Rząd sprawujący władzę zapowiada wiele zmian w różnych obszarach ze szczególnym naciskiem na uszczelnienie systemu podatkowego. Część zmian prowadzona jest w ramach oficjalnych działań i haseł. Inne wprowadza się pod przykrywką projektów, które co prawda nazywają się zupełnie inaczej, natomiast ich celem jest nic innego jak ograniczenie szarej strefy.
Jeden z takich właśnie sposobów to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zostało wprowadzone 30 kwietnia bieżącego roku – razem z „Konstytucją Biznesu”. Jest to możliwość prowadzenie działalności nierejestrowanej. Na czym polega taka działalność?
Projekt związany z działalnością nierejestrową to wsparcie dla podmiotów, których zyski nie są zbyt wysokie. Mogą to być osoby fizyczne, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem i nie do końca wiedzą, w którym kierunku się rozwijać. Jest to także bardzo dobra opcja dla osób, które chcą sobie dorobić do pensji. Wśród grona tych osób mogą znajdować się:
Działalność nierejestrowana jest często wykorzystywana przez osoby, które już w jakimś przedsiębiorstwie są zatrudnione – niezależnie od tego, czy jest to umowa zlecenie, czy umowa o pracę. Jest to rozwiązanie, które wydaje się idealne dla osób, dla których nieopłacalne byłoby płacenie różnego rodzaju składek w związku z tym, że mają już umowę o pracę i te składki są odprowadzane od ich wynagrodzenia. W przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej na osobie, która ją prowadzi, nałożony jest jedynie obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Każda osoba, która już gdzieś pracuje, może zdecydować się na działalność nierejestrowaną i ma do tego prawne podstawy.
Pierwszym, podstawowym kryterium jest status prawny osoby, która ma prowadzić tego typu działalność. Co to oznacza w praktyce? Że działalność nierejestrowana może być prowadzona wyłącznie przez osoby fizyczne. Jest to ograniczenie, które ma na celu wykluczenie sytuacji, w której drobni przedsiębiorcy likwidowaliby swoje firmy. Kolejnym ograniczeniem w tym zakresie jest zapis, że na działalność nierejestrowaną nie może zdecydować się osoba, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy, czyli pięciu lat prowadziła działalność gospodarczą. Taka forma prowadzenia działalności ma także ograniczenia, jeżeli chodzi o uzyskiwane kwoty.
Koszty w działalności gospodarczej mają znaczenie. Miesięczny przychód w tym przypadku nie może przekroczyć połowy wysokości płacy minimalnej – obecnie wychodzi to 1050zł brutto. Co w przypadku kiedy wysokość dochodu przekroczy ten próg? Automatycznie działalność zamienia się w działalność gospodarzą, a osoba świadcząca usługi powinna dopilnować wszelkich formalności. Wówczas warto wiedzieć, na czym polega działalność gospodarcza żeby uniknąć możliwych kar wynikających z niestosowania się do przepisów prawnych. Jeżeli mamy podejrzenie, że przychód w danym miesiącu zbliża się ku limitowi lepiej ograniczyć się i np. wykorzystać resztę miesiąca lecąc na wakacje.
Nowa forma działalności ma swoje zalety, nie należy jednak zapominać o pewnych ograniczeniach i wadach, które ze sobą niesie. Plusem jest z pewnością możliwość uniknięcia wysokich opłat. Należy jednak pamiętać, że przy tym rodzaju działalności nie ma możliwości uzyskania jakiegokolwiek pozwolenia, licencji, czy koncesji. Niemożliwe jest także wykazywanie w działalności gospodarczej kosztów, co w praktyce oznacza, że nie można odpisać sobie podatku tego tytułu. Jeżeli osoba decydująca się na zakup jakichkolwiek urządzeń w leasingu to taka forma prowadzenia działalności może nie być do końca korzystna finansowo.
W przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej należy także prowadzić ewidencję przychodów, ponieważ konieczne jest ich wpisanie do zeznania podatkowego PIT-36 o czym wiele osób niestety zapomina. Ewidencja ta jest także poświadczeniem, że dana osoba nie przekroczyła wcześniej wspomnianego progu uzyskanych przychodów – jest to istotne na przykład podczas kontroli z Urzędu Skarbowego. W prowadzeniu ewidencji bardzo przydają się wydruki z konta oraz wszelkie potwierdzenia z tytułu wpłat gotówkowych. Działalność nierejestrowana w 2018 roku stała się bardzo popularna i coraz więcej osób decydują się na taką formę zarobku.
Odpowiadając na to pytanie, należy określić przede wszystkim czego oczekujemy od wybranej formy działalności. Nawet w przypadku pracy zdalnej nie zawsze działalność nierejestrowana będzie odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? Niektóre zawody wymagają na start skompletowania akcesoriów wykorzystywanych w pracy, na których dofinansowanie w przypadku działalności nierejestrowanej nie mamy co liczyć, np.:
Jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności to w rozpoczęciu działalności gospodarczej może pomóc pożyczka bez zaświadczeń – którą często można zwrócić już po pierwszym wykonanym zleceniu – zależnie od wykonywanego zawodu.
Pożyczka Freezl.pl to gwarancja najlepszej oferty na rynku. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją działalność i potrzebujesz gotówki – napisz do nas! Wspólnie znajdziemy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.