Zawody przyszłości, najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce i na świecie
Świadczenie pielęgnacyjne — dla kogo i ile można uzyskać?
14 grudnia, 2020
Zawody przyszłości, najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce i na świecie
Jak kupować na Aliexpress — poradnik krok po kroku
16 grudnia, 2020
Zawody przyszłości, najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce i na świecie

Może właśnie stoisz przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, albo chcesz się zwyczajnie przebranżowić. Nie wiesz, jak dzisiaj wygląda rynek pracy i jakie jest zapotrzebowanie na pracowników. Uważasz, że Twoje studia, które miały być przyszłością, są jednak bez sensu, bo „co będę po tym robić?” Może to się wydawać dosyć abstrakcyjne, ale może jeszcze nie powstał Twój zawód przyszłości. Czy 10-15 lat temu ktoś słyszał o PM (Project Manager), UX/UI designer lub CTO (Chief Technical officer)? Nikt z nas nie przypuszczał, że branża IT rozwinie się w takim tempie i już dzisiaj będziemy mieli do czynienia z zawodami przyszłości.

Jeżeli masz mętlik w głowie co do swojej przyszłości mam nadzieje, że ten ranking zapotrzebowania na rynku pracy pozwoli Ci podjąć decyzje i rozjaśni pewne rzeczy. Nie ma nic gorszego niż godziny, lata nauki na rzeczy, które nam się nigdy nie przydadzą. To trochę jak studiowanie „Nowoczesnych metod prowadzenia stada bydła mlecznego”, przez osobę, która widziała krowę tylko na zdjęciu:). (tak, taki kierunek był na jednej z polskich uczelni roku 2008)

Jak się zmienia świat na rynku pracy?

Musimy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Zawody, na które jest i będzie zapotrzebowanie, niekoniecznie są to nasze wymarzone zawody. Większość z nas pewnie widzi wymarzoną pracę w ciekawych warunkach, z pełnym pakietem socjalnym i bonusami rodem z wielkich korporacji typu owocowe czwartki czy co drugi piątek dzień samorozwoju. Jednak na liście zawodów przyszłości są również pozycje takie jak- kierowca samochodów ciężarowych, autobusów, spawacz, lub fryzjer. Często brakuje nam specjalistów w budownictwie, przemyśle lub transporcie. Coraz mniej osób wybiera takie branże, przez co mam deficyt pracowników. Na rynku też możemy zaobserwować problem ze znalezieniem pracownika z doświadczeniem. Czasami firma może sobie pozwolić na doszkalanie swoich pracowników, ale często zwyczajnie potrzebuje specjalisty w swojej dziedzinie.

Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości będziemy potrzebować najwięcej pracowników na rynku informatycznym lub teleinformatycznym. Jeżeli się zastanawiasz, czy jeszcze warto się przebranżowić na rynek IT, to właśnie jest ten moment. Wbrew temu, co się może wydawać branża IT to nadal nasze zawody przyszłości. W prognozach dalekosiężnych przewiduje się, że będziemy potrzebować więcej pracowników związanych z energią odnawialną, m.in. dlatego że coraz bardziej odchodzi się od górnictwa i kopalnictwa. Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, Twój zawód może jeszcze nie powstał. Wśród prognoz pojawiają się tzw. zawody przyszłości np. towarzysz osób starszych, analityk cyber-miasta, menedżer ds. sztucznej inteligencji, czy tele-chirurg. Kolejny kierunek, którym warto się zainteresować wcześniej, jest e-biznes, wszystkie reklamy, które nam towarzyszą w codziennym życiu i powiązać to z ruchem typu no-weste. Cały czas rośnie zainteresowanie społeczeństwem, ekonomią.  Ciężko stwierdzić, czy te spekulacje się sprawdzą. Nie wiemy jakie zawody w 2030 będą modne i opłacalne, ale przy rozwoju swojej ścieżki zawodowej warto mieć na uwadze ranking zawodów przyszłości. Jeżeli właśnie teraz podejmujesz decyzje dotyczące swojej kariery, poniżej przedstawiamy 10 najbardziej potrzebnych zawodów w naszych czasach.

Zawody przyszłości, najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce i na świecie

Ranking zawodów przyszłości TOP 5

  1. Pracownicy branży IT

Niezmiennie od kilku lat w czołówce znajduje się branża IT. W zasadzie wszystko, co nas otacza, jest oparte na technologii. IT to nie tylko informatycy i programiści, to szereg różnych osób. Począwszy od pracowników organizacyjnych, którzy opiekują się mniejszymi, bądź większymi projektami tzw. PM, po testerów gier i architektów. Wachlarz zawodów w tej branży jest naprawdę szeroki. Nie musimy znać się na programowaniu, czy komputerach. A nawet są specjaliści od HR, czyli rekrutacji programistów, czy innych osób z grupy IT. Nie zmienia to faktu, że programiści z prawdziwego zdarzenia nadal są potrzebni, jedne najbardziej z pożądanych języków programowania to JavaScript i Python.

