Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?
Karta pobytu: wszystkie informacje dla obcokrajowców, o których warto wiedzieć zamierzając zamieszkać w polsce
28 lutego, 2019
Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?
Bezrobocie w Polsce w 2019 roku: jak wygląda sytuacja na rynku pracy?
19 marca, 2019
Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?

Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku? Zwykle ludzie zastanawiają się nad zakupem nowego telewizora tylko raz na kilka lat. Nie dziwi zatem, że większość z nich po prostu nie nadąża za rozwojem innowacyjnych technologii. Jak wybrać telewizor w 2019 roku, by jego parametry nie okazały się przestarzałe o kilka lat? Jakie modele obecnie są uważane za najbardziej nowoczesne i na jakie techniczne parametry warto zwrócić szczególną uwagę? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Podstawowe kryteria wyboru telewizora

Tak naprawdę wybranie odpowiedniego telewizora w stosunku do kwoty, którą dysponujemy, a jednocześnie, aby był to dobry model – nie jest łatwym zadaniem. Jakie parametry warto więc brać pod uwagę?

Rozmiar

Kupując jakikolwiek przedmiot o większych gabarytach, warto od razu zastanowić się nad tym, w jakim miejscu w mieszkaniu chcemy go ustawiać. Nowy telewizor najlepiej ustawić w taki sposób, by komponował się z meblami, które już posiadamy, może to być np. szafka nocna, uchwyt ścienny lub  meblościanka. Coraz większą popularność uzyskują uchwyty ścienne, pozostawiające przestrzeń do fantazji podczas dekoracji mieszkania.

Rodzaj ekranu

Obecnie możemy kupić telewizor 1 z 6 poniższych rodzajów.

 • Wcześniej mogliśmy spotkać je w każdym domu, dzisiaj jest to raczej obiekt muzealny. Zaletą telewizorów tego rodzaju jest niski koszt i długa żywotność, wadami zaś – niewielki wybór funkcji, dość wielki rozmiar oraz negatywne oddziaływanie na wzrok.
 • Ciekłokrystaliczny. Obraz ma wysoką jakość, grubość ekranu jest mała, wysoka jakość oddawania barw i stosunkowo niski koszt – to ich zalety. Jedyną istotną wadą jest wypalenie kryształów, w wyniku czego na ekranie pojawiają się plamy. Jakość i cena takich telewizorów są bardzo odpowiednie, szczególnie dobrze telewizory z tego rodzaju ekranami wyglądają w pokojach dziennych, gdzie są zawieszane na ścianach.
 • Do ich produkcji wykorzystywane są technologie innowacyjne w postaci podświetlenia matrycy za pomocą LED. Zalety tych ekranów to wysoka jakość obrazów, niskie zużycie energii i minimalna grubość ekranu.
 • Do wyświetlania obrazów na tego typu ekranach używane są nie kryształy, a zamknięte komórki wypełnione gazem. Wyświetlacz w tym przypadku jest lepszy, ale urządzenie zużywa więcej energii. Ponadto minimalny rozmiar średnicy ekranu wynosi 32 cale, co wiąże się z cechami ich konstrukcji.
 • Przyszłość telewizorów z takim ekranem jest mocno kwestionowana. Chociaż nie są one drogie, a obraz jest na nich dość dobry jakościowo, to istnieją liczne problemy związane z nimi, w tym wypalenie pikseli oraz mały kąt widzenia.
 • Współczesne rozwiązanie, które pojawiło się na rynku dopiero w 2008 roku. Jakość obrazu na takich ekranach jest wysoka, zużywają one mało energii elektrycznej, a ponadto mają długą żywotność. Posiadają również wady, a przede wszystkim – ich wysoka cena.Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?

Najbardziej popularne w 2019 roku są oczywiście wyświetlacze LED. Są całkiem dobre zarówno do domu, tak i dla biur. Warto również zauważyć, że ekrany są płaskie i zakrzywione. Płaska powierzchnia jest bardziej popularna i bardziej powszechna. Zakrzywione ekrany są droższe, ale pozwalają całkowicie zanurzyć się w obrazie pokazanym na wyświetlaczu.

