Na czym polega działalność nierejestrowana?
Ceny w Tajlandii 2018 – sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju
Maj 7, 2018
Na czym polega działalność nierejestrowana?
Jak otrzymać szybką pożyczkę, niezależnie od miejsca w którym jesteś: nowa usługa „Pożyczka przez telefon lub SMS”
Maj 10, 2018

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Obecny rząd deklaruje zmiany w wielu dziedzinach, ale obszarem budzącym jego szczególne zainteresowanie jest uszczelnianie systemu podatkowego. Część działań odbywa się oficjalnie pod tym hasłem, są jednak projekty, które wprowadza się pod innym szyldem, a w rzeczywistości mają służyć temu samemu, czyli ograniczeniu szarej strefy.

Jednym ze sposobów ma być nowe rozwiązanie, które weszło w życie z dniem 30 kwietnia tego roku, wraz z wdrożeniem „Konstytucji Biznesu”. To możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej.

Dla kogo działalność nierejestrowana?

Całość działań ma na celu wspieranie podmiotów, które nie osiągają dużych zysków. To osoby fizyczne, które są na początku drogi biznesowej, bądź takie, których działania są jedynie obliczone na dorabianie do pensji. Taką sytuację mają np. osoby, które udzielają korepetycji, tworzą, wykonują drobne prace rękodzielnicze czy prace sezonowe czy niewielkie projekty zdalne, jak pisanie tekstów czy przeprowadzanie ankiet. Do tej pory robiły to na podstawie umowy o dzieło lub zasilały wspomnianą wcześniej szarą strefę. Obecny rząd dąży do zlikwidowania umów „śmieciowych”, a działalność nierejestrowana miałaby je zastępować.

Widać ewidentnie, że ma to być rozwiązanie dla ludzi, którym zwyczajnie niewygodnie jest  opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku posiadania umowy o pracę) czy też na ubezpieczenie społeczne. W przypadku przejścia na taką formę działania będzie na nich ciążył jedynie podatek dochodowy.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej

Podstawowym kryterium, które daje taką możliwość jest status prawny osoby prowadzącej skromną działalność. Uprawnione do prowadzenia działalności nierejestrowanej są wyłącznie osoby fizyczne.

Aby wykluczyć sytuację, że drobni przedsiębiorcy zaczną masowo zamykać  swoje firmy, wprowadzono też specyficzne ograniczenie. Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły typowej działalności gospodarczej.

 

A teraz finanse. Decydując się na taką formę działania trzeba pamiętać, że miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% płacy minimalnej czyli obecnie 1050 zł brutto. W dniu, w którym przekroczymy ten limit, działalność nierejestrowana automatycznie przekształca się w typową działalność gospodarczą i w związku z tym pojawia się obowiązek dopilnowania odpowiednich formalności.

Ograniczenia związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej

Nowa forma ma z pewnością swoje zalety. Przede wszystkim nie jest obarczona wysokimi opłatami i daninami. Ale ma też kilka wad, o których warto pamiętać. Po pierwsze, decydując się na taką formę działania nie jesteśmy w stanie uzyskać żadnych koncesji, licencji czy pozwoleń. Po drugie, nie możemy wykazywać żadnych kosztów, a tym samym odpisywać sobie podatku z tego tytułu. Jeśli więc działalność wymaga zakupu maszyn czy urządzeń np. w leasingu, może to być forma niekorzystna finansowo.

 

I na koniec, warto prowadzić sobie w jakikolwiek sposób ewidencję przychodów, ponieważ dochody z działalności nierejestrowanej trzeba potem wpisać do zeznania podatkowego PIT-36. Ewidencja będzie też służyć do późniejszego udowodnienia, że mieścimy się w wyznaczonym limicie, gdy do drzwi zapuka kontrola z US. Przydadzą się też wydruki z konta i potwierdzenia wpłat gotówkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.