt-Toledo-Salamanca-Segovia) i Andaluzja (trasa Malaga-Granada-Cordoba-Sewilla-Kadyks).
 • W Hiszpanii popularnością cieszy się system barów tapas. Zasada ich pracy jest następująca: zamawiając drinka, podawany również talerz z małymi tapas (przekąskami) za darmo;
 • W Hiszpanii jest wiele muzeów, do których wstęp jest darmowy w określonych godzinach lub w niektóre dni;
 • W każdym większym mieście w Hiszpanii sprzedawane są kompleksowe karty turystyczne, na przykład Karta Miejska w Madrycie lub Barcelona City Pass, które oferują zniżki na zwiedzanie różnych zabytków, muzeów, udział w imprezach kulturalnych i na transport publiczny.

Ceny w Hiszpanii 2019: koszty wypoczynku dla wielbicieli wakacji na plaży

Hiszpania, chociaż nie jest centrum światowej mody, świetnie nadaje się również do zakupów ubrań. Najlepiej, oczywiście, udać się w tym celu do dużych galerii, a aby zaoszczędzić jeszcze więcej – zrobić to w dniach prowadzenia wyprzedaży.

Komentarze są wyłączone.