Typ podświetlenia

Obecnie wyświetlacze LED mają kilka opcji podświetlenia. Aby wybrać odpowiednią opcję do ceny i jakości, sprawdź cechy każdego rodzaju podświetlenia:

 • Edge LED. Swoista ramka świetlna dookoła wyświetlacza. Pozwala tworzyć ekonomiczne i cienkie ekrany, których wadą jest złe odbicie kolorów.
 • Direct LED. Diody LED znajdują się w całym obszarze ekranu, a jasność jest regulowana osobno dla każdej diody. Odpowiednio, ekran oddaje więcej odcieni kolorów.
 • Jest to powłoka kropek kwantowych, która tworzy podświetlenie odzwierciedlające kolory najbardziej podatne na ludzkie oko. Rozwiązanie tak samo dobre, jak i drogie.
 • Najbardziej nowoczesna technologia, wykorzystywane są w niej diody pokryte luminoforem, co zapewnia dobrą głębokość czarnego koloru.

Przekątna ekranu

Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku? Najczęściej kupowane telewizory są z przekątną 32-55 cali, z kolei większa przekątna ekranu staje się dobrym rozwiązaniem dla tych właścicieli, którzy marzą o stworzeniu domowego kinoteatru.

Rozdzielczość

Każdy użytkownik, oglądający filmy online wie, czym jest rozdzielczość ekranu. Ten parametr wyświetla całkowitą liczbę pikseli. Wśród przestarzałych modeli urządzeń, najczęściej stosowaną rozdzielczością jest 1024*768, nowe modele z lat 2017-2018 mogą mieć rozdzielczości takie jak 1920*1080 (telewizja wysokiej rozdzielczości, full HD) i 3840 *2160 (ultra wysoka rozdzielczość, ultra HD).

Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku? Im większa rozdzielczość, tym lepszy obraz widzimy. Rozdzielczość musi być wybierana na podstawie tego, w jaki sposób będziesz korzystać z urządzenia. Na przykład, aby oglądać telewizję analogową, nie ma sensu wybierać FHD TV (1920*1080), ponieważ maksymalny możliwy sygnał przesyłany kablem będzie kilkukrotnie mniejszy. W przypadku korzystania z nowoczesnych platform do gier (takich jak PS4) lub oglądania filmów o wysokiej jakości (2160p, 1080p lub 720p) należy przyznać pierwszeństwo wyższym rozdzielczościom ekranu i wybrać telewizor nowej generacji – UHD.

Jakość dźwięku

Obecnie głośniki są najczęściej wbudowywana w telewizor, a na jakość ich dźwięku oddziałują zarówno rozmiar urządzenia, jak i jego koszt.

Nie ma sensu liczyć, że 20-calowy telewizor będzie miał idealny dźwięk, gdy interesuje Cię ten parametr, preferowane powinny być te modele, które mają wbudowany dekoder dźwięku Dolby Digital, który jest jednym z najlepszych w 2018 roku. Wskazane jest również wybranie modelu z obsługą NICAM.

Interfejsy

Lub innymi słowy “gniazda”, pozwalające podłączać różnorodne urządzenia: konsole do gier, tunery, słuchawki itp.

Gniazda, które powinien posiadać współczesny telewizor to:

 • HDMI – służy do przesyłania dźwięku i obrazów z komputera, nowoczesnych kamer wideo, platform do gier itp.,
 • USB – cieszy się największą popularnością, ponieważ pozwala podłączać większość urządzeń,
 • SCART – służy do przesyłania obrazów i dźwięku, a także do synchronizowanego uruchamiania telewizora i magnetowidu,
 • DVB-C/DVB-S — telewizja satelitarna i cyfrowa,
 • PAL – telewizja analogowa,
 • S-Video – analogowe złącze do przesyłania obrazów z komputera,
 • Mini-jack – przeznaczone do podłączenia słuchawek.

Format telewizora

Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku? Kolejny ważny parametr, na który oddziałuje rozdzielczość ekranu – format. W starszych modelach format wynosi 4:3, a większość nowoczesnych urządzeń ma szerokoekranowy ekran 16:9. Lepiej wybierać ostatnią opcję, ponieważ większość nowoczesnych teledysków, filmów, a nawet programów telewizyjnych jest zorientowanych na ekrany z formatem 16:9. Na rynku istnieją również formaty 16:10 i 21:9, są one stosowane w ekranach z dużą przekątną.

Producenci

Obecnie za najbardziej sprawdzonych producentów telewizorów uważane są firmy:

 • Sony;
 • Samsung;
 • Sharp;
 • LG;

Zaletą tych firm jest wysoka jakość produkcji, która od lat pozwala im utrzymywać górne pozycje w światowych rankingach producentów. Gdy chodzi o konkretny model, najlepiej udać się do for internetowych i przeczytać opinie osób, które kupiły już modele budzące Twoje zainteresowanie. Często zdarzają się sytuacje, kiedy nawet tacy specjaliści, jak firma Sony, przedstawiają na rynku nie najlepsze rozwiązania, które przestają poprawnie funkcjonować już po kilku latach od zakupu.

