Jak uchronić się przed inflacją? Sposoby na dodatkowe źródła dochodu
Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2022 roku. Jakie uprawnienia ma komornik?
14 października, 2022
Jak uchronić się przed inflacją? Sposoby na dodatkowe źródła dochodu
Oszczędzanie w czasie kryzysu. Jak sobie radzić?
28 października, 2022
Jak uchronić się przed inflacją? Sposoby na dodatkowe źródła dochodu

Żyjemy w czasach wielkiej niepewności. Kiedy wszyscy zaczęli już myśleć, że kryzys wywołany pandemią zaczął się powoli stabilizować, pojawił się nowy jeszcze silniejszy ⎼ wywołany wojną na Ukrainie. Szalejące ceny energii, przerwy w łańcuchach dostaw, wszystko to powoduje spowolnienia w biznesie i rozpędza inflację. Aktualnie jest ona na poziomie 17,2 %, jest to najwyższy poziom od 25 lat. Wyraźnie odbija się to na poziomie życia wszystkich obywateli.

Jak na inflację reagują Polacy?

Stale rosnąca inflacja daje się we znaki wszystkim grupom społecznym w Polsce. Niemal 60% obywateli twierdzi, że aktualna sytuacja gospodarcza w wyraźny sposób wpłynęła na ich oszczędności ⎼ i to mocno negatywnie (według danych raportu Strategy& Polska „Skromniej i mniej, czyli życie polskiego konsumenta”). Niemal 70% ankietowanych nadal spodziewa się wzrostu kosztów utrzymania, a jedna czwarta obawia się o pracę swoją i swoich najbliższych. 

Z kolei z danych 49. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad wynika, że ponad 50% pracowników uważa, że inflacja wpływa znacząco na ich decyzje zawodowe. Część osób decyduje się na pracę dorywczą (20%), nadgodziny (13%), część osób decyduje się na negocjację podwyżki (10%). To ostatnie dziś to rozwiązanie jest akurat najmniej pewne, niemal co trzecia z nich jej nie dostała. Kolejne rozwiązanie to zupełna zmiana pracy (9%), by znaleźć lepiej płatne stanowisko czy też przebranżowienie się i próba odnalezienia się w nowym zawodzie. Na podwyższenie swoich kwalifikacji, by starać się o lepsze stanowisko, zdecydowało się 8 % badanych, na całkowite przekwalifikowanie 5%.

Dodatkowych źródeł dochodu szukają dziś wszyscy

Według raportu SeniorApp 40% osób dorabiających jest w wieku między 30 a 49 lat, a ich liczba ciągle rośnie. Nieco wyżej plasują się osoby w wieku 18⎼29. Dorabiać chcą jednak również osoby w wieku 50+ (5%) oraz 60+ (2,4 %). Jak wynika z danych podsumowania w pierwszym półroczu liczba osób zainteresowanych dodatkowym zarobkiem, zwiększyła się o 165 %. Odczuwalnie wzrosła również chęć podejmowania się prac tymczasowych i sezonowych, z danych Grupy Progres można dowiedzieć się, że chętnych kandydatów na taką formę zatrudnienia jest o 20 proc. więcej niż w zeszłym roku. Ponadto rośnie również zainteresowanie pracą za granicą. Osłabienie złotego powoduje, że sporo osób decyduje się na wyjazd, by zarobić w obcej walucie i chociaż częściowo zrekompensować skutki inflacji.

Najpopularniejsze usługi z drobnych prac to niezmiennie: sprzątanie, mycie okien, robienie zakupów, prace ogrodowe, opieka, pomoc złotej rączki czy pogotowie komputerowe. Jednak dziś coraz więcej opcji na pracę dodatkową dostępnych jest online. Jakie jeszcze formy może przyjąć praca dodatkowa? Poniżej przegląd najbardziej atrakcyjnych koncepcji.

