Sztuczna inteligencja – szansa dla ludzkości czy największe zagrożenie?
Jak stać się bogatym. Wskazówki od ludzi sukcesu
21 listopada, 2018
Sztuczna inteligencja – szansa dla ludzkości czy największe zagrożenie?
Tylko dzisiaj 15% zniżki na szybkie pieniądze!
23 listopada, 2018
Sztuczna inteligencja – szansa dla ludzkości czy największe zagrożenie?

„Sztuczna inteligencja – to fundamentalne zagrożenie

dla całej ludzkości”, – Elon Musk

Eksperci z przyszłości już niejednokrotnie zastanawiali się nad tym, co czeka ludzkość w wyniku dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, która, według prognoz, już niedługo osiągnie możliwości umysłowe dorosłego człowieka, a nawet może je przewyższyć. Jedna grupa analityków prognozuje światową wojnę wywołaną wzrastaniem ambicji sztucznego intelektu i zagrażającą istnieniu całej ludzkości, druga jednak jest nastawiona optymistycznie i uważa, że SI otworzy nowe granice i znacznie rozszerzy nasze możliwości.

Na ile obecnie jest rozwinięta sztuczna inteligencja?

Jedyne, co możemy stwierdzić na pewno, to fakt, że sztuczna inteligencja nawet w najbliższych 10 latach może rewolucyjnie zmienić naszą codzienność. Obecnie jednak poziom jej rozwoju może zaledwie zrównać się z poziomem rozwoju dziecka w wieku 11-12 lat.  Możemy upewnić się w tym osobiście, posługując się takimi asystentami wirtualnymi, jak Google Assistant lub Siri. Dobrze radzą sobie z zarządzaniem maszynami sprzątającymi rozpoznającymi czas lub dokonującymi operacji bankowych, ale nadal działają według algorytmu zadanego przez człowieka.

Open AI – firma działająca w Dolinie Kremowej (Krzemowej?) i zajmująca się techniką robotyczną, przeprowadziła ciekawy eksperyment ze sztuczną inteligencją. Jeden z ich robotów, posiadający zainstalowany algorytm do samonauczania i posiadający sztuczną inteligencję, został odłączony od systemu nadającego mu bezpośrednie wskazówki i został aktywowany w nim tryb wakacyjny.

Okazało się, że robot swój wolny czas nie poświęcał na nauczanie siebie samego, ale z chęcią oglądał telewizję i grał w gry wideo (udało mu się nawet przejść przez całe 11 poziomów gry Super Mario).

Otóż, gdy jeszcze na początku XXI wieku sama możliwość stworzenia sztucznej inteligencji wydawała się fantastycznym marzeniem, obecnie jest to rzeczywistością, która niedługo stanie się obecna nawet w naszym codziennym życiu.

Sophia – Anroid z humorem

Robot Sophia nie tylko jest zdolny, aby dostosowywać swoje zachowanie do ludzkiego, ale też do ciągłego uczenia się. Obecnie Sophia uczestniczy w spotkaniach na całym świecie trenując współpracę z żywym człowiekiem. Ponadto w październiku 2017 roku miało miejsce wydarzenie o znaczeniu historycznym – Sophia została pierwszym robotem, który uzyskał obywatelstwo nadane przez Arabię Saudyjską. Zdarzyło się, że Sophia zażartowała, że jej celem jest zniszczenie ludzkości, ogólnie jednak Android uważa, że w przyszłości sztuczna inteligencja może poczynić naprawdę sporo dobrych rzeczy dla ludzkości.

Przyszłość optymistyczna czy jednak pesymistyczna?

Nie da się dokładnie opisać przyszłości, ale logicznie możemy dojść wniosku, że sztuczna inteligencja najprawdopodobniej stanie się nie tylko pomocnikiem, ale i przyjacielem ludzi. Za kilka lat uzyska ona emocje oraz będzie posiadać poczucie opiekuńczości wobec ludzkości. Niemniej jednak pozostaje poważny problem: na wielu miejscach pracy roboty okażą się bardziej racjonalnym rozwiązaniem, aniżeli żywy człowiek.

Po upływie 5 lat możesz przez robota stracić pracę

Już za 5 lat według prognoz pracę straci do 25% pracowników zatrudnionych obecnie w sektorze produkcyjnym, trochę mniej (do 22%) – w sektorach: magazynowania, transportu i pracy. Procesy te szczególnie dotkną krajów o wysokim poziomie rozwoju technologicznego – USA, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Przedstawiciele jakich zawodów powinni zastanowić się nad zmianą specjalności?

Poniższa lista prezentuje czas zniknięcia popularnych profesji w najbliższych latach:

Zapotrzebowanie na usługi lekarskie zniknie w 2050 roku

Takie systemy, jak zautomatyzowany robot do badania serca, pracujący na Uniwersytecie Harvardu, niedługo pojawią się w większości klinik. Wynik ich diagnostyki jest o 80% bardziej precyzyjny niż dokonany przez człowieka.

Zapotrzebowanie na operatorów Call Center zniknie do 2025 roku

Prace ludzi zaczną wykonywać boty.

Zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych zniknie do 2023 roku

Automatyzacja uczyni tego rodzaju zawody niepotrzebnymi.

Zapotrzebowanie na księgowych zniknie do 2023 roku

Wszystkie operacje finansowe będą prowadzone za pomocą elektronicznych systemów płatności oraz bankowości.