Optymalna rozdzielczość

Rozdzielczość to liczba pikseli, z których składa się ekran. Obecnie standardem w branży są de facto ekrany Full HD, w których obraz składa się z 1 920 pikseli w poziomie i 1 080 pikseli w pionie. Ostatnio aktywnie promowane są telewizory 4K, które według reklamy są znacznie lepsze od przestarzałych Full HD.

Ekran 4K składa się z reguły z 3840 pikseli w poziomie i 2160 pikseli w pionie. Oznacza to, że taki ekran ma cztery razy więcej pikseli.

Im więcej pikseli, tym wyraźniejszy obraz jest w stanie dać nam ekran. Nie ma żadnych wątpliwości, że telewizory 4K powinny pokazywać 4 razy lepszy obraz. Niestety, nie jest to do końca prawdą. Jest tak z kilku powodów. Przede wszystkim telewizory 4K potrzebują obrazu w jakości 4K. Po drugie, zdolność oka ludzkiego do rozpoznawania obrazów na odległości jest bardzo mała.

Pokażemy to na konkretnym przykładzie. Oto logo freezl.pl w rozdzielczości 150 na 150 pikseli. Załóżmy, że ten rysunek został stworzony do oglądania w rozdzielczości Full HD.Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?

A oto to samo logo, ale już w rozdzielczości 300 na 300 pikseli. Załóżmy, że jest ono przeznaczone do wyświetlenia na ekranie 4K.Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?

Faktycznie, różnica w detalizacji jest dość odczuwalna.

Nasuwa się następujące pytanie: co się stanie, jeśli nie posiadasz obrazu z rozdzielczością wymaganą dla telewizorów 4K, a tylko dla Full HD? Telewizor rozciągnie obraz, aby wypełnić cały ekran. Zróbmy to samo i my: rozciągnijmy ikonę 150 na 150 pikseli do 300 na 300 pikseli.Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?

Jak można zobaczyć, teraz obraz wygląda znacznie gorzej.

Dla porównania spójrzcie jeszcze raz na normalne logo z rozdzielczością 300 na 300 pikseli, po prawej stronie którego znajduje się logo o oryginalnym rozmiarze 150 na 150, rozciągnięte do 300 na 300 pikseli.Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku? Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku?

Różnica w jakości jest naprawdę duża. Praktycznie ta sama sytuacja będzie obserwowana, jeśli zdecydujemy się oglądać filmy przeznaczone dla ekranów Full HD na ekranie 4K. Jedyny szczegół – w rzeczywistej sytuacji różnica będzie mniej zauważalna ze względu na tzw. efekt upscalingu, czyli rozciąganie obrazu, w którym specjalne algorytmy próbują zneutralizować towarzyszące defekty. Obraz naprawdę wygląda lepiej, ale nadal nie da się osiągnąć jakości 4K. Ponadto nie warto zapominać również o tym, że w 2019 roku dalej nie jest zbyt dużo treści w jakości 4K, większość producentów nadal orientuje swoją produkcję na telewizory z ekranami HD lub Full HD.nJeszcze łatwiej można zilustrować drugi czynnik, który jest związany z cechami ludzkiego oka.

Jeszcze raz popatrz na normalne oraz na rozciągnięte logo.

A teraz powoli odsuwaj się od ekranu. Im dalej będziesz znajdować się od niego, tym mniej zauważalna będzie różnica. Na pewnej odległości ta różnica w ogóle nie będzie zauważalna.

Zatem jeśli patrzeć na sytuację od strony technicznej, stanie się zrozumiałe to, że nie ma żadnej potrzeby zakupu telewizora 4K – dla przeciętnego użytkownika dobrym rozwiązaniem będzie klasyczny Full-HD. Na telewizorze o przekątnej 40 cali (106 centymetrów) piksele nie są już widoczne z odległości 160 centymetrów, a zalecana minimalna odległość w celu wygodnego oglądania wynosi 3 metry. Zaleta 4K ujawni się tylko wtedy, gdy osoba oglądająca usiądzie w odległości  80-150 centymetrów przed ekranem, co jest całkiem bezsensowne.

