Usunięcie danych z BIK - czy to jest możliwe?
Dzień Wszystkich Świętych w gronie rodziny: tradycje świętowania
Październik 30, 2017
Usunięcie danych z BIK - czy to jest możliwe?
Pożyczka do 1000 zł – za darmo! Prezent dla nowych klientów z okazji Święta Niepodległości
Październik 30, 2017

Usunięcie danych z BIK – czy to jest możliwe?

Usunięcie danych z BIK - czy to jest możliwe?

Hasło “BIK”, dla wielu z potencjalnych kredytobiorców, oznacza wywołanie bliżej nieokreślonego uczucia niepokoju oraz zatrwożenia, spędzając im sen z powiek, podczas przygotowań do starania się o  uzyskanie kredytowanie. Doprowadziło to do skrajnego momentu, w którym powstaje wiele inicjatyw na rynku, mających uświadomić każdemu zainteresowanemu, jakim sposobem usunąć swoje dane z systemu tej instytucji, gdyż w przeciwnym razie, ich wniosek o przyznanie kredytu zostanie z całą pewnością odrzucony. Czemu to ma służyć? Jak to działa? I czy faktycznie jest się czego obawiać?

Czym jest BIK

BIK to powszechnie używany skrót od pełnej nazwy Biura Informacji Kredytowej, czyli przedsiębiorstwa zajmującego się przechowywaniem danych, składających się na historię kredytową określonego podmiotu. Informacje tam zgromadzone, służą bankowi, jako weryfikator wiarygodności finansowej swojego klienta, biorąc ją pod uwagę, jako jeden z głównych czynników udzielenia kredytu, na określonych przez swój wewnętrzny regulamin zasadach. Wszelkie opóźnienia lub zaległości w spłatach, są skrupulatnie odnotowywane, a w trakcie procesu, podczas którego bank dokonuje analizy i “prześwietla” swojego klienta, istnieje możliwość, sprawdzenia historii kredytowej, nawet do pięciu lat wstecz, z czego wielu osób, podejmujących wysiłki, nie zdaje sobie do końca sprawy.

Jak usunąć dane z BIK

Aby odnieść się do hipotetycznej procedury, usunięcia danych z systemu BIK, należy na samym wstępie zaznaczyć, że w kompetencjach tej instytucji, nie leży transfiguracja, lecz zarządzanie nimi.Gdy podejmowane jest staranie o kredyt, informacje są kierowane do BIK, a następnie aktualizowane. już po jego otrzymaniu (komunikaty o terminowym spłacaniu itd.) Należy pamiętać, że usuwanie “niewygodnych” danych z Biura Informacji Kredytowej jest możliwe tylko i wyłącznie w ramach regulacji ustanowionych prawnie. Ważnym aspektem. jest posiadanie wiedzy, kiedy i w jakich przypadkach podjęcie takich kroków. jest możliwe. W ujęciu praktycznym, w rękach Klienta leżą zatem. trzy alternatywy usunięcia danych z systemu historii kredytowej:

  • Gdy decyduje się na cofnięcie zgody na przetwarzanie danych (o kredycie, który posiada już status spłaconego, co istotne: terminowo!),
  • Minął okres 5 lat od momentu uregulowania spłat kredytu sprawiającego problem i Klient chce uzyskać gwarancję, że zgromadzone wcześniej dane. nie będą już miały wpływu przy ocenie kolejnej próby wzięcia kredytu,
  • Informacje dostępne w systemie są nieprawidłowe, nieaktualne bądź zawierają błędy.

 

Co istotne i co warto przypominać jako kwestię priorytetową – jeżeli Klientowi zależy na złożeniu odpowiedniego pisma związanego z usunięciem swojej negatywnej historii BIK (w wyżej wymienionych przypadkach), powinien zwrócić się z nim do banku lub instytucji, w której dane zobowiązanie finansowe zostało poczynione. Na dalszym etapie. wspomniana jednostka. przesyła pisemnie uzasadniony wniosek do BIK, który pozytywnie rozpatrzyła. Dopiero. po dostarczeniu pisma do BIK, dane obecne w negatywnej historii kredytowej zostają usunięte bądź ulegają zmianom, w zależności od rodzaju sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.