Dodatkowa pensja

Dodatkowa praca dzieli się na trzy kategorie: taka, która nie wymaga dodatkowych kwalifikacji (np. prace fizyczne); którą w ramach naszego zawodu możemy wykonywać poza etatem oraz taka, która wynika z naszych zainteresowań  ⎼  coś w czym jesteśmy dobrzy, a do czego musimy jedynie ewentualnie trochę podszkolić (np. poprzez darmowe kursy internetowe i inne narzędzia online), lecz stosunkowo łatwo i szybko możemy zacząć działać.

Jak uchronić się przed inflacją? Sposoby na dodatkowe źródła dochodu

Załatwianie spraw urzędowych

Wiele osób nie ma ani czasu, ani głowy do załatwiania spraw urzędowych. Przepisy prawne często się zmieniają i coraz bardziej upowszechnia się cyfryzacja. Dobrym pomysłem jest wsparcie osób zagubionych w biurokratycznym chaosie: przy wypełnianiu dokumentów, PIT-ów, pisaniu wniosków, zażaleń, skarg, odpowiedzi na pisma urzędowe czy nawet w obsłudze PUE ZUS lub Profilu Zaufanego.

Inwentaryzacje towarów w sklepach 

Supermarkety, hipermarkety oraz markety specjalistyczne (Decathlon, Castorama i in.) praktycznie stale potrzebują nowych rąk do pracy ze względu na sporą rotację pracowników.

Są to z reguły kilkugodzinne, nocne zlecenia, lecz stosunkowo dobrze płatne. Przez parę godzin dziennie można zarobić kilkaset złotych.

Koszenie i odśnieżanie posesji

Wbrew pozorom nie trzeba mieć wykształcenia i profesjonalnej firmy ogrodniczej, aby dobrze zarabiać na opiece nad cudzym ogrodem. Dobrym celem dla poszukiwania zleceń będą zwłaszcza tereny podmiejskie. Spora część osób posiada ogród, ale nie ma czasu lub ochoty, by w pełni się nim zajmować, wolą za to zapłacić, a samemu cieszyć się efektem.

Opiekun osób starszych lub niania

Praca wymagająca miękkich kompetencji i rekomendacji. Wielu rodziców nie decyduje się żłobek czy przedszkole, z drugiej strony dzieci często chorują i konieczna jest opieka w domu. Potrzeba stałej lub doraźnej opieki nad najmłodszymi to dobrze płatna i satysfakcjonująca praca, tym bardziej popularna, że dzisiejsze babcie pracują aż do emerytury lub dłużej i z reguły po prostu nie ma kto zająć się dziećmi. Rodzicom rzadko kiedy zależy na pedagogicznym wykształceniu, chodzi jedynie o to aby ich dziecko spędziło produktywnie czas i było bezpieczne.

Z drugiej strony, społeczeństwa starzeją się i osoby w podeszłym wieku coraz częściej będą potrzebować wsparcia. Opiekuna zatrudniać mogą zarówno sami zainteresowani, gdy są w jeszcze aktywni (doraźna pomoc w cięższych codziennych zajęciach) jak i ich dzieci (stała pomoc w opiece, gdy podopieczny jest niesamodzielny i wymaga pełnej opieki). 

Sprzedaż ciast i tortów

Pomysł na markę własną  ⎼  jeśli lubisz piec, załóż swój profil na facebooku i instagramie, i spróbuj nawiązać współpracę z kawiarniami lub cukierniami, zwłaszcza tymi rzemieślniczymi, sieciówki raczej będą poza targetem. Spróbuj też zareklamować się jako cukiernicza obsługa eventów.

Rękodzieło i szycie

Ponownie ⎼ warto stworzyć stronę dla swojej marki w wybranych social mediach i po prostu zacząć działać. Rynek rękodzieła jest bogaty, ale każdy znajdzie swoją niszę. Ciągle pojawiają się nowe marki, a zakres tematyczny jest szeroki: ceramika, akcesoria odzieżowe, makramy, kosmetyki, biżuteria, świece… Można wymieniać bez końca. Warto zacząć od instagrama lub od marketplaców takich jak pakamera.pl i próbować.