Najbardziej popularnymi telewizorami są modele o przekątnej ekranu 32-55 cali. Wybierając optymalne rozwiązanie w tym zakresie warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, mianowicie:

 • Odległość między widzem a ekranem. Powinna ona wynosić około 3 przekątnych ekranu;
 • Powierzchnia pokoju. Na przykład do kuchni można wybrać telewizor z małą przekątną;
 • Cel, w jakim kupowany jest telewizor. Model z przekątną ekranu 26 cali jest wystarczający, by obejrzeć wiadomości w trakcie gotowania obiadu. Natomiast jeśli marzysz o kinie domowym, lepiej zastanowić się nad opcją telewizora, którego przekątna ekranu będzie wynosiła 55 lub nawet więcej cali.

Jak wybrać optymalny rozmiar telewizora odpowiednio do parametrów pokoju

Istnieje takie pojęcie, jak optymalna odległość do oglądania. Uważa się, że są to 3-4-przekątne ekranu TV.

Załóżmy, że przekątna Twojego telewizora ma 40 cali. Cal wynosi 2,54 centymetra. 40 cali to 106,2 centymetra, czyli w Twoim przypadku zaleca się oglądanie telewizora z odległości co najmniej trzech metrów. Czy ta zasada może być zastosowana w Twoim domu? Nie? Jesteśmy pewni, że taką odpowiedź poda większość z naszych czytelników. W porządku, ponieważ optymalna odległość jest raczej warunkowym parametrem.

Jeśli wybierasz nowy telewizor, warto jeszcze przed udaniem się na zakupy zdecydować, w jakim miejscu będzie on ustawiony oraz skąd planujesz go oglądać. Na tej podstawie będzie można decydować o optymalnym modelu. Warto tutaj wziąć pod uwagę, że:

 • Zbyt duży ekran nie pozwoli zobaczyć całego obrazu z bliskiej odległości, oczy zaczną biegać po obrazie, próbując dostrzec szczegóły na obrzeżach i wzrok będzie szybciej zmęczony;
 • Zbyt mały ekran z kolei nie pozwoli dostrzec wszystkich szczegółów, nie da się również odczuć tak popularnego w naszych czasach “efektu obecności”.

Ranking telewizorów

Jaki telewizor warto kupić w 2019 roku? Na rynku istnieje tak spora liczba modeli telewizorów, że nawet dokładnie wiedząc o tym, z jakimi parametrami potrzebujesz ekran telewizora, będziesz miał sporo problemów z jego wyborem. Aby ułatwić sobie to zadanie stworzyliśmy ranking telewizorów z ekranami o różnych ilościach cali. Zapoznaj się z nim w dokładny sposób przed udaniem się do sklepu.

Poniżej znajduje się lista najlepszych telewizorów w każdej z kategorii.

Dodatkowo stworzyliśmy tabelę, którą zalecamy skopiować na smartfon lub wydrukować, aby można było skorzystać z niej w sklepie ze sprzętem AGD. Będzie ona pomocna w przemyślanym podjęciu decyzji odnośnie modelu telewizora w zależności od rozmiarów pokoju, w którym planowane jest jego ustawienie.

Ranking 55-calowych telewizorów

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki telewizor 55 cali kupić, zalecamy wybrać jeden z poniższych modeli lub orientować się na ich parametry podczas wyboru odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania.

 

 

Miejsce w rankingu Model Ekran Jakość obrazu Jakość dźwięku Rozdzielczość  

Zużycie energii podczas pracy

 

CENA
1 Sony KD-55AF9 OLED 98% 100% UHD

 (3.840 x 2.160)

134W 13 500 zł
2 LG OLED 55E8 OLED 98.2% 94% UHD

(3.840 x 2.160)

122 W 6400

3 Samsung GQ55Q9FN VA-LCD 96.3% 92,9% UHD

(3.840 x 2.160)

135 W 5600 zł
4 Sony KD-55A1 OLED 100% 97,2% UHD

(3.840 x 2.160)

130 W 8500 zł
5 LG OLED 55C8 OLED 97.6% 78,3% UHD

(3.840 x 2.160)

112 W 5100 zł

 

Ranking 65-calowych telewizorów

Nowości kina wyróżniają się dynamicznymi i żywymi obrazami, które można podziwiać z dala od każdego telewizora. Do tego potrzebny jest duży ekran, wysokiej jakości, który będzie w stanie przekazać scenę na odpowiednim poziomie.

