Ile kosztuje prawo jazdy 2019?
Ile może zabrać komornik z pensji 2019?
22 czerwca, 2019
Ile kosztuje prawo jazdy 2019?
Ceny w Grecji 2019 – ile gotówki przyda się na greckie wakacje?
2 sierpnia, 2019
Ile kosztuje prawo jazdy 2019?

Prawo jazdy przydaje się nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym. Posiadając uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, jesteśmy bardziej mobilni i niezależni. Jednak zrobienie prawa jazdy nie jest tanie. Sprawdzamy, jaki to koszt w 2019 roku.

W Polsce nie można poruszać się po drogach publicznych pojazdami mechanicznymi, nie posiadając odpowiedniego uprawnienia, czyli prawa jazdy. Jego zdobycie nie zawsze jest łatwe, a na pewno nie jest tanie. Od czego zależą takie koszty? Przede wszystkim od kategorii prawa jazdy, ale również od miejsca zamieszkania (w niektórych regionach kursy na prawo jazdy są po prostu tańsze niż w innych). Warto to wziąć pod uwagę, planując wyrobienie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Najlepiej sprawdzić wszystkie koszty jeszcze przed rozpoczęciem kursu i zsumować je. W ten sposób dowiemy się, ile należy przygotować pieniędzy na prawo jazdy. Nie należy się jednak tym przerażać, ponieważ bez problemu można także wziąć pożyczkę na prawo jazdy we Freezl. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba poznać koszty. Sprawdzamy zatem, ile kosztuje prawo jazdy w 2019 roku.

Kto może wyrobić prawo jazdy?

Zanim jednak przejdziemy do kosztów, trzeba pochylić się nad kilkoma kwestiami formalnymi. Warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy może zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy spełnić określone warunki. Kluczowy jest przede wszystkim wiek. Prawo jazdy można otrzymać dopiero po ukończeniu 18 lat (sam kurs można jednak rozpocząć jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności). Warto dodać, że w przeszłości granica wieku wynosiła 17 lat. Obecnie osoby, które nie ukończyły 18 lat, mogą się ubiegać o prawo jazdy niektórych tylko kategorii – A1, B1, T (od 16 lat). Taka możliwość istnieje jednak tylko po uzyskaniu zgody prawnych opiekunów. W przypadku kategorii A trzeba ukończyć 24 lata lub 20 lat, gdy osoba ma prawo jazdy A2 od co najmniej 2 lat. Do kategorii D również trzeba mieć 24 lata. Za to należy ukończyć 21 lat, chcąc uzyskać kategorię C (C1 od 18 lat).

Prawo jazdy mogą wyrobić tylko takie osoby, wobec których sąd nie wydał zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy wykazać się także odpowiednim stanem zdrowia, co jest potwierdzane orzeczeniem lekarskim. W przypadku zawodowego kierowcy konieczne jest jeszcze zaliczenie badań psychologicznych, ale nie dotyczy to najpopularniejszej kategorii prawa jazdy, jakim jest kategoria B.

Jaką kategorię prawa jazdy wybrać?

Prawo jazdy podzielone jest na szereg wielu kategorii. Każda z nich oznacza uprawnienia do prowadzenia konkretnych pojazdów. W Polsce mamy 14 różnych wariantów prawa jazdy:

Kategoria prawa jazdy Jakimi pojazdami można jeździć?
AM Motorower.
A1 Motocykl o pojemności do 125 cm3, motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW, pojazdy dla kategorii AM.
A2 Motocykl o mocy do 35 kW, motocykl trójkołowy o mocy powyżej 15 kW.
A Motocykle o masie własnej 100 kg.
B Pojazdy do 3,5 tony, także z lekką przyczepą, ciągnik rolniczy z lekką przyczepą do 750 kg, motocykle o pojemności do 125 cm3.
B + E Pojazdy do 3,5 tony z przyczepami, ciągnik rolniczy z przyczepą.
C (wymagane wcześniej prawo jazdy kategorii B) Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony poza autobusami, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne.
C + E Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony z przyczepą, ciągnik lub pojazd wolnobieżny z przyczepą.
C1 Pojazdy o masie do 7,5 tony poza autobusami, pojazdy i ciągniki z przyczepą do 750 kg.
C1 + E Zespół pojazdów z przyczepą o masie całkowitej do 12 ton, ciągnik z przyczepą.
D (wymaga posiadania wcześniej prawa jazdy kategorii B) Autobusy, pojazdy z przyczepą lekką do 750 kg, ciągniki rolnicze.
D + E Autobusy z przyczepami, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny z przyczepą.
D1 Autobusy o długości do 8 m i przewożące maksymalnie 17 osób, autobus z lekką przyczepą do 750 kg, ciągniki rolnicze lub pojazdy wolnobieżne z lekką przyczepą do 750 kg.
D1 + E Autobus na 17 osób z przyczepą, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny z przyczepą.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy 2019?

Największy wydatek, który trzeba ponieść, aby zyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, związany jest z ukończeniem kursu prawa jazdy. Dlatego warto dokładnie wybierać szkołę jazdy i porównywać ceny. Zanim jednak w ogóle kursant pojawi się w szkole, musi ponieść następujące koszty:

  • opłata za badania lekarskie, które dopuszczają do kursu prawa jazdy – około 200 zł;
  • fotografia do prawa jazdy – około 30 zł.

Wspomnieliśmy już, że ceny kursów na prawo jazdy są zróżnicowane. Czasami mogą znacznie różnić się w obrębie jednego miasta. Najlepiej jednak to widać, gdy analizuje się ceny kursów w skali całej Polski. Okazuje się, że najmniej zapłacimy w Kielcach – średnio 1225 zł, a najdrożej kurs prawa jazdy kosztuje w Poznaniu – średnio 1994 zł. Te ceny obejmują 30 godzin zajęć teoretycznych i tyle samo zajęć praktycznych (jazda). Część kursantów decyduje się jednak dokupywać godziny zajęć praktycznych, chcąc lepiej przygotować się do egzaminu.

Egzamin na prawo jazdy 2019 – ile trzeba wydać?

Niestety, wcześniej wymienione opłaty nie kończą wydatków związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Po ukończeniu kursu czeka jeszcze egzamin teoretyczny i praktyczny, co również wiąże się z wydatkami. Najpierw konieczne jest zdanie tzw. teorii. Ile to kosztuje? Opłata za egzamin teoretyczny jest zawsze taka sama bez względu na kategorię prawa jazdy i wynosi 30 zł. Za to różnią się ceny egzaminów praktycznych:

  • AM – 140 zł;
  • A1, A2, A – 180 zł;
  • B – 140 zł;
  • B1, C1, D1, T, B96 – 170 zł;
  • C, D, B + E – 200 zł;
  • C + E, C1 + E, D + E, D1 + E – 245 zł.

To jeszcze nie koniec, ponieważ wydanie prawa jazdy kosztuje dodatkowo 100,50 zł. Czas oczekiwania na dokument wynosi od jednego do kilku tygodni.

Podliczając zatem wszystkie wcześniej wymienione koszty (badanie lekarskie, zdjęcie, egzamin teoretyczny i praktyczny, opłata za wydanie prawa jazdy) i przyjmując średnią cenę kursu na prawo jazdy 1500 zł, można oszacować całkowity koszt zdobycia uprawnień kategorii B na około 2000 zł, a C i D – około 100 zł więcej.

Komentarze są wyłączone.