TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie
Złoty czy euro, w czym lepiej oszczędzać?
22 lutego, 2018
TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie
Odpowiedz na 3 pytania i daj mi znać, kiedy możesz potrzebować szybkiej pożyczki? Przygotujemy dla Ciebie ekskluzywną zniżkę we właściwym dla Ciebie czasie
26 lutego, 2018
TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie

Pierwsza wskazówka, paradoksalna: nie oszczędzaj zbyt wiele na jedzeniu. Kupować zgniłe warzywa i złej jakości produkty nie jest naszą metoda, w końcu wydasz sto razy więcej na leki, niżeli oszczędzisz na produktach. Więc oszczędzamy – ale z umiarem, bez fanatyzmu.  

 

Top 10 porad dotyczących oszczędzania na jedzeniu

TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie

 

  1. Nie idź na zakupy głodny i nie korzystaj z karty kredytowej. Płać tylko gotówką, tak będziesz wiedział ile wydałeś pieniędzy.
  2. Nie zapomnij wziąć karty rabatowej do supermarketu, aby zaoszczędzić na produktach.
  3. Weź ze sobą torbę na zakupy, nie kupuj jej w sklepie. Jeśli dbasz o środowisko, weź ze sobą do sklepu eko-torebkę.
  4. Wybieraj towary z niższych półek w supermarketach i z najdalszych zakątków. Pierwszy jest tańszy, drugi świeższy. Supermarkety są zainteresowani, aby kupiłeś droższy produkt więc umieszczają na wysokości oczu. Również chcą, aby kupujący wziął towar, okres przydatności do spożycia którego wkrótce się skończy, więc umieszczają w pierwszym rzędzie na półkach sklepu.
  5. Kupuj często używane produkty w hurtowniach. Cukier, ziemniaki i zboża można kupić w dużych workach, tak wyjdą Ci  znacznie taniej. Rób takie zakupy wraz z krewnymi, przyjaciółmi lub sąsiadami.
  6. Kupuj całego kurczaka, a nie jego części. Potem ze skrzydeł i pleców ugotujesz zupę, a z reszty zrobisz drugie danie.
  7. Jeśli chcesz zaoszczędzić na potrawach mięsnych, nie gotuj ich osobno ale przygotuj wraz z czymś, mogą to być zapiekanki lub pilaw. Połącz mięso z dodatkami w jednym naczyniu.
  8. Nie rób porcjowanych posiłków. Kotlety dla każdego członka rodziny (a często także z dodatkiem) można zastąpić befstroganem. Mięsa do takiego dania trzeba kupić mniej, ale wszyscy przy tym zostaną najedzone.
  9. Zamień mięso na inne produkty mięsne. Na przykład, serce wołowiny jest znacznie tańsze niż zwykłe mięso. A z serca możesz ugotować dobry gulasz, farsz na zapiekanki itp.
  10. Na świątecznym stole można zastąpić zakupione wędzone kiełbasy i szynki – wieprzowiną domową. Jest znacznie tańsza i smaczniejsza.

 

Planowanie jest konieczne

TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie

 

W sprawach oszczędzania najważniejsze jest planowanie. Najpierw musisz policzyć, ile wydajesz teraz. Gdzie są „słabe” punkty? Jakie drogie produkty kupujesz i czy naprawdę ich potrzebujesz? Zaznacz to, z czego możesz zrezygnować. Być może lubisz krakersy, chipsy, wodę gazowaną lub lody. To nie tylko poważna dziura w budżecie: takie jedzenie ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Należy również zaznaczyć wydatki, z których rezygnować nie zamierzasz, na przykład: ulubiony gatunek kawy lub produkty mleczne od dobrego producenta.

A teraz się zastanów, czy niektóre produkty można zastąpić tańszymi? Na przykład, drogie jogurty produkowane przez szeroko reklamowaną fabrykę? Lub bardzo drogie soki znanej marki. Ogólnie rzecz biorąc, znane marki to jeszcze nie znak jakości: często produkty znanej firmy znajdują się na półkach sklepu w najlepszych miejscach, jednocześnie są znacznie droższe niż produkty nawet lepszej jakości niezbyt znanych marek. Dlatego też oszczędzanie jest również pretekstem do tego, aby dobrze zbadać rynek.

Wreszcie, trzeba zaplanować menu na tydzień i zrobić listę zakupów, w przybliżeniu obliczyć potrzebną kwotę i po tym można się wybierać do sklepu. Jedna porada: weź trochę więcej pieniędzy, będziesz miał pole manewru i nie będziesz się czuł niezręcznie w sklepie. Tak czy inaczej, trzeba robić sobie czasem przyjemne niespodzianki.

 

Ile przepłacasz na jedzeniu    

TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie

Często spotykamy się ze wskazówkami dla oszczędnych gospodyń domowych, że wszystko należy robić samodzielnie i w domu. Kup sobie na przykład jogurtownicę lub samodzielnie przygotuj domowe makarony.

Wiadomo, zajmie to więcej czasu i nie zawsze masz możliwość przygotowania półproduktów w domu. Niemniej, warto zmienić stosunek do półproduktów.

Na przykład kotlety kupione w sklepie kosztują znacznie więcej niż domowe, kiełbasy kosztują jeszcze drożej, zwykły gulasz można kupić znacznie taniej niż kilogram kiełbasek.  Gulasz jest mięsem, a kto wie, z czego się robi kiełbasa.

Staraj się unikać półproduktów i gotuj jedzenie w domu, to nie tylko zaoszczędzi budżet, ale również pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

 

Produkty sezonowe

TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie

Będziemy kupować warzywa i owoce nawet zimą, gdy produkty świeże są dość drogie. Niemniej jednak możesz kupić jabłka krajowe, poszukać niedrogie pomarańcze i banany.

 

Jeśli mówimy o warzywach, nasz wybór padnie na białą kapustę i marchew. Możesz także dodać do nich korzeń selera, trochę dyni i świeże sałatki z najbliższych szklarni. Generalnie wybieramy warzywa uprawiane i przechowywane w Polsce.

Najczęściej, skromnie opakowane produkty krajowe kosztują dwa razy mniej od importowanych analogów.

 

Zwracamy uwagę na nowe produkty

TOP-10 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu i jeść pysznie

 

Czy zboża często pojawiają się na twoim stole? Tymczasem zboża są doskonałą i niedrogą częścią zimowej diety. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jedzenia owsianki – czas spróbować różne jej rodzaje.

Przyjrzyj się innym niedrogim rybom: zamiast łososia, przydatna może być inna popularna ryba morska.

Zwróć uwagę na nowe przepisy, szczególnie na zupy. Zupa to pożywne i niedrogie danie, którym twoja rodzina będzie się smakowała przez kilka dni.

 

Podsumowanie

Samodzielnie, również potrafisz wymyślić tysiące wskazówek w gotowaniu, wystarczy tylko zacząć. Po 2-3 miesiącach oszczędzania na produktach zorientujesz się, że Twoja rodzina zaczęła jeść bardziej różnorodnie. Na dodatek poczują przypływ energii, ponieważ zaczęli zdrowiej się odżywiać, podczas gdy koszty na zakupy znacznie spadły.

 

 

Komentarze są wyłączone.