Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dzieci.
Bitcoin – czym jest kryptowaluta?
13 czerwca, 2018
Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dzieci.
Jak zadbać o swoją historię kredytową?
20 czerwca, 2018
Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dzieci.

Każdy z nas ma jakieś założenia i cele finansowe. Stworzenie funduszu awaryjnego, odkładanie pieniędzy na nowe mieszkanie, na wakacje, na emeryturę, czy oszczędzanie na przyszłość dzieci. Ten ostatni cel jest szczególnie ważny i warto jak najwcześniej zacząć go realizować.

Jak oszczędzać pieniądze dla dzieci?

Na początek warto zastanowić się jak wygląda proces odkładania pieniędzy na przyszłość naszego potomstwa. Przede wszystkim, musimy mieć świadomość, że jest on długotrwały. Nie warto nastawiać się na szybkie i spektakularne zyski. Oszczędzanie długoterminowe charakteryzuje się przeznaczaniem na konkretny cel niewielkich, lecz regularnych kwot. Tutaj najważniejsza jest systematyczność.

Kolejnym elementem jest zastanowienie się, jaką korzyść przyniosą te pieniądze naszym dzieciom. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaką kwotę uda nam się uzbierać. Zakładając jednak, że zaczynamy, kiedy nasze potomstwo jest małe, mamy przed sobą kilkanaście lat, które przy regularnych, nawet niewielkich wpłatach zmienią się w naprawdę satysfakcjonującą kwotę, która z pewnością ułatwi dzieciom start w dorosłym życiu. Być może pieniądze te pomogą w zakupie własnego mieszkania,  samochodu, opłaceniu studiów, czy wyruszeniu w wymarzoną podróż? Kiedy zwizualizujesz sobie cele, Twoja motywacja z pewnością wzrośnie.

Wielu z Was zastanawia się teraz pewnie, jak duże kwoty powinno przeznaczać na oszczędności dla dziecka. Tutaj wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej. Kwota ta nie może być zbyt duży obciążeniem. Warto zaplanować budżet domowy i stworzyć własny plan oszczędzania.

Gdzie odkładać pieniądze dla dziecka?

Jeśli już zdecydujesz się na finansowe zabezpieczenie przyszłości Twojego dziecka, masz do wyboru wiele sposobów oszczędzania. Do najpopularniejszych z nich należą:

  •         Konta oszczędnościowe i lokaty – są to bezpieczne produkty, cieszące się dużym zainteresowaniem klientów. Mimo, że ich oprocentowanie nie pozwoli na bardzo szybkie i duże pomnożenie wpłacanych kwot, gwarantuje pewny zysk, a dodatkowo chroni pieniądze przed działaniem inflacji
  •         Obligacje skarbowe – czyli tzw. Papiery wartościowe sprzedawane przez Ministerstwo Finansów. Obligacje można kupić w oddziałach wielu banków. Schemat ich działania polega na przejmowaniu pieniędzy przez skarb państwa na z góry określany czas oraz następującym po jego wygaśnięciu zwrocie, wraz z naliczonymi odsetkami. Kwota, którą możemy zarobić różni się, w zależności od wielu czynników, m.in. jej terminu.

Oprócz regularnie odkładanych kwot, do oszczędności dziecka warto dołączyć pieniądze, które dostaje na różne okazje – urodziny, komunia itp., a którymi nie jest  jeszcze w stanie samodzielnie gospodarować.

Komentarze są wyłączone.