Wielki post: co wolno i czego nie należy robić 40 dni przed Wielkanocą
Wygraj wycieczkę do Paryża dla dwojga!
7 lutego, 2018
Wielki post: co wolno i czego nie należy robić 40 dni przed Wielkanocą
Najtańsze paliwo – na czym jeździć aby się opłacało?
9 lutego, 2018
Wielki post: co wolno i czego nie należy robić 40 dni przed Wielkanocą

W tym roku Wielki Post przypada z 14 lutego do 31 marca. Post nie sprowadza się wyłącznie o ograniczenia spożywania określonych posiłków. Sens tkwi w samodoskonaleniu. W tym okresie Wierzący poświęcają dużo czasu na modlitwę i miłosierdzie.

Co to jest Wielki Post?

Wielki Post to wyjątkowy czas – czas pokuty oraz nawrócenia. Przez te kilkadziesiąt dni stopniowo przygotowujemy się do najważniejszych świąt naszego kalendarza liturgicznego – Wielkanocy. Pamiątka Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Chrystusa obchodzona jest w Kościele niezwykle hucznie. Historia samego postu – jeszcze przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego – sięga II wieku. O konieczności unikania pewnych cielesnych wygód i doczesnych rozrywek, w tym jedzenia określonych potraw, wspominają m.in. Tertulian oraz święty Ireneusz. W tamtych czasach post trwał 40 godzin – obowiązywał w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę. Już w III wieku Wielki Post trwał tydzień, zaś kilkadziesiąt lat później już czterdzieści dni. Nadmienić należy, iż nie przypominał on współczesnego, gdyż uwzględniał niedziele. Jak wiadomo, zgodnie ze zwyczajem chrześcijańskim „siódmy dzień” winien być traktowany szczególnie.

Ile trwa Wielki Post?

Wielki Post trwa dokładnie 40 dni. Pokutę rozpoczynamy w Środę Popielcową, zaś kończymy w Wielki Czwartek (początek liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej, czyli tzn. początek Triduum Paschalnego).

Wielki Post 2019 – o czym należy pamiętać?

Oczywiście, wyróżniamy również szereg powszechnych zasad, co wolno, czego zaś absolutnie nie wolno robić w tym ważnym dla każdego Wierzącego czasie. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym „zakazom oraz nakazom” obowiązującym w tym czasie.

  • W pierwszym dniu Wielkiego Postu tj. w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post.
  • Zgodnie z doktryną Kościoła Katolickiego, pierwsze cztery tygodnie Wielkiego Postu (ze szczególnym uwzględnieniem dni powszednich), winny być poświęcone pokucie oraz nawróceniu.
  • Warto zauważyć, że pieśni na Wielki Post znacząco różnią się od tych, które śpiewane są w kościołach na co dzień. Z obrzędów Mszy Świętej znika jeden z najbardziej uroczystych, powszechnie znanych hymnów „Chwała na wysokości Bogu”. Kapłani powracają do niego tylko w czasie ważnych uroczystości przypadających w tym okresie np. 19 marca (św. Józefa) oraz 25 marca (Zwiastowanie Pańskie). Zmianie ulega kolor szat liturgicznych (fiolet – kolor pokutny). Zabronione jest także przyozdabianie ołtarza kwiatami. Warto zauważyć, że znacznie rzadziej biją kościelne dzwony. „Wyciszeniu” ulegają także instrumenty – jeśli takowe oczywiście są wykorzystywane w kościele.
  • Wielki Post to czas pokuty i… wyciszenia. Wierni nie powinni w tym okresie uczestniczyć w zabawach czy dyskotekach. Zamiast tego, zaleca się udział w nabożeństwach – piątkowej Drodze Krzyżowej oraz niedzielnych Gorzkich Żalach. Dodatkowo, niemal każda parafia organizuje własne rekolekcje, których treść ma nam pomóc owocnie przeżyć te wyjątkowe chwile.
  • W IV Niedziele Wielkiego Postu nie obowiązują żadne powyższe ograniczenia. Laetare to czas radości – dozwolone jest przyozdobienie ołtarza, granie a organach i noszenie różowych szat liturgicznych. W kolejną niedzielę tj. V Niedziele Wielkiego Postu zakrywane są krzyże i obrazu.
  • Niewiele osób wie, iż odmówienie w czasie Mszy świętej – po komunii – modlitwy Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu” bezpośrednio przed wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa daje odpust zupełny.

 

 

Oprócz indywidualnych cech są zasady powszechne,

co wolno i czego nie należy robić w trakcie Wielkiego postu

W trakcie abstynencji (każdy piątek) nie wolno jeść mięso, ale możesz spożywać nabiał i rybę

Wielki post: co wolno i czego nie należy robić 40 dni przed Wielkanocą

 

Przed początkiem postu, miej własne postanowienie – swój własny plan,

jakie będziesz miał ograniczenia 40 dni przed Wielkanocą

 

Wielki post: co wolno i czego nie należy robić 40 dni przed Wielkanocą

 

Nie należy pościć osobom w wieku do 14 lat i po 60 latach

 

Wielki post: co wolno i czego nie należy robić 40 dni przed Wielkanocą

 

Najważniejsze: przed początkiem postu, miej własne postanowienie – swój własny plan i własne ograniczenia i tylko takich postanowień należy się przytrzymać.

Pamiętaj, aby podczas Wielkiego postu zająć się samodoskonaleniem, a nie męczeniem ciała i zdrowia psychicznego.

Podsumowanie

Większość Wielkopostnych zwyczajów czy tradycji odnosi się bezpośrednio do liturgii. To, jak przeżyjemy ten wyjątkowy okres zależy od nas samych. Ewentualne „zakazy” dotyczą jedzenia czy też zabawy. Każda wierząca osoba winna jednak powziąć własne postanowienie i spróbować w nim wytrwać aż do Wielkanocy.

A jakie Ty narzucisz sobie ograniczenia na 40 dni przed Wielkanocą?

Jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy na wszelkie cele – zwróć się do Freezl.

Udzielimy pieniędzy w ciągu 15 minut po złożeniu wniosku.

 

 

Komentarze są wyłączone.