Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań
Jak oszczędzać wodę? Niebanalne sposoby na oszczędzanie wody
11 stycznia, 2021
Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań
Czy możesz liczyć na wakacje kredytowe w swoim banku?
14 stycznia, 2021
Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań

Wynajem mieszkań jest bardzo popularny w dzisiejszych czasach. Powodów, dlaczego warto wynajmować mieszkanie, jest wiele. Nie każdy chce się zadłużać na kilkaset tysięcy na kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat. Czasami decydujemy się na studia daleko od domu rodzinnego, a jeszcze nie posiadamy zdolności kredytowej, lub nie wiemy, gdzie chcemy mieszkać. Wynajmowanie mieszkań pozwala nam również na tzw. „wolność”. Możemy zmieniać miejsce zamieszkania bez problemu, wystarczy znaleźć inne atrakcyjne dla nas mieszkanie.

Przy wynajmie mieszkań możesz napotkać wiele problemów, dziwnych zaliczek, pełno niejasności. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkań? Jak powinna wyglądać umowa najmu? Wszystkiego się dowiesz z tego artykułu.

Wynajem mieszkania krok po kroku?

Przedstawimy teraz najważniejsze kwestie, które należy wiedzieć lub sprawdzić przed podpisaniem umowy o wynajem mieszkania.

  1. Jeżeli już podejmiemy decyzję, że chcemy wynająć mieszkanie, ważną rzeczą jest lokalizacja. Jak wiemy, koszt wynajęcia mieszkania, bardzo zależy od lokalizacji. Im jesteśmy dalej od centrum miasta, jest taniej, jednak decydując się na mieszkanie na obrzeżach miasta, musimy się liczyć z niedogodnościami typu- długi dojazd do centrum. Czasami, możemy się spotkać z wyjątkami i dzielnica, która mieści się dosyć daleko od centrum, ma zawrotną cenę. Jest to zazwyczaj związane z tym, że trafiliśmy właśnie na mieszkanie w prestiżowej dzielnicy, mimo tego, że jest daleko od centrum lub po prostu w pobliskiej okolicy jest uczelnia wyższa
  2. Znalazłeś/aś idealną ofertę o wynajmie mieszkania? Dokładnie przeczytaj ogłoszenie, pozwoli Ci to na późniejsze wyłapanie drobnych kłamstewek typu- w ogłoszeniu mamy napisane „10 minut do centrum”, a w rzeczywistości zajmuje nam to 25 minut. Takie drobne ubarwianie rzeczywistości, może być dobrą bazą do negocjowania ceny najmu.
  3. Powinieneś/aś poprosić właściciela mieszkania o numer księgi wieczystej, aby upewnić się, że wynajmujący mieszkania jest jego właścicielem. Sprawdzenie wcześniej księgi wieczystej, może zaoszczędzić niemiłe sytuacje typu- mieszkanie jest już wynajmowane i najemca chce je dalej podnająć, bez wiedzy właściciela.
  4. Pamiętaj, że nie musisz odpowiadać właścicielowi mieszkania na wszystkie pytania. Czasami trafiają się nadgorliwe osoby, które będą naruszać Twoją strefę prywatną. Mieszkań na wynajem jest na pęczki, nie musisz się godzić na przesłuchanie, a może to być czerwona lampka w Twojej głowie, że z tym właścicielem, mogą być problemy, np. nieprzewidziane wizyty.
  5. Nie wynajmuj mieszkania bez umowy. Jest to zbyt niebezpieczne, aby wynajem mieszkania przebiegał bezproblemowo, na pierwszym miejscu musi być bezpieczeństwo dla obu stron. Dla wynajmującego umowa jest dokumentem, który pomoże uzyskać czynsz, w razie problemów, a dla najemcy, że z dnia na dzień nie zostanie wyrzucony z mieszkania.
  6. Naprawy. Jest to jedna z ważniejszych kwestii. W mieszkaniach, jak w każdej innej rzeczy funkcjonuje prosta zasada. Jak coś się używa, to się psuje. Koniecznie zapytaj swojego najemcy, co w sytuacji, kiedy zepsuje się pralka, lub zacznie kapać woda z kranu i będzie trzeba, wymień uszczelki. Co do zasady powinno być tak, że jeżeli, pralka zepsuje się ze starości, koszt zakupu nowej stoi po stronie właściciela mieszkania, natomiast jeżeli to pralka zepsuje się przez nas, to niestety koszt zakupu nowej zostaje po naszej stronie. Pamiętaj, aby stosowny zapis znalazł się w umowie wynajęcia mieszkania.
  7. Pamiętaj o sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Jest to ważne, aby wynajmujący mieszkanie nie ściągnął pieniędzy z kaucji, za które szkody zostały wyrządzone wcześniej,
  8. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, warto porozmawiać z sąsiadami. Każda rozmowa może pomóc w podjęciu decyzji. Jak głośna jest okolica? Ile czasu mieszkali poprzedni najemcy? Jacy są sąsiedzi?
  9. Dokładnie przeczytaj umowę najmu przed podpisaniem. Najważniejsze rzeczy, które powinny się znaleźć to dane osoby/osób wynajmujących i najemcy. Informacje na temat wynajmowanego mieszkania, adres, powierzchnia, ilość zdanych kluczy, ustaloną kwotę najmu, wysokość kaucji, stan liczników, wyposażenie mieszkania. Dobrze, jeżeli do umowy dołączymy zdjęcia mieszkania i oczywiście protokół zdawczo-odbiorczy, o którym już wcześniej była mowa.
Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań

Ceny wynajmu mieszkań w dużych miastach

Od roku 2009 cena mieszkań na wynajem dynamicznie rosła, aż do roku 2020, kiedy wybuchła pandemia. Obecnie koszt wynajmu mieszkań znacznie zmalał. Punktem kulminacyjnym był kwiecień 2020, wtedy odnotowano zmniejszenie zainteresowania wynajmem mieszkań aż o 50%, a stawki za wynajem mieszkania spadły, w zależności od regionu polski do 15%-30%. Poniżej tabela przedstