Jak dobrze kupić działkę rekreacyjną?
Składamy życzenia z okazji Bożego Ciała. Życzenia są w artykule
25 maja, 2018
Jak dobrze kupić działkę rekreacyjną?
Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?
7 czerwca, 2018
Jak dobrze kupić działkę rekreacyjną?

Każdego roku, kiedy nadchodzi okres wiosenno-letni, na rynku nieruchomości wzrasta zainteresowanie działkami rekreacyjnymi. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyja takim decyzjom, więc potencjalni klienci zaczynają przeglądać ogłoszenia i zasypywać agentów pytaniami.

Oczywiście w kręgu zainteresowania są głównie działki rekreacyjne nad morzem, na Mazurach, w górach, nad malowniczymi rzekami itd. Obecnie jednak coraz większą popularność zyskują mniej popularne zakątki naszego kraju. Powody są dwa: mniejsze zatłoczenie w sezonie i zdecydowanie niższa cena działek.

Jaką działkę rekreacyjną wybrać?

Taki własny kawałek zieleni to świetna sprawa, ale pod kilkoma warunkami. Powinien znajdować się w rozsądnej odległości od miejsca zamieszkania, która pozwoli bywać tam częściej niż raz na pół roku. Musimy też w sposób przemyślany podchodzić do stanu technicznego działki, ogrodzenia i zabudowy. Jeśli nie mamy czasu na przeróbki i remonty, nie warto kupować tańszej, ale podniszczonej nieruchomości.

Ważne jest też położenie, nie tylko geograficzne. Chodzi o bliskość lasu, wody czy ciekawych atrakcji. Każdy musi dopasować taką lokalizację do upodobań swoich i swoich bliskich. Jeśli kochamy pływanie, żeglowanie czy wędkowanie, bliskość jakiegoś akwenu powinna być warunkiem koniecznym. Rozpatrzyć trzeba także kwestię, czy potrzebujemy domku jedynie na lato, czy też chcemy np. wpadać na grzyby późną jesienią. Wtedy warto kupić działkę rekreacyjną z domkiem całorocznym. Nie musi mieć ekstra ogrzewania, ważniejsza jest w miarę docieplona konstrukcja, która pozwoli na wydajne użycie chociażby grzejnika elektrycznego.

Nie bez znaczenia jest także wielkość działki i domku czy altanki. Trzeba ją zwyczajnie dopasować do swoich planów i marzeń. Jeśli chcemy uprawiać swój ogródek, a dodatkowo mieć tam miejsce do zabawy dla dzieci czy wnucząt, to działka powinna mieć większą powierzchnię. Przyda się także domek, który w razie czego pomieści dodatkowe kilka osób na nocleg. Strefa komfortu i wypoczynku musi po prostu pasować do naszych potrzeb.

Ważne sprawy formalne podczas zakupu działki rekreacyjnej

Aby dokonać dobrego zakupu, warto dopilnować wszystkich formalności i dobrze sprawdzić upatrzoną nieruchomość. Najważniejsze kwestie:

  • Stan faktyczny. Kupując działkę rekreacyjną czy inną nieruchomość, nie możemy opierać się wyłącznie na zdjęciach i zapewnieniach sprzedającego. Konieczna będzie osobista wizyta i dokładne obejrzenie obiektu. W praktyce zdjęcia zawsze prezentują nieruchomość lepiej niż wygląda ona w rzeczywistości.
  • Warunki otoczenia. W czasie takiej wizyty należy też zwrócić uwagę na kwestię drogi dojazdowej, sąsiedztwo, odległość do sklepów czy najbliższych zabudowań itd. Istotną sprawą jest także możliwość występowania okresowych podtopień, co szczególnie groźne jest w pobliżu zbiorników wodnych. Takie zagrożenie to wilgoć w domku i czasowy brak dostępu do miejsca wypoczynku.
  • Stan prawny. Konieczne będzie sprawdzenie dokumentu nabycia, tj. aktu notarialnego, umowy darowizny itp. Warto sprawdzić też zapisy w księdze wieczystej, jeśli taka istnieje. Od statusu gruntu będą z kolei zależały możliwości rozbudowy czy postawienie ogrodzenia albo narzędziowni, dlatego konieczne będzie sprawdzenie warunków miejscowego planu zagospodarowania w gminie. Jeśli decydujemy się na zakup działki na ogródkach działkowych bądź stanowiącej część jakiegoś dawnego ośrodka wczasowego, warto zapoznać się z tamtejszymi regulacjami.

Niektóre kwestie związane z zakupem działki można sobie ułatwić wynajmując licencjonowanego agenta nieruchomości, który dopilnuje formalności a dodatkowo może wynegocjować niższą cenę. Jednak wyboru miejsca i wyglądu nieruchomości musimy dokonać sami.

Komentarze są wyłączone.