Ile pieniędzy daje się na chrzciny?
Сo robi komornik gdy nie ma z czego ściągnąć długu?
19 lutego, 2019
Ile pieniędzy daje się na chrzciny?
Сo może komornik zabrać z domu?
19 lutego, 2019
Ile pieniędzy daje się na chrzciny?

Mimo, że od lat mówi się o kryzysie w kościele to liczba uroczystości chrzcielnych nie spada. Wciąż wielu Polaków wychowanych w chrześcijańskiej kulturze decyduje się na zapewnienie tego sakramentu swoim pociechą. Zazwyczaj uroczystości kościelne połączone są z przyjęciem organizowanym w domu czy też w restauracji. Tu pojawia się problem wielu zaproszonych gości, lepiej dać pieniądze czy też prezent na chrzest. Jeśli już zdecydujesz się na pieniądze to, ile daje się na chrzciny. Warto to wiedzieć, żeby nie wyjść na sknerę a jednocześnie żeby nie urazić rodziców.

Zbyt duża kwota może urazić rodziców dziecka?

Oczywiście nie istnieje z góry ustalony cenniki określający, ile należy dać na chrzest, którego wypadałoby się sztywno trzymać. Istnieje jednak kilka zasad, których warto przestrzegać decydując się na pieniężny prezent dla dziecka. Warto przede wszystkim pamiętać, że za duża liczba pieniędzy może urazić rodziców. Mogą oni chcieć się zrewanżować, ale nie będzie ich na to stać. Wprowadzi to ich w duże zakłopotanie. Należy, więc odpowiednio dobierać wartość prezentu do statusu materialnego rodziny. Ofiarowanie większej kwoty nie zawsze jest w dobrym guście.

Prezent na chrzciny

Wielu gości oprócz wręczenia pieniędzy, decyduje się na zakup prezentu na chrzciny. Wyróżnić możemy kilka rodzajów prezentów są to między innymi oryginalne prezenty, praktyczne prezenty czy też bardziej tradycyjne prezenty. Wśród oryginalnych rozwiązań na uwagę zasługują przede wszystkim sesje zdjęciowe dla niemowlaków czy też bilety na atrakcyjne, rodzinne wypady. Bardziej praktycznym rozwiązaniem są zabawki lub ubrania dla dziecka. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są łańcuszki z podobizną świętych. Przy wyborze należy uwzględnić budżet oraz preferencje rodziców. Często proszą oni gości o ubrania czy też zabawki dla swojej pociechy.

Jakie prezenty jeszcze warto rozważyć?

W internecie znajdziemy wiele sklepów internetowych, które oferują spersonalizowane prezenty dla dzieci z okazji chrztu. Oprócz samego prezentu czy też gotówki, koniecznie należy dołączyć własnoręcznie wypisane życzenia z okazji chrztu. Wiele firm oferuje możliwość zamówienia indywidualnych życzeń, które dodatkowo będą przygotowane w atrakcyjnej formie. Jakie jeszcze prezenty na chrzest cieszą się dużą popularnością? Są to przede wszystkim:

  • pluszaki i maskotki,

  • śpioszki,

  • ubranka,

  • księgi chrztu,

  • pampersy,

  • biżuteria z okazji chrztu.

Gotówka w prezencie na chrzest – ile konkretnie wręczyć?

Wręczenie odpowiedniej ilości pieniędzy na chrzest jest rzeczą kłopotliwą. Nie istnieją przecież poradniki, które mówią ile dokładnie pieniędzy należy przeznaczyć na prezent. Istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać – są one uniwersalne, ponieważ można je stosować również przy innych rodzinnych imprezach jak komunia czy też bierzmowanie. Przede wszystkim nie należy przesadzać z kwotą, zbyt duża kwota może wprowadzić rodziców dziecka w zakłopotanie. Dodatkowo, im jesteśmy bliższą rodziną tym należy więcej przeznaczyć na prezent. Przedstawia to poniższa grafika z deklarowanymi kwotami prezentu na chrzciny.

Ile pieniędzy daje się na chrzciny?

Oczywiście, największą kwotę powinni przeznaczyć rodzice chrzestni oraz dziadkowie. Według różnych danych, rodzice chrzestni wydają średnio od 300 do 500 zł a dziadkowie od 200 do 400 zł. Wszystko zależy od majętności danej rodziny. Ile na chrzest powinni dać przyjaciele i rodzina? Mówi się o kwotach od 100 do 300 zł.

Skąd wiemy, że nie dajemy na chrzest ani za dużo, ani za mało?

Nie jest łatwo ustalić odpowiednią kwotę, którą należy wręczyć rodzicom podczas chrztu. Jak to jednak zrobić, żeby rodzice nie czuli się urażeni za wysoką kwotą ani zażenowani za niską? Można kierować się tzw. zasadą talerzyka czyli przekazany prezent powinien pokryć koszt uroczystości przypadający na jedną osobę. Warto do tego dodać prezent na chrzest w postaci ubrań, zabawek lub pampersów dla dziecka. Pomysł prezentu warto wcześniej skonsultować z rodzicami dziecka, którzy najlepiej znają obecnie potrzeby danej rodziny. Być może nie potrzebują oni kolejnej pary śpioszków, za to idealnym prezentem na chrzciny dla chłopca będzie chodzik czy też wóz strażacki.

Bliższa rodzina daje więcej pieniędzy na chrzest dziecka

Wysokość podarowanej kwoty pieniędzy na chrzest zależy w dużej mierze od relacji z rodziną czy też nowo narodzonym dzieckiem. Największą kwotę pieniędzy na chrzest powinni przeznaczyć rodzice chrzestni, którzy mają ogromny wpływ na życie dziecka i często odgrywają w nim bardzo ważną rolę. Statystycznie przeznaczają oni od 300 do 500 na prezent z okazji chrzcin dla chrzestnego lub chrzestnej. Kolejni w kolejności są dziadkowie a następnie rodzeństwo, kuzynostwo aż po przyjaciół rodziców. Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na chrzest, zadbaj o swoje finanse z atrakcyjną pożyczką. Wówczas uszczęśliwisz nie tylko rodziców, ale przede wszystkim nowo ochrzczone dziecko.

3.8/5 - (17 votes)

Komentarze są wyłączone.