Czym są Zielone Świątki? Święto nazywane Zielone Świątki obchodzone są w pięćdziesiąty dzień po Wielkanocy – w 2018 roku jest to 20 maja. Korzenie tego święta sięgają jeszcze odległych czasów apostolskich. Według historii jest to jedno z najstarszych świąt obchodzonych przez Chrześcijan na całym świecie. Bardzo często uznaje się, że Zesłanie Ducha Świętego na Maryję i Apostołów było początkiem całego Kościoła. Na wiejskich terenach Zielone Świątki były doskonałą okazją do przywitania wiosny. Coś, co charakteryzuje to święto to także charakterystyczne tradycje, życzenia oraz majenie domu.
Jednym z elementów Zielonych Świątków jest dekorowanie kościołów i domów na zielono. Jaka roślina służy do majenia w Zielone Świątki? Wykorzystuje się w tym celu gałązki wierzby i brzozy. Według tradycji ma to ochronić przed:
Bardzo często do dekoracji wykorzystywane były także kwiaty i trawy – wszystko po to, aby dom, jak i całe gospodarstwo wyglądało „bogato”. Rolnicy w dawnych czasach byli przekonani, że zielone gałązki przyniosą urodzaj całemu gospodarstwu, a na domowników sprowadzą szczęście. Majenie domu na Zielone Świątki według różnych tradycji miało także chronić od chorób i zarazy. Szczególną uwagę przykładało się do Tataraku, który wykorzystywano do wyściełania podłóg w domach i stodołach. Wyściełano nim także psie budy.
Tatarak był wykorzystywany na Zielone Świątki, nie był jednak wyłącznie rośliną ozdobną. W dawnych latach stosowano go jako roślinę leczniczą. Młode liście tej rośliny skutecznie odstraszały owady i pasożyty takie jak pchły. Symbolika i piękno to nie jedyne powody, dla których stosowano Tatarak – dużą uwagę zwracano na jego praktyczne zastosowanie.
Tradycja związana ze strojeniem domów i kościołów na Zielone Świątki w Polsce nadal jest przestrzegana. Ludzie z radością zajmują się „majeniem”, wierząc, że przyniesie im to szczęście i powodzenie w dalszym życiu. Co prawda tatarak nie jest już tak powszechnie używaną rośliną do majenia w Zielone Świątki, to nadal wiele osób ufa jego właściwościom.
W dawnych czasach Zielone Świątki związane były także z paleniem ogromnym ognisk i biesiadowaniem. Uważano, że opalone zboże w przyszłości będzie rosło znacznie lepiej. W dwudziestym wieku majono także bydło – głównie krowy. Były one także okadzane, co miało chronić przed czarami ze strony złym uroków czarownic.
Jesteś ciekawy świata? Na naszej stronie Freezl.pl znajdziesz podobne informacje – to dawka aktualności ze świata – nie tylko finansowego. Jeżeli jednak interesuje Cię pomoc finansowa – skorzystaj z naszej oferty: pożyczki pozabankowe i chwilówki na 60 dni.
Tradycja majenia na Zielone Świątki przetrwała w Polsce do dnia dzisiejszego. Ludzie chętnie przystrajają domy gałązkami wierzby oraz brzozy i wierzą, że przyniesie to im powodzenie i szczęście.