Jak ubezpieczyć swoje środki od oszustów w Internecie?
Wakacje za pasem – wypoczynek lepiej zaplanuj wcześniej!
14 czerwca, 2017
Jak ubezpieczyć swoje środki od oszustów w Internecie?
Program rodzina 500 plus – co robić, aby nie odebrano nam świadczenia?
13 września, 2017
Jak ubezpieczyć swoje środki od oszustów w Internecie?

Czas wakacyjnych wojaży trwa w najlepsze. Dla większości ludzi wakacje to okres beztroski i relaksu, a temat bezpieczeństwa finansowego to ostatni, nad którym się wówczas zastanawiają. Niestety dla rozmaitych oszustów ten okres, to prawdziwa gratka. Warto więc pomyśleć wcześniej o grożącym naszym środkom finansowym ryzyku i odpowiednio się zabezpieczyć. Pomocne mogą okazać się Alerty BIK. Co to takiego i do czego służą?

Jak mówi stare porzekadło, ”przezorny zawsze ubezpieczony”. Warto pamiętać o tej mądrości zwłaszcza przed wyjazdem na wakacje i na wszelki wypadek zabezpieczyć swoje środki.

Czym są Alerty BIK?

Gdy ktokolwiek chce wziąć w banku kredyt lub pożyczkę musi liczyć się z tym, że jego historia kredytowa będzie weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki takiemu sprawdzeniu bank zdobędzie informacje o aktualnych zadłużeniach potencjalnego kredytobiorcy oraz jego przeszłości w tym zakresie. Alerty BIK polegają na tym, że jeśli ktoś będzie chciał posłużyć się Twoim dowodem osobistym i zaciągnąć zobowiązanie finansowe, to niezwłocznie otrzymasz sms-a oraz email-a z informacją o tym, że określona instytucja finansowa dokonuje sprawdzenia Twojej osoby w BIK-u.

Taki Alert BIK daje możliwość podjęcia szybkiej interwencji, jeśli ktoś bezprawnie posłużył się naszym dokumentem. Można w takiej sytuacji sprawdzić w portalu BIK dokładne informacje odnośnie tego zapytania lub po prostu zadzwonić do BIK i dowiedzieć się, czy istnieją faktyczne powody do niepokoju.

Jak uruchomić Alerty BIK?

To nic skomplikowanego, aktywowanie Alertów wymaga jedynie założenia konta w portalu BIK. Najpierw należy uzupełnić formularz znajdujący się na stronie, a następnie potwierdzić swoją tożsamość. Do wyboru są 3 metody takiego potwierdzenia, zdecydowanie najszybszą z nich jest wysłanie skanu albo zdjęcia swojego dowodu osobistego i wykonanie przelewu identyfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 zł.

Po przejściu tych kroków i zalogowaniu się do konta można dokonać aktywacji wybranej usługi. Warto wiedzieć, że Alert BIK można uruchomić w zestawie z innymi usługami zwiększającymi bezpieczeństwo finansów, ale można je również włączyć osobno, niezależnie od Alertów. Ochrona, którą zapewniają Alerty BIK obejmuje daną osobę przez rok, licząc od momentu aktywacji konta w portalu BIK.

Konto w BIK pomoże, gdy zaginął dowód

Posiadanie konta na stronie internetowej BIK umożliwia ekspresowe zastrzeżenie dowodu osobistego, który został zgubiony lub skradziony. By to zrobić, wystarczy dosłownie jedno kliknięcie.

Dzięki temu dowód zostaje natychmiast zgłoszony do systemu Dokumenty Zastrzeżone i w konsekwencji wyłączony z obiegu. Informacja o tym zastrzeżeniu trafia do wszystkich banków w kraju i dzięki temu można mieć pewność, że posługując się naszym dowodem osobistym, nikt nie otrzyma kredytu czy pożyczki.

Zastrzeżenie zaginionego dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości jest najszybszym możliwym sposobem zabezpieczenia się przed działaniami przestępców. By jednak móc to zrobić trzeba posiadać konto w portalu BIK, bo zastrzec można wyłącznie dokument, który został poddany weryfikacji przy zakładaniu tam konta.

Czy warto aktywować Alerty BIK?

Odpowiedź jest oczywista, warto. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której ktoś posługujący się bezprawnie naszym dokumentem, zaciągnie zobowiązanie finansowe. Innymi słowy, ustrzeże nas przed popadnięciem w poważne tarapaty finansowe, które mogą być rezultatem zagubienia albo kradzieży naszego dowodu osobistego.

Warto zapewnić sobie taki komfort i skutecznie zadbać o bezpieczeństwo finansowe zwłaszcza przed wyruszeniem na wymarzone wakacje.

Rate this post

Komentarze są wyłączone.