Udekorowałeś dom tatarakiem na Zielone Świątki? Jest to nie tylko piękne, ale także użyteczne: o tym mówi tradycja
7 prostych sposobów pozwolą unikać ci dziury w domowym budżecie!
16 maja, 2018
Udekorowałeś dom tatarakiem na Zielone Świątki? Jest to nie tylko piękne, ale także użyteczne: o tym mówi tradycja
Nie zapomnij złożyć życzenia mamie z okazji jej Dnia 26 maja
22 maja, 2018
Udekorowałeś dom tatarakiem na Zielone Świątki? Jest to nie tylko piękne, ale także użyteczne: o tym mówi tradycja

Czym są Zielone Świątki? Święto nazywane Zielone Świątki obchodzone są w pięćdziesiąty dzień po Wielkanocy – w 2018 roku jest to 20 maja. Korzenie tego święta sięgają jeszcze odległych czasów apostolskich. Według historii jest to jedno z najstarszych świąt obchodzonych przez Chrześcijan na całym świecie. Bardzo często uznaje się, że Zesłanie Ducha Świętego na Maryję i Apostołów było początkiem całego Kościoła. Na wiejskich terenach Zielone Świątki były doskonałą okazją do przywitania wiosny. Coś, co charakteryzuje to święto to także charakterystyczne tradycje, życzenia oraz majenie domu.

Rośliny wykorzystywane do majenia na Zielone Świątki

Jednym z elementów Zielonych Świątków jest dekorowanie kościołów i domów na zielono. Jaka roślina służy do majenia w Zielone Świątki? Wykorzystuje się w tym celu gałązki wierzby i brzozy. Według tradycji ma to ochronić przed:

  • złymi duchami,
  • wszelkimi urokami,
  • klątwami,
  • złorzeczeniem od innych osób.

Bardzo często do dekoracji wykorzystywane były także kwiaty i trawy – wszystko po to, aby dom, jak i całe gospodarstwo wyglądało „bogato”. Rolnicy w dawnych czasach byli przekonani, że zielone gałązki przyniosą urodzaj całemu gospodarstwu, a na domowników sprowadzą szczęście. Majenie domu na Zielone Świątki według różnych tradycji miało także chronić od chorób i zarazy. Szczególną uwagę przykładało się do Tataraku, który wykorzystywano do wyściełania podłóg  w domach i stodołach. Wyściełano nim także psie budy.

Tatarak dawniej – symbolika rośliny

Tatarak był wykorzystywany na Zielone Świątki, nie był jednak wyłącznie rośliną ozdobną. W dawnych latach stosowano go jako roślinę leczniczą. Młode liście tej rośliny skutecznie odstraszały owady i pasożyty takie jak pchły. Symbolika i piękno to nie jedyne powody, dla których stosowano Tatarak – dużą uwagę zwracano na jego praktyczne zastosowanie.

Tradycja związana ze strojeniem domów i kościołów na Zielone Świątki w Polsce nadal jest przestrzegana. Ludzie z radością zajmują się „majeniem”, wierząc, że przyniesie im to szczęście i powodzenie w dalszym życiu. Co prawda tatarak nie jest już tak powszechnie używaną rośliną do majenia w Zielone Świątki, to nadal wiele osób ufa jego właściwościom.

Inne zwyczaje na Zielone Świątki

W dawnych czasach Zielone Świątki związane były także z paleniem ogromnym ognisk i biesiadowaniem. Uważano, że opalone zboże w przyszłości będzie rosło znacznie lepiej. W dwudziestym wieku majono także bydło – głównie krowy. Były one także okadzane, co miało chronić przed czarami ze strony złym uroków czarownic.

Ciekawostka: Chociaż zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami zostały zakazane przez Kościół, to na wsiach nawet do dnia dzisiejszego niektóre tradycje przetrwały i przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Jesteś ciekawy świata? Na naszej stronie Freezl.pl znajdziesz podobne informacje – to dawka aktualności ze świata – nie tylko finansowego. Jeżeli jednak interesuje Cię pomoc finansowa – skorzystaj z naszej oferty: pożyczki pozabankowe i chwilówki na 60 dni.

Tatarak służył nie tylko do ozdobienia, używany był od dawna jako roślina lecznicza. Liście młodego tataraku stosowano jako środek odstraszający pchły i inne owady. Tak więc, oprócz piękna i symboliki, jest w tej tradycji ziarno racjonalności.

Tradycja majenia na Zielone Świątki przetrwała w Polsce do dnia dzisiejszego. Ludzie chętnie przystrajają domy gałązkami wierzby oraz brzozy i wierzą, że przyniesie to im powodzenie i szczęście.

 

Udekorowałeś dom tatarakiem na Zielone Świątki? Jest to nie tylko piękne, ale także użyteczne: o tym mówi tradycja

 

Komentarze są wyłączone.