Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?
Jak dobrze kupić działkę rekreacyjną?
25 maja, 2018
Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?
Bitcoin – czym jest kryptowaluta?
13 czerwca, 2018
Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?

Kradzież tożsamości to sytuacja, która może się przydarzyć każdemu z nas. Przestępca, który przejął nasze dane osobowe może na przykład wziąć na nie pożyczkę. Nie jest to trudno, jako że niezbędne środki możemy uzyskać przez Internet, wypełniając stosowny formularz. Jeśli firma pożyczkowa nie dochowa ostrożności podczas udzielania pożyczki, środki mogą trafić w ręce oszusta, który posługuje się skradzionymi danymi. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto garść przydatnych porad, które pomogą nam rozwiązać ten problem.

Jak możemy narazić się na kradzież tożsamości i w jaki sposób jej przeciwdziałać?

Do kradzieży tożsamości zwykle dochodzi w sytuacji, kiedy nasze dane z dowodu osobistego trafiają w niepowołane ręce. Aby wziąć pożyczkę, w zupełności wystarczające są dane takie, jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer dokumentu tożsamości. Do wycieku tego typu danych dochodzi zwykle w sytuacji, gdy przekazujemy osobie postronnej kserokopię naszego dowodu osobistego. Nigdy nie należy się na to zgadzać, a jeżeli jest to konieczne, przekażmy go tylko do wglądu. Nie powinno się również skanować dowodu osobistego i przesyłać takiego dokumentu na przykład mailem czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Niestety, są też sytuacje na które nie mamy wpływu, jak wykradzenie danych z bazy, w której przechowywane są informacje zawarte w dowodzie osobistym czy jego zgubienie razem z innymi dokumentami.

Co robić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?

O takiej sytuacji zwykle dowiadujemy się wówczas, gdy kontaktuje się z nami firma windykacyjna lub komornik chcący odzyskać dług. Takiej sytuacji nigdy nie należy ignorować. Zamiast tego, powinniśmy ją zgłosić stosownym organom. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji lub do prokuratury w celu zgłoszenia kradzieży tożsamości i zaciągnięcia pożyczki na nasze nazwisko. Składane jest wówczas zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Oprócz tego, niezbędne będzie również udanie się do banku lub firmy pożyczkowej, w której zaciągnęliśmy dług. W sytuacji, gdy rozpoczęta została egzekucja komornicza lub procedury windykacyjne, warto o sytuacji poinformować również komornika oraz firmę windykacyjną. Dokumenty należy składać na piśmie z potwierdzeniem odbioru – stanowić będzie to poświadczenie ich przekazania.

Aby dokument, który został wykorzystany do kradzieży tożsamości nie został ponownie użyty, należy go również zastrzec i złożyć wniosek o nowy.

Możemy tutaj skorzystać z usługi zastrzegania dokumentów, jaka jest oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej. Procedura odbywa się jednym kliknięciem, bez konieczności wychodzenia z domu. Usługa ta jest bezpłatna dla klientów BIK.

Jeżeli chcemy się upewnić, że nikt nie wziął pożyczki na nasze nazwisko, warto raz na pół roku pobrać bezpłatny raport z Biura Informacji Kredytowej na nasz temat. Regularnie monitorując sytuację możemy zareagować jeszcze przed otrzymaniem wezwania do zapłaty i zgłosić sprawę do organów ścigania.

Komentarze są wyłączone.