W jakie nieruchomości warto zainwestować w 2019 roku
Black Friday 2019 – 29 listopada
18 stycznia, 2019
W jakie nieruchomości warto zainwestować w 2019 roku
Średnia krajowa w Polsce 2019
22 stycznia, 2019
W jakie nieruchomości warto zainwestować w 2019 roku

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj inwestycji jest obecnie najbardziej zyskownym, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Opowiemy w nim o najbardziej skutecznych inwestycjach w nieruchomości, doradzimy, jakie nieruchomości warto kupować w Polsce oraz ile będą one kosztować w 2019 roku.

Jakich pieniędzy potrzebujesz, by dokonać zakupu nieruchomości w Polsce

Według informacji, przedstawionych w popularnym wydaniu biznesowym “Business Insider”, miesięczne zarobki osoby, która chce wziąć kredyt hipoteczny na 25 lat z roczną spłatą 4,05% (pod warunkiem pierwszej płatności w wysokości 10%), powinny wynosić ponad 3000 zł, gdy chce ona kupić mieszkanie 2-pokojowe (55 metrów kwadratowych). Ta kwota waha się w zależności od miasta. Największe zarobki powinni osiągać mieszkańcy Warszawy (ponad 6000 zł). Ilustruje to poniższa tabela.

Miasto

Miesięczne zarobki, potrzebne w celu

zakupu mieszkania na podstawie hipoteki

Warszawa

6117

Gdynia

5552

Gdańsk

5158

Kraków

5149

Poznań

5003

Wrocław

4905

Lublin

4148

Katowice

4010

Rzeszów

4008

Bydgoszcz

3862

Łódź

3860

Szczecin

3844

Kielce

3629

Białystok

3586

W jakiej cenie można obecnie kupić mieszkanie w Polsce

Według badania, przeprowadzonego przez magazyn “Forbes”, najwięcej zapłacimy za mieszkania w dużych polskich miastach. Najdroższe nieruchomości kupimy w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy mieszkania będzie trzeba zapłacić ponad 7000 zł, w Krakowie, gdzie metr kwadratowy kosztuje ponad 6300 zł oraz w Gdańsku z ceną za metr kwadratowy mieszkania osiągającą 6107 zł.

Inwestowanie w jakie nieruchomości w Polsce przyniesie najwięcej zysków w 2019 roku?

W jakie nieruchomości warto zainwestować w 2019 roku Oto 9 pomysłów na skuteczne zakupy nieruchomości w Polsce, które pozwolą osiągnąć zysk już w najbliższych latach:

Pomysł pierwszy. Zakup nieruchomości z grupy street retail

Kapitał początkowy: 200 tys. euro

Możliwe zyski najprawdopodobniej wyniosą 4%, a maksymalnie 7% (już po odliczeniu podatków).

To rozwiązanie może być dość ryzykowne, ponieważ nie jest łatwo sprostać konkurencji wielkich centrów handlowych. Dlatego specjaliści zalecają kupować te nieruchomości, które znajdują się na popularnych trasach turystycznych lub w dzielnicach miasta, gdzie dopiero niedawno zaczęto budowę nieruchomości mieszkalnych. Najlepiej nabywać obiekty, które już przekazane zostały w długostrokową arendę na podstawie umowy, nie pozwalającej na odstąpienie od niej w krótkim terminie czasu.

Warto też dokładnie sprawdzić wynajmującego. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z zaufaną firmą posiadającą liczne filie. Jeśli jednak wynajmującym jest osoba fizyczna, warto zarządzać od niej dokumentów bankowych, które potwierdzą przejrzystość dokonywania płatności za nieruchomość. Najlepiej, jeżeli dana osoba mieszka w tym samym miejscu od dłuższego czasu.

Ponieważ zysk z takiej nieruchomości rzadko przekraczą 4%, najlepiej wybierać nieruchomości w centrum miasta, których cena z wysokim prawdopodobieństwem będzie wzrastała.

Pomysł drugi. Inwestycje w budowę biurowca

Kapitał początkowy: od 3 mln euro.

Możliwe zyski: co najmniej 4% co rok

Na pierwszy rzut oka ta inwestycja może wydawać się mało opłacalna, ale w rzeczywistości za 1-2 lata jej koszt może wzrosnąć nawet o 150%!

Zwykle takie nieruchomości w Polsce zostają wybudowane przez firmy zagraniczne, a po wynajęciu ponad 50% ich terytorium zostają przekazywane do zarządzania przez międzynarodowe firmy, szczególnie Real Estate Investment Trust, które uważają zysk w 4% za dość dobry wynik.

Pomysł trzeci. Zakup biura lub niewielkiego biurowca w centrum miasta

Kapitał początkowy: około 150 tys. euro

Możliwe zyski: w granicach 5-8% rocznie

Biurowce w ścisłym centrum miasta kosztują bardzo dużo, szczególnie gdy posiadają dobry widok z okien. Przy dokonywaniu tego rodzaju inwestycji można zwiększyć zyski poprzez podpisanie umowy długoterminowego wynajmu z wynajmującą stroną (szczególnie ważne jest, by strona podpisująca umowę posiadała też dobrą historię kredytową).

Pomysł czwarty. Zakup hotelu

Kapitał początkowy około 150 tys. euro

Możliwe zyski: w granicach 5-10% rocznie

Taki rodzaj inwestowania wymaga bardzo przemyślanych działań ze strony inwestora, który może zarówno wybudować nowy gmach hotelu, jak i przeprowadzić rekonstrukcję starego obiektu. W każdym razie bardzo ważnym jest, by takie działania odpowiadały wymaganiom międzynarodowego operatora, który będzie wynajmować hotel w najbliższych 15-20 latach, w wyniku czego uzyskamy do 10% zysku rocznie. Można też dokonać sprzedaży hotelu, w tym celu powinien on spełniać kilka warunków:

  • Posiadać co najmniej 100 pokojów dla gości;
  • Obsługiwać gości z różnych krajów świata;
  • Wchodzić w skład jednej z turystycznych sieci międzynarodowych.

Pomysł piąty: Rekonstrukcja lub budowla niewielkiego hotelu

Kapitał początkowy: w granicach 1 mln euro

Możliwe zyski: 6- 9% na rok

Nabyciem takich obiektów są szczególnie zainteresowani inwestorzy z Niemiec, którzy, chociaż nie posiadają sporej ilości  pieniędzy, to rozumieją, że mini-hotele przynoszą naprawdę dobry zysk.

Pomysł szósty: Zakup części hotelu apartamentowego z gwarantowanym zyskiem

Kapitał początkowy: 50 tys. euro i więcej

Możliwe zyski: Do 9% na rok pod warunkiem podpisania umowy o gwarantowanym zysku

Kupując nawet jeden apartament (którego koszt wynosi od 50 000 euro) oraz podpisując umowę z firmą zarządzającą, uzyskujemy prawo w ciągu około 10 lat do posiadania stabilnego dochodu, a także jako bonus prawo do zamieszkania w takim hotelu osobiście w ciągu kilku tygodni w roku.

Pomysł siódmy: Przekształcenie kupionej nieruchomości w hostel

Kapitał początkowy: 200-250 tys. euro

Hostele są bardzo potrzebne w Polsce z powodu napływu do kraju sporej liczby pracowników zza granicy. Ponadto ten rodzaj inwestycji pozwala dobrze zarabiać o każdej porze roku.

Pomysł siódmy: Wynajem kupionego mieszkania

Kapitał początkowy: 200-250 tys. euro

Możliwe zyski: ponad 10% rocznie

Rynek nieruchomości w Polsce rozwija się dynamicznie, tylko w ciągu 2018 roku zostało sprzedanych ponad 50 tys. mieszkań, a cena działek sięgnęła  ponad 30%. Mieszkania jednak wzrosły w cenie tylko o 10%, co przekształciło je na dobry obiekt do inwestowania. Posiadając większą kwotę można nawet dokonać kupna mieszkań w pakiecie w budynku znajdującym się na etapie powstawania.

Pomysł dziewiąty: Rekonstrukcja historycznych budowli usytuowanych w centrum miasta

Kapitał początkowy: 1,5 mln euro

Możliwe zyski: 20% na rok

Kamienice – to prestiżowy obiekt nieruchomości. Kupując je w całości można odorze zaoszczędzić, ponieważ w takim przypadku cena za metr kwadratowy będzie niższa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że koszt rekonstrukcji takich budowli często bywa zbyt wysoki, a nawet większy niż budowa nowego biurowca lub domu.

Bodaj w Polsce istnieją liczne opcje dla skutecznego inwestowania, radzimy zatem dokładnie ocenić swój budżet i zacząć zwiększać posiadany kapitał już od dziś. Napiszcie w komentarzach w co zainwestowalibyście pieniądze w 2019 roku!

Komentarze są wyłączone.