Najlepsze telewizory 65 cali są wypuszczane przy użyciu najnowszych technologii, które zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie uprościć pracę użytkownika i pomóc cieszyć się obrazem o wysokiej jakości. Ponadto takie telewizory mają sporo dodatkowych funkcji, mogą łączyć się z urządzeniami mobilnymi, a nawet pozwalają na sterowanie za pomocą smartfona. Dodatkowo możesz wybrać zarówno tani, jak i drogi, ekskluzywny model w tej kategorii.

 

Miejsce w rankingu Model Ekran Smart TV Obraz 3D Rozdzielczość  

Pobór mocy

 

Cena
1 LG 65EC970V OLED Tak Tak 4K Ultra HD

(3840 x 2160)

213 W 19000 zł
2 Samsung UE65JS9500 OLED Tak Tak 4K

(3.840 x 2.160)

221 W 8300 zł
3 Sony KD-65S8505C

 

VA-LCD Tak Tak 4K Ultra HD

(3840 x 2160)

146 W 8900 zł
4 LG 65EF950V OLED Tak Tak 4K Ultra HD

(3840 x 2160)

234 W 12500 zł
5 Sony KD-65X9005C OLED Tak Tak UHD

(3.840 x 2.160)

218 W 8000 zł

 

Ranking telewizorów z przekątną ekranu 32-43 cali

Telewizory o przekątnej 32-43 cale należą do najpopularniejszych formatów, ponieważ mają szeroki zakres zastosowań: od kuchni po halę. Jednocześnie przyciągają kosztami i niską wagą. Do naszej porównywarki telewizorów włączyliśmy modele z maksymalną liczbą nowoczesnych funkcji, a jednocześnie posiadające dobrą jakość dźwięku i obrazu.

 

Miejsce w rankingu Model Format HDTV Głębokość Waga Rozdzielczość  Zużycie energii podczas pracy  Cena
1 Philips 32PHS4012 (32 cale) 720 p 7,6 cm 3,8 kg 1366 x 768 122 W 800 zł
2 LG 32LJ510U

(32 cale)

720 p 8,4 cm 4,9 kg 1366 x 768 40 W 750 zł
3 Thomson T39D20DH-01B

(39 cali)

720 p 7,3 cm 4,85 kg 1366 x 768 75 W 950 zł
4 LG 43LK5000

(43 cale)

720 p 6,68 cm 8,3 kg 1920 x 1080 79 W 1100 zł
5 Samsung UE43N5500AU

(43 cale)

720 p 6,6 cm 8,3 kg  1920 x 1080 FullHD 54 W 2000 zł

 

Ranking najlepszych telewizorów w 2019 roku

Dokonajmy następnie porównania liderów naszego rankingu. Pozwoli to nie tylko zdecydować, jaki telewizor kupić – Sony lub Samsung, ale i dobrać model, odpowiadający parametrom Twojego pokoju, posiadanym finansom i, oczywiście, oczekiwaniom od kupowanego TV.

 

Model Koszt Zalety Wady

 

Sony KD-55AF9

(55 cale)

13 500 zł Jest to naprawdę supernowoczesny telewizor z doskonałym designem, świetnymi parametrami dźwięku i wideo. Podstawową wadą tego telewizora z kolei jest jego wysoki koszt, a jednocześnie niska energooszędność.
LG 65EC970V

(65 cale)

19 000 zł Ten telewizor daje doskonałą jakość obrazu, podobną do jakości obrazów w kinoteatrach, dodatkowo sterowania telewizorem można dokonywać za pomocą komend głosowych Ten model ma wysoki koszt i pasuje wyłącznie do pokojów o dużej powierzchni.
 Philips 32PHS4012

(32 cale)

 800-900 zł Niedrogi model z wysokim poziomem detalizacji obrazu. Ponadto, ten model pozwala zapisywać wideo i posiada modul Wi-Fi.   Wśród wad –
nie najlepszy obraz oraz przestarzały interfejs USB 2.0.

Jeśli wybrałeś model telewizora – czas na zakupy! Zniżki na telewizory łatwo znajdziesz za pośrednictwem internetu, a w sklepach internetowych cena wybranego modelu może okazać się kilkadziesiąt procent niższa niż w sklepach stacjonarnych. Ponadto dobry telewizor można kupić na aukcjach. Gdy nie jesteś utalentowanym negocjatorem możesz również poczekać na zniżki lub promocje, które często mają miejsce w dużych sklepach sieciowych lub można nawet zamówić telewizor z kraju jego producenta (warto tylko nie zapominać o ewentualnych cłach, jeśli dostawa będzie dokonywana ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii itp.)

Rate this post

Komentarze są wyłączone.