Zapotrzebowanie na sprzedawców zniknie do 2022 roku

Już teraz efektywnie działają sklepy bez sprzedawców, takie jak: Bingo Box, F5 oraz Amazon.

Zapotrzebowanie na pracowników biur podróży zniknie do 2021

Całą podróż, zaczynając od wyboru lokalizacji, a kończąc na rezerwacji biletów lotniczych będzie można przygotować osobiście.

Zapotrzebowanie na osoby sprzątające zniknie do 2021 roku

Odkurzacze będące robotami kosztują teraz 500 dolarów i działają lepiej niż człowiek. Technologie w tej dziedzinie rozwijają się nadal.

Zapotrzebowanie na kierowców zniknie do 2030 roku

W Tokio otwarto już nowatorską usługę transportu taksówkowego bez kierowcy. Niedługo to doświadczenie skopiują też inne kraje.

Przedstawiciele jakich zawodów zdecydowanie znajdą pracę w przyszłości?

Na miejscu około 50 zawodów, które znikną w ciągu najbliższych 20 lat, pojawi się na rynku pracy około 186 nowych, niezwykle potrzebujących pracowników.

Profesjonaliści z zakresu komunikacji

Żyjąc wśród robotów, człowiek będzie jednak potrzebował emocjonalnego kontaktu z innymi ludźmi, co spowoduje popularność takich zawodów.

Osoby prognozujące przyszłość

Takie osoby będą badać umysłowe oraz fizyczne predyspozycje dzieci, a następnie tworzyć indywidualne programy dla ich rozwoju.

Data scientist

Ten zawód będzie jednym z dobrze opłacanych, ponieważ w przyszłości informacja stanie się podstawową wartością.

Twórcy roboetyki

Kontakty między ludźmi, sztuczną inteligencją i robotami będą na tyle częste, że pojawi się potrzeba w kształtowaniu zasad etycznych oraz moralnych odnoszących się do ich współżycia

Inżynier ds. odnawiania środowiska

Ponieważ w 2025 roku liczba ludzi na Ziemi przekroczy 9 mlrd osób, pojawi się potrzeba odnowienia zasobów przyrodnich, a jednocześnie poszukiwania środków niezbędnych do przetrwania człowieczeństwa.

Twórca przestrzeni wirtualnej

VR-urządzenia już w 2026 roku będą dla nas tak samo zwykłe, jak lodówka lub czajnik, pojawi się zatem potrzeba kreowania wirtualnej przestrzeni.

Inżynier urządzeń o stałej mocy

Wzrastanie liczby robotów spowoduje potrzebę w pozyskiwaniu dodatkowych źródeł energii, a więc znacznie zwiększy się zapotrzebowanie na osoby pracujące z urządzeniami o stałej mocy.

Konstruktor ludzkiego cała

Tak samo, jak obecnie odczuwalne jest zapotrzebowanie na dobrych stomatologów, w przyszłości łatwo znajdą pracę osoby zajmujące się projektowaniem sztucznych narządów, których zastępowanie stanie się codziennością.

Jak i kiedy zmieni się nasza rzeczywistość?

Ray Kurzweil będący jednym ze znanych futurologów współczesności prognozuje, że za kolejne 100 lat odbędą się takie następujące zmiany:

ROK CO SIĘ WYDARZY
2022 Pojawią się pierwsze ustawy, które uregulują współistnienie ludzkości i robotów
2025 Samochody bez kierowców staną się codziennością
2026 Większość ludzi na Ziemi zainstaluje sobie gadżety-implanty
2027 Koszt robotów osobistych obniży się do ceny ekspresów do kawy
2030 Wszystkie szpitale zostaną zaopatrzone w drukarki 3D, pozwalające na szybką produkcję sztucznych narządów
2038 Poziom rozwoju intelektu robotów zrówna się z intelektem człowieka
2040 Do ludzkiego ciała będą wszczepiane urządzenia pozwalające na wyszukiwanie informacji za pomocą zaleceń umysłowych i pojawienie się odnalezionych informacji bezpośrednio w głowie

 

Oto opinie największych umysłów na temat stopnia zagrożenia ludzkości przez sztuczną inteligencję

Steve Wozniak

Mam logiczne powody, by zakładać, że jest to niebezpieczeństwo bardzo odległej przyszłości. Dziesiątki, setki lat muszą minąć, aby stało się to możliwym. A może nawet nigdy się takim nie stanie.

Elon Musk

Sztuczna inteligencja to właśnie ten przypadek, kiedy trzeba być wystarczająco dalekowzrocznym w sprawach regulacji, w przeciwnym razie może być za późno.

Mark Zuckerberg

Mam jasne stanowisko w tej sprawie, jestem optymistą. Szczególnie jestem optymistyczny, gdy chodzi o sztuczną inteligencję.

Dave Barry

Komputery stają się coraz inteligentniejsze. Naukowcy twierdzą, że wkrótce będą one mogły z nami rozmawiać. (Mówiąc „oni”, mam na myśli komputery, wątpię, aby naukowcy kiedykolwiek mogli z nami rozmawiać.)

Nick Bostrom

Superinteligencja może „chcieć” pozostać jedyną inteligencją.

Raymond Kurzweil

Rozwój technologii zbawi człowieczeństwo od cierpienia.

Bill Gates

Sztuczna inteligencja pomoże naprawić gospodarkę, ale pozbawi człowieka pracy.

Czy według Ciebie  istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo pochodzące od sztucznej inteligencji?

Komentarze są wyłączone.