Bitcoin - czym jest kryptowaluta?
Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę na nasze nazwisko?
7 czerwca, 2018
Bitcoin - czym jest kryptowaluta?
Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dzieci.
18 czerwca, 2018
Bitcoin - czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluty to określenie coraz częściej pojawiające się w mediach. Krąży wokół nich wiele sprzecznych informacji, co powoduje, że wzbudzają sporo kontrowersji. Mówi się, że Bitcoin  ma szansę stać się pieniądzem idealnym. Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest kryptowaluta i jak działa? Wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedź na te nurtujące pytania, zapraszamy do lektury artykułu.

Kryptowaluta, czyli co?

Jest to pojęcie wciąż mało nam znane. Większość osób, słysząc to słowo, kojarzy je po prostu z wirtualnymi pieniędzmi lub systemem płatności internetowych. Nie jest to jednak do końca prawdą. Kryptowaluta, to przede wszystkim przełomowa technologia, natomiast używanie jej jako środka płatniczego to tylko jedno z wielu możliwych zastosowań. Taką innowacyjną, internetową walutą jest właśnie bitcoin. Jest to waluta zdecentralizowana, nie mająca swojego stałego ośrodka ani miejsca emisji, niezależna od banków, rządów i instytucji. Nie obowiązują jej ograniczenia takie, jak terytorium danego państwa. Jest dostępna wszędzie, gdzie sięga Internet. Bitcoin to waluta, której olbrzymim plusem jest możliwość błyskawicznego wysłania w dowolne miejsce na ziemi, bez konieczności ponoszenia  np. kosztów prowizji bankowych. Umożliwia to oszczędzanie pieniędzy na standardowo pobieranych opłatach. Wymiana transakcji następuje poprzez sieci użytkowników tego systemu. System ten kontroluje również stan posiadania umownej, wirtualnej waluty przez wszystkich użytkowników.

Kryptowaluta jest pierwszym, tak innowacyjnym wynalazkiem, który powstał bez współpracy w instytucjami finansowymi. Jest to jednostka finansowa uznawana przez większość krajów na świecie. Obecnie istnieje ponad 200 walut, jednak najpopularniejszą z nich jest wspomniany wcześniej bitcoin.

Bitcoin- dla kogo?

Wbrew pozorom, bitcoin nie jest produktem trudnym do zdobycia. Praktycznie każdy może z niego korzystać i przekonać się w jaki sposób działa. Za jego pomocą można dokonywać tradycyjnych zakupów, tak jak za pomocą innych, standardowych walut, jednak ilość miejsc akceptujących płatność  kryptowalutą wciąż jest niewielka. Sprzedawców, którzy realizują transakcje w bitcoinach można znaleźć na wirtualnych rynkach i stronach zrzeszających entuzjastów bitcoin. Najczęściej są one wykorzystywane do nabywania usług on line, kupowania przedmiotów ze specjalnych bitcoin-katalogów oraz do opłacania hazardu internetowego. Wraz ze wzrostem ich popularności, rośnie liczba możliwych zastosowań kryptowalut. Są one szczególnie atrakcyjne dla osób interesujących się inwestowaniem na giełdzie oraz tych, którzy chcą znaleźć sposób na dodatkowe pieniądze.

Ryzyko związane z kryptowalutą

Wielu osobom wydaje się, że waluta internetowa pokazuje, jak szybko uzbierać pieniądze i wzbogacić się bez wysiłku. Przekonanie to wynika jednak z małej wiedzy na jej temat. Specjaliści zauważają, że bitcoin może być wykorzystywany do prania brudnych pieniędzy. Temu procederowi sprzyja anonimowość, którą cechują się transakcje wykonywane w ten sposób. Mimo, że odpowiednie służby próbują przeciwdziałać temu procederowi, jest to zadanie niezwykle trudne, ponieważ w większości krajów bitcoin nie jest oficjalną walutą, a jego status jest nieuregulowany. Dlatego decydując się na korzystanie z tego produktu, należy zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek.

Rate this post

Komentarze są wyłączone.