Czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy?
TOP 80 pomysłów na prezenty dla mamy na święta
28 maja, 2019
Czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy?
Czy można wziąć pożyczkę bez dowodu we Freezl?
29 maja, 2019
Czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy?

Na wielu forach internetowych pojawia się często pytanie: czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy? Przy czym należy zauważyć, że pytającym chodzi niekiedy o dwie różne sprawy. Niektórzy chcą się bowiem dowiedzieć, czy prawo jazdy jako dokument wystarczy do zaciągnięcia pożyczki, natomiast inni chcą po prostu sfinansować pożyczką kurs prawa jazdy. Postanowiliśmy sprawdzić obydwie te kwestie.

Na początek warto sprawdzić, jak wielu Polaków ma w ogóle prawo jazdy. Jakiś czas temu CBOS robił badania, z których wynika, że 80% polskich mężczyzn ma uprawnienia do prowadzenia samochodów i 51% pań. Jednak w grupie wiekowej 25-34 lata różnica wynosi jedynie 1%. Duży odsetek posiadaczy prawa jazdy w społeczeństwie nie powinien dziwić, skoro 62% dorosłych Polaków prowadzi samochód codziennie, natomiast 9% robi to kilka razy w tygodniu. Za to 13% posiadaczy prawa jazdy w ogóle nie prowadzi auta. Ten dokument służy głównie do poświadczenia uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mówi o tym art. 4 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku (Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151). Czy jednak zamiast dowodu osobistego można wykorzystać prawo jazdy przy zaciąganiu szybkiej pożyczki?

Jaki dokument przy zaciąganiu pożyczki?

Dowód osobisty jest podstawowym i najważniejszym dokumentem w Polsce. Potwierdzają to przepisy prawa. W Ustawie o dowodach osobistych z dnia 6 sierpnia 2010 roku (Dz. U. 2010 Nr 167 poz. 1131) w art. 4 ust. 1 wyraźnie napisano, że to właśnie dowód osobisty jest papierem, dzięki któremu można udowodnić tożsamość konkretnej osoby. To również potwierdzenie, że ta osoba ma polskie obywatelstwo. Dowód osobisty wydany w Polsce ważny jest nie tylko na terenie naszego kraju, ale równie za granicą. Dotyczy to nie tylko terytorium Unii Europejskiej. Innymi słowy, dzięki dowodowi osobistemu możemy udowodnić, że jesteśmy tym, za kogo się podajemy. Tymczasem prawo jazdy, o czym wspomnieliśmy powyżej, potwierdza jedynie, że mamy uprawnienia do prowadzenia pojazdu mechanicznego na drogach publicznych.

Czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy?

Powyższe stwierdzenia oznaczają jedno: prawo jazdy nie może zastąpić dowodu osobistego przy ubieganiu się o pożyczkę pozabankową (podobnie jest zresztą w przypadku kredytu w banku). Bez dowodu osobistego nie pożyczymy pieniędzy od żadnej instytucji finansowej (mamy na przykład pożyczkę na dowód we Freezl).

Warto jednak się zastanowić, dlaczego ktoś chciałby zastąpić dowód osobisty prawem jazdy przy ubieganiu się o pożyczkę. Prawdopodobnie przeważnie chodzi o sytuację, że został zgubiony lub skradziony dowód osobisty, a pilnie potrzebujemy pożyczyć pieniądze. W przypadku utraty dowodu osobistego należy go jak najszybciej unieważnić osobiście w urzędzie gminy lub przez Internet. Niestety, pieniądze możemy wtedy pożyczyć dopiero po wyrobieniu nowego dokumentu.

Nieco inny przypadek to sytuacja, w której mamy uszkodzony dowód osobisty. Wnioskowanie o pożyczkę odbywa się na odległość, dlatego można wpisać dane z takiego dowodu osobistego.

Dowód osobisty jest potrzebny przy zaciąganiu pożyczki z jeszcze jednego powodu. Dane spisane z takiego dokumentu są porównywane z danymi otrzymanymi wraz z przelewem weryfikacyjnym.

Pożyczka na kurs prawa jazdy

Zupełnie inną kwestią jest pytanie, czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy w znaczeniu zrobienia kursu i otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami. Zanim do tego przejdziemy, warto sprawdzić, jakie są koszty zrobienia prawa jazdy. Skupimy się na najpopularniejszej kategorii, czyli „B”.

Warto wiedzieć, że na ostateczny koszt ukończenia kursu prawa jazdy składa się kilka opłat. Zanim w ogóle rozpoczniemy kurs, trzeba zrobić badania lekarskie, które kosztują 200 zł. Potrzebne będzie także zdjęcie do prawa jazdy, za co zapłacimy co najmniej 40 zł. Najdroższy jest jednak sam kurs prawa jazdy. Tutaj ceny mogą być różne, a zaczynają się od 2000 zł. W dużych miastach może być zdecydowanie drożej. Gdy już ukończymy kurs, trzeba jeszcze zdać egzaminy: teoretyczny (30 zł) i praktyczny (140 zł). W rezultacie całkowity koszt prawa jazdy może wynieść od 2500 do 3000 zł.

Czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy?

Koszty związane z kursem prawa jazdy bez problemu można sfinansować szybką pożyczką pozabankową. Wszystko dlatego, że takie zobowiązanie można zaciągnąć na dowolny cel. Pożyczkodawca nigdy nie zadaje pytania, na co chce przeznaczyć pieniądze pożyczkobiorca. Przy czym warto pamiętać, żeby pożyczyć nieco większą sumę, ponieważ może się zdarzyć, że konieczne będzie kilkukrotne zdawanie egzaminu (czego nikomu nie życzymy!), a to generuje dodatkowe koszty.

Podsumujmy zatem: nie można  zaciągnąć pożyczki bez dowodu osobistego, korzystając jedynie z prawa jazdy, za to można bez problemu przeznaczyć środki z pożyczki na sfinansowanie kursu prawa jazdy.

Rate this post

Komentarze są wyłączone.