Na czym polega działalność nierejestrowana?
Święto Konstytucji 3 Maja: dziś obchodzimy urodziny najstarszej konstytucji w Europie!
3 maja, 2018
Na czym polega działalność nierejestrowana?
Jak otrzymać szybką pożyczkę, niezależnie od miejsca w którym jesteś: nowa usługa „Pożyczka przez telefon lub SMS”
10 maja, 2018
Na czym polega działalność nierejestrowana?

Rząd sprawujący władzę zapowiada wiele zmian w różnych obszarach ze szczególnym naciskiem na uszczelnienie systemu podatkowego. Część zmian prowadzona jest w ramach oficjalnych działań i haseł. Inne wprowadza się pod przykrywką projektów, które co prawda nazywają się zupełnie inaczej, natomiast ich celem jest nic innego jak ograniczenie szarej strefy.

Jeden z takich właśnie sposobów to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zostało wprowadzone 30 kwietnia bieżącego roku – razem z „Konstytucją Biznesu”. Jest to możliwość prowadzenie działalności nierejestrowanej. Na czym polega taka działalność?

Działalność nierejestrowana – dla kogo?

Projekt związany z działalnością nierejestrową to wsparcie dla podmiotów, których zyski nie są zbyt wysokie. Mogą to być osoby fizyczne, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem i nie do końca wiedzą, w którym kierunku się rozwijać. Jest to także bardzo dobra opcja dla osób, które chcą sobie dorobić do pensji. Wśród grona tych osób mogą znajdować się:

  • artyści,
  • osoby, które pracują sezonowo lub zdalnie,
  • copywriterzy i freelancerzy z zakresu działań w social mediach.
Wskazówka: Także, jeżeli chodzi o korepetycje – działalność nierejestrowana jest odpowiednim rozwiązaniem. Wszystkie te osoby zwykle do tej pory pracowały na umowę o dzieło – zasilały więc szarą strefę. Obecnie panujący rząd próbuje zlikwidować tak zwane „umowy śmieciowe”. Alternatywą dla nich ma być właśnie działalność nierejestrowana.

Działalność nierejestrowana a umowa zlecenie i umowa o pracę

Działalność nierejestrowana jest często wykorzystywana przez osoby, które już w jakimś przedsiębiorstwie są zatrudnione – niezależnie od tego, czy jest to umowa zlecenie, czy umowa o pracę. Jest to rozwiązanie, które wydaje się idealne dla osób, dla których nieopłacalne byłoby płacenie różnego rodzaju składek w związku z tym, że mają już umowę o pracę i te składki są odprowadzane od ich wynagrodzenia. W przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej na osobie, która ją prowadzi, nałożony jest jedynie obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Każda osoba, która już gdzieś pracuje, może zdecydować się na działalność nierejestrowaną i ma do tego prawne podstawy.

Działalność nierejestrowana – jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją prowadzić?

Pierwszym, podstawowym kryterium jest status prawny osoby, która ma prowadzić tego typu działalność. Co to oznacza w praktyce? Że działalność nierejestrowana może być prowadzona wyłącznie przez osoby fizyczne. Jest to ograniczenie, które ma na celu wykluczenie sytuacji, w której drobni przedsiębiorcy likwidowaliby swoje firmy. Kolejnym ograniczeniem w tym zakresie jest zapis, że na działalność nierejestrowaną nie może zdecydować się osoba, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy, czyli pięciu lat prowadziła działalność gospodarczą. Taka forma prowadzenia działalności ma także ograniczenia, jeżeli chodzi o uzyskiwane kwoty.

Działalność nierejestrowana – przychód czy dochód?

Koszty w działalności gospodarczej mają znaczenie. Miesięczny przychód w tym przypadku nie może przekroczyć połowy wysokości płacy minimalnej – obecnie wychodzi to 1050zł brutto. Co w przypadku kiedy wysokość dochodu przekroczy ten próg? Automatycznie działalność zamienia się w działalność gospodarzą, a osoba świadcząca usługi powinna dopilnować wszelkich formalności. Wówczas warto wiedzieć, na czym polega działalność gospodarcza żeby uniknąć możliwych kar wynikających z niestosowania się do przepisów prawnych. Jeżeli mamy podejrzenie, że przychód w danym miesiącu zbliża się ku limitowi lepiej ograniczyć się i np. wykorzystać resztę miesiąca lecąc na wakacje.

Działalność nierejestrowana – o czym warto wiedzieć?

Nowa forma działalności ma swoje zalety, nie należy jednak zapominać o pewnych ograniczeniach i wadach, które ze sobą niesie. Plusem jest z pewnością możliwość uniknięcia wysokich opłat. Należy jednak pamiętać, że przy tym rodzaju działalności nie ma możliwości uzyskania jakiegokolwiek pozwolenia, licencji, czy koncesji. Niemożliwe jest także wykazywanie w działalności gospodarczej kosztów, co w praktyce oznacza, że nie można odpisać sobie podatku  tego tytułu. Jeżeli osoba decydująca się na zakup jakichkolwiek urządzeń w leasingu to taka forma prowadzenia działalności może nie być do końca korzystna finansowo.

Działalność nierejestrowana – jak zrobić, aby nie przekroczyć kosztów przychodu?

W przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej należy także prowadzić ewidencję przychodów, ponieważ konieczne jest ich wpisanie do zeznania podatkowego PIT-36 o czym wiele osób niestety zapomina. Ewidencja ta jest także poświadczeniem, że dana osoba nie przekroczyła wcześniej wspomnianego progu uzyskanych przychodów – jest to istotne na przykład podczas kontroli z Urzędu Skarbowego. W prowadzeniu ewidencji bardzo przydają się wydruki z konta oraz wszelkie potwierdzenia z tytułu wpłat gotówkowych. Działalność nierejestrowana w 2018 roku stała się bardzo popularna i coraz więcej osób decydują się na taką formę zarobku.

Tradycyjna działalność gospodarcza czy działalność nierejestrowana? Co lepsze?

Odpowiadając na to pytanie, należy określić przede wszystkim czego oczekujemy od wybranej formy działalności. Nawet w przypadku pracy zdalnej nie zawsze działalność nierejestrowana będzie odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? Niektóre zawody wymagają na start skompletowania akcesoriów wykorzystywanych w pracy, na których dofinansowanie w przypadku działalności nierejestrowanej nie mamy co liczyć, np.:

  • Copywriter – Niezbędny będzie laptop, odpowiednie oprogramowanie, dostęp do Internetu
  • Artysta – Sztalugi, farby, inne materiały
  • Mobilny fotograf – Sprzęt fotograficzny, studio, tła fotograficzne

Pożyczka bez zaświadczeń na start własnej działalności?

Jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności to w rozpoczęciu działalności gospodarczej może pomóc pożyczka bez zaświadczeń – którą często można zwrócić już po pierwszym wykonanym zleceniu – zależnie od wykonywanego zawodu.

Pożyczka Freezl.pl to gwarancja najlepszej oferty na rynku. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją działalność i potrzebujesz gotówki – napisz do nas! Wspólnie znajdziemy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Rate this post

Komentarze są wyłączone.