Grafika komputerowa, fotografia, montaż video

Dobre pomysły do realizacji w ramach rozwoju swojej pasji lub dla profesjonalistów ⎼ w nieco zmienionej formie już po etacie. Kręcenie i montowanie filmów oraz tworzenie animacji jest na wagę złota nawet w świecie zawodowców. Jeśli więc zajmujesz się tym amatorsko, warto podkręcić trochę swoje umiejętności i zacząć zarabiać na swojej pasji jako freelancer. Podobnie rzecz się ma z fotografią i grafiką. Mając smykałkę do tych twórczych tematów bardzo łatwo przejść od amatora do profesjonalisty i zacząć zarabiać na swoim hobby. Z kolei będąc profesjonalistą na etacie warto rozważyć dywersyfikację zarobków, np. poprzez stworzenie puli swoich dzieł i sprzedaż ich stockach, zaprojektowanie autorskiego kursu video lub nauka na żywo czy też otworzenie sklepu z własną twórczością.

Copywriting i pisanie artykułów

Mając lekkie pióro, zmysł kreatywny i tendencję do delikatnego lania wody ⎼ warto spróbować swoich sił w pisaniu. Pisanie artykułów wymaga raczej szybkości i umiejętności pisania na każdy temat. Copywriting jest z kolei nastawiony na reklamę i sprzedaż, teksty są często opisami produktów, sloganami reklamowymi lub konkretnymi propozycjami kreacji do dużych kampanii np. na social media, także wymagania są nieco wyższe.

Tłumaczenia tekstów

Wiele polskich firm nadal nie ma swoich szeregach ani jednej osoby znającej płynnie choć jeden język obcy, ale też nie musi. Tłumaczenia można zlecić. Jeśli więc języki obce to Twój konik lub po prostu dobrze znasz któryś język to opcja dla Ciebie jako zlecenia dodatkowe.

Korepetycje z języków obcych

Podobnie jak wyżej, lecz mniej formalnie. Jeśli dobrze znasz jakiś język obcy, wystarczy przygotować plan nauki, materiały i możesz zacząć naukę osób, które nie znają go wcale lub po prostu potrafią mniej od Ciebie. Minimalny wysiłek, maksymalny zysk.

Wypełnianie ankiet

Istnieją portale internetowe, umożliwiające zarabianie pieniędzy m.in. dzięki czytaniu e-maili reklamowych, klikanie w linki, wypełnianie ankiet, granie w wybrane gry internetowe oraz robienie zakupów w wyszczególnionych sklepach. Są to miejsca takie jak: Monejo, Toluna czy Świat Opinii. Rejestracja jest bezpłatna i istnieje możliwość rejestracji w kilku firmach naraz.

Udział w badaniach 

Wiele marek bada swoje produkty na potencjalnych użytkownikach, zanim jeszcze wyjdą one z fazy testów i trafią na rynek. Takim uczestnikom badań wypłacane jest wynagrodzenie przez firmy pośredniczące (“wynajmujące” użytkowników) lub bezpośrednio przez właścicieli marek, jeśli sami zajmują się rekrutacją. Jest to niezbyt wymagająca praca, a bywają spore, zwłaszcza jeśli uda się trafić na zlecenie od zagranicznych firm. 

Dodatkowa praca ⎼ czy to ma sens?

Niestety w tym momencie nie da się uciec przed trudną sytuacją gospodarczą, dotyka ona nas wszystkich. Dotychczas, nawet jeśli wynagrodzenia szły w górę, inflacja również rosła, znacząco przewyższając wzrost zarobków, co też dodatkowo nakręcało spiralę inflacji. Nawet jeśli firmy chciałyby wprowadzać podwyżki, nie stać ich na to przez rosnące koszty prowadzenia biznesu. Aktualnie ⎼ przynajmniej chwilowo ⎼ jedynym realnym lekarstwem na rosnące koszty życia, poza zmianą stanowiska czy nawet branży, jest właśnie praca dodatkowa. Większość z proponowanych pomysłów można wykonywać legalnie na zasadzie umowy o dzieło, zlecenie lub działalności nierejestrowanej, jest to więc jak najbardziej poważny sposób na podbudowanie domowego budżetu.

Komentarze są wyłączone.