Jak mieć dobrą historię kredytową w BIK?
Darmowa pożyczka dla lojalnych klientów
23 października, 2017
Jak mieć dobrą historię kredytową w BIK?
Przerażająco dobra promocja na Halloween – 1000 zł za darmo dla nowych klientów Freezl
26 października, 2017
Jak mieć dobrą historię kredytową w BIK?

Odpowiednia historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo ważna – o tym, jak bardzo, przekonamy się podczas ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. Banki oraz firmy wyspecjalizowane w udzielaniu pożyczek, sprawdzają historię kredytową swoich klientów przed udzieleniem im zobowiązania, między innymi w BIK. Dzięki temu mają pogląd na sytuację wnioskodawcy, jak również dotrzymywanie terminów podczas spłacania innych zobowiązań. Pojawienie się negatywnego wpisu w historii BIK jest jednoznaczne z dużo niższą oceną punktową, a to z kolei skutkuje odrzuceniem wniosku o przyznanie pożyczki lub otrzymaniem dużo gorszych warunków umowy.

  • Wskazówka: Posiadanie dobrej historii kredytowej, pozwala na dużo większe szanse przyznania wnioskowanego kredytu.

Odpowiednie korzystanie z produktów kredytowych – historia BIK

Pamiętajmy, że zarówno negatywna historia w BIK, jak również brak historii kredytowej jest źle oceniany przez banki oraz firmy udzielające pożyczek. Młode osoby, które dopiero co zaczęły pracować, bardzo często mają problem z otrzymaniem kredytów mieszkaniowych – głównie ze względu na brak historii kredytowej. W przypadku takich osób bardzo ważne jest, aby po rozpoczęciu swojej pracy zaczęli korzystać z usług o charakterze kredytowym. Na sam początek wystarczą bardzo  drobne kwoty – niewielkie pożyczki na drobne wydatki. Jednak pamiętajmy również, aby nie posiadać zbyt wielu zobowiązań jednocześnie – spowoduje to odmienny od zamierzonego efektu – czyli obniżenie zdolności kredytowej.

Terminowość w spłatach – scoring w BIK

BIK dokonuje oceny punktowej, czyli tak zwanego scoringu. Głównie jest on oparty na terminowości w dokonywaniu spłat zobowiązań. Oceniane są tutaj wszelkie kredyty oraz pożyczki zaciągnięte zarówno w banku, jak i w instytucjach pozabankowych. Karty kredytowe, limit w banku, czy zakupy ratalne również są w tym wypadku oceniane. Sytuacje, w których dochodzi do zalegania z terminową spłatą zobowiązania, niewpłacenie choćby minimalnej kwoty na opłatę kredytową, – skutkuje obniżeniem się uzyskiwanego scoringu. Raport BIK pokazuje również niewielkie opóźnienia w spłatach – z przedziału od 0 do 30 dni. Znajdują się tutaj informacje dotyczące postępowań windykacyjnych, jak i innych egzekucji. Co bardzo istotne, wszelkie opóźnienia, jakie zostały zanotowane u danego klienta, pozostają w bazie BIKu nawet kilka kolejnych lat. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest, aby dotrzymywać terminów w zobowiązaniach. Dzięki temu unikniemy sytuacji w której, wynik scoringu zostanie obniżony z tego tytułu. Darmowy raport BIK jest dostępny dla każdego – warto co jakiś czas upewnić się, czy na naszym koncie nie znajdują się jakieś opóźnienia.

Dlaczego warto sprawdzać swoją historię kredytową?

Sprawdzanie historii kredytowej jest ważne przed złożeniem wniosku np. o kredyt. Każda osoba może pobrać raport z BIK za darmo. Żeby tego dokonać, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej BIK, gdzie w bardzo prosty sposób można uzyskać wszelkie potrzebne informacje.

  • Warto wiedzieć: Pobranie pierwszego raportu ze strony jest bezpłatne, każdy kolejny to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Pobrany raport jest niezwykle pomocny, gdyż możemy w pełni sprawdzić, jak wygląda nasz bieżąca historia kredytowa. Jeżeli jeszcze nigdy nie sprawdzałeś tej kwestii – skorzystaj i przekonaj się, czy nie zapomniałeś o żadnych spłatach.

Rate this post

Komentarze są wyłączone.