  1. Biotechnolog

Biotechnolodzy dopiero teraz zyskują uznanie w Polsce, w innych krajach zwłaszcza na zachodzie jest to dosyć popularny zawód. Jest to bardzo szeroka nauka, obejmuje wiedzę o mikroorganizmach do produkcji leków i żywności. Specjaliści mogą wykorzystywać swoją wiedzę do zmiany istniejących substancji. Czy to nie brzmi jak zawód przyszłości?

  1. Logistyk

Zawód ten kojarzy nam się głównie z transportem, jednak logistycy są również potrzebni w budownictwie, motoryzacji i wszędzie tam, gdzie pojawia się sprzedaż, czyli prawie w każdej dziedzinie. Logistycy zajmują się całym łańcuchem dostaw, dbają aby produkty sprawnie dotarły do odbiorcy. Jest odpowiedzialny za planowanie.

  1. Inżynier elektrotechnologii

Według prognoz zatrudnienie w tej branży w ciągu kilku lat miało wzrosnąć o 30%. Inżynier elektrotechnologii zajmuję się zarówno elektroniką, jak i oprzyrządowaniem telekomunikacyjnym czy komputerowym. Jak już zostało wspomniane wyżej branża IT, ciągle rośnie w siłę i ciągnie za sobą kolejne zawody np. inżyniera technologii.

  1. Lekarz

Tutaj każdy chyba zdaje sobie sprawę, że lekarzy i terminów na wizytę zawsze jest mało. Ponadto rośnie nasza świadomość co do zdrowia, częściej się badamy, odbywamy wizyty kontrolę. Ludzi też jest coraz więcej i żyjemy coraz dłużej. Siłą rzeczy będziemy potrzebować więcej lekarzy i pracowników medycznych.

Zawody przyszłości, najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce i na świecie

Które jeszcze zawody będą popularne w przyszłości?

  1. Trener/dietetyk

Podobnie jak przy lekarzach. Każdy z nas coraz bardziej zdaje sobie sprawę, jak ważny jest zdrowy tryb życia, jaki wpływ na nasze funkcjonowanie ma dietą. Coraz więcej osób boryka się z nadwagą lub chociażby z nietolerancją laktozy, czy glutenu. Coraz więcej z nas korzysta z pomocy trenerów i dietetyków.

  1. Specjalista ds. finansów

W związku z tym, że coraz więcej osób obawia się o swoje emerytury, zakłada swoje biznesy i inwestuje pieniądze, a nie trzyma je w skarpecie pod łóżkiem, pojawił się popyt na osoby, które znają się na pieniądzach. Rośnie nasza świadomość finansowa. Chcemy mnożyć nasze pieniądze i mieć spokojną starość, emeryturę, lecz nie wszyscy się na tym znamy. Wtedy z pomocą przychodzą specjaliści ds. finansów. Często też korzystamy z takich usług jednorazowo w celu doinformowania się na dany temat np. porada podatkowa.

  1. Grafik komputerowy

Tutaj po raz kolejny mamy przykład jak branża IT może ciągnąć za sobą kolejne zawody, lecz pamiętajmy, że graficy komputerowi nie muszą być związani tylko z branżą technologiczną. Chyba do każdego projektu potrzebujemy ładnej oprawy. W dodatku, że coraz większą uwagę przykuwamy do ładnych stron internetowych, wnętrz, witryn w sklepach. To wszystko robią graficy komputerowi. Większość gier, wizytówek, banerów, czy nawet zabawek została stworzona przez grafików komputerowych, a dopiero potem weszła w życie.

  1. Pracownik naukowy

Chyba każdy z nas widzi to, w jakim tempie rozwija się nasz świat, jakie zmiany zachodzą wokół nas. Ile badań, eksperymentów jest wykonywanych. Chyba nie ma dnia bez kolejnej nowinki ze świata nauki, dzięki którym robimy kolejny krok naprzód. Pracownicy naukowi są potrzebni do rozwoju technologii, farmacji, medycyny, przemysłu, są nieodłączni w powstawaniu nowego lub w ulepszaniu istniejących produktów.

  1. Robotnicy wykwalifikowani i nie

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, zawód marzeń to nie tylko tworzenie sztucznej inteligencji, ale przyziemne zawody. Nadal w czołówce potrzebnych zawodów znajdują się- operatorzy maszyn, pracownicy produkcji czy magazynierzy.

Komentarze są wyłączone.