Dzień Wszystkich Świętych w gronie rodziny: tradycje świętowania
„Nikomu nie jesteś potrzebny, oprócz swojej rodziny”…
30 października, 2017
Dzień Wszystkich Świętych w gronie rodziny: tradycje świętowania
Usunięcie danych z BIK – czy to jest możliwe?
30 października, 2017
Dzień Wszystkich Świętych w gronie rodziny: tradycje świętowania

Co roku 1 listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Jest to wyjątkowy czas, który przeznaczamy na rodzinne spotkania i wspomnienie tych, którzy odeszli od nas z tego świata. Dzień Wszystkich Świętych w Polsce traktowany jest ze szczególną powagą – ma to uzasadnienie w dawnych tradycjach i wierzeniach? Jak kiedyś obchodzono to święto? Powspominajmy wspólnie.

Dzień Wszystkich Świętych – historia świętowania

W dawnych czasach w okresie tego święta zwracano bardzo dużą uwagę na relikwie świętych. Zawsze starano się pamiętać o swoich przodkach. Jednak panował jeszcze jeden bardzo ważny zwyczaj. Przy wejściach do kościołów i cmentarzy bardzo często można było spotkać starsze, biedne osoby nazywane dziadami proszalnymi. W tym czasie także oni zostawali objęci opieką. Specjalnie dla nich tuż przed Dniem Wszystkich Świętych pieczono specjalne pieczywo niewielkich rozmiarów, które nazywane było „powałkami”. W ten sposób starano się im pomóc.

  • Ciekawostka: Powałki musiały być przygotowane najpóźniej na dzień przed świętem. Wiązało się to z przesądem dotyczącym ognia, którego nie wolno było palić 1 listopada. Ludzie wierzyli, że tego dnia duchy zmarłych wracają do domów, a ich ulubionym miejscem są piece. Rozpalanie tego dnia ognia kojarzone było z klęską pożaru.

Wszystkich Świętych a Dzień Zaduszny

Wiele osób zastanawia się, czym różni się Dzień Wszystkich Świętych od Dnia Zadusznego. Różnica jest ogromna – są to dwa różne święta, które tak naprawdę dotyczą zupełnie innych osób. 1 listopada wspominamy wszystkie osoby, które już osiągnęły status świętego. Dzień Zaduszny przypadający na 2 listopada to święto osób, które zmarły, lecz jeszcze nie mogą cieszyć się wiecznym spokojem i przebywają w czyśćcu. Bardzo trudno jest nam – ludziom określić kto już dostąpił wiecznych łask, dlatego bardzo często za dusze naszych bliskich zmarłych modlimy się zarówno jednego, jak i drugiego dnia – nie ma w tym nic dziwnego i złego, wręcz przeciwnie. Zarówno jednego, jak i drugiego dnia licznie odwiedzamy cmentarze – zostawiając na grobach piękne kwiaty i zapalając symboliczne światło – znicze, aby dusze, które wracają na ziemię, nie błądziły.

Dlaczego Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w listopadzie?

Jesień jest szczególną porą. W tym okresie możemy doskonale zobaczyć, jak mija czas. Rozkwitnięte do tej pory rośliny zaczynają obumierać. Jest to poniekąd nawiązanie do ludzkiego życia i okresu starości. Śmierć pisana jest każdemu z nas – nikt przed nią nie ucieknie. Jesienią znacznie łatwiej zastanowić się nad sensem życia. To doskonały czas, aby zrobić pewne podsumowania i wspomnieć tych, którzy odeszli.

Świadomość – Dzień Wszystkich Świętych scenariusz zajęć szkolnych

Bardzo ważne jest uświadomienie powagi tego święta już od najmłodszych lat. Duża rola w tym względzie przypada na nauczycieli, którzy mogą w różne sposoby przekazać najmłodszym odpowiednią wiedzę. Z okazji Dnia Wszystkich Świętych można zorganizować akademię, na której zostaną przedstawione wiersze, rysunki i kolorowanki. Dzięki temu w dopasowany do wieku sposób można oswoić dziecko z tematem śmierci i przemijania.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w różnych kulturach

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest praktycznie na całym świecie. Jakie zwyczaje panują w innych kulturach?

Bardzo ciekawie obchodzone jest to święto w Meksyku. Obchody podzielone są na dwie części i zaczynają się ostatniego dnia października. Tego dnia wspominane są malutkie dzieci, które zmarły – nazywane aniołkami. Natomiast 1 i 2 listopada to święta dotyczące dorosłych. Jednak w tym kraju nikt nie smuci się i zamartwia. Uroczystości są bardzo kolorowe i wesołe. Co ciekawe na groby zmarłych przynoszone są różne przedmioty:

  • zdjęcia zmarłego,
  • kwiaty,
  • kadzidełka,
  • jedzenie.

Na Filipinach 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych to bardzo ważna uroczystość dlatego jest to dzień wolny od pracy. Wszyscy udają się na groby bliskich zmarłych i czuwają całą noc. Dużą rolę odgrywa tutaj światło. Wokół grobów rozbijane są specjalne, duże namioty, które oświetla się lampami i lampionami. W niektórych rejonach Filipin po cmentarzach wędrują muzycy, którzy składają hołd zmarłym.

Znacznie inaczej to święto wygląda w USA. Stany Zjednoczone przyzwyczaiły nas już do obchodzenia Halloween. Tego dnia dzieci przebrane za najróżniejsze postacie i stwory wędrują od domu do domu z koszykiem lub workiem i zbierają słodycze. Zasada jest prosta: cukierek albo psikus!

Uroczystość Wszystkich Świętych w Japonii obchodzona jest natomiast na przełomie lipca i sierpnia. Japończycy mocno wierzą, że dusze zmarłych schodzą na ziemię, dlatego zapalają przed swoimi domami latarnie na powitanie. Jest to szczęśliwy i radosny czas.

Są też kraje, w których Dzień Wszystkich Świętych wygląda tak samo lub podobnie jak w Polsce. Do tych krajów należą między innymi:

  • Niemcy,
  • Hiszpania,
  • Francja

Dzień Wszystkich Świętych – jak z organizacją?

Każde święto wiąże się z pewnymi wydatkami, które należy odpowiednio wcześnie przewidzieć. Może jednak okazać się, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jednak co jeżeli mimo wszystko chcesz zapalić na grobach bliskich znicz? Możesz skorzystać z pożyczki-chwilówki. Znajdź firmę, w której pierwsza pożyczka jest darmowa. Ty spełnisz swój obowiązek, a za miesiąc oddasz pieniądze bez żadnej prowizji. Sprawdź aktualne promocje pożyczek we Freezl.pl – być może znajdziesz odpowiednią pomoc dla siebie.

Bądźcie ostrożni i nie rozpalajcie piec 🙂

A jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, aby realizować plany na ten dzień – my zawsze pomożemy!

 

 

Komentarze są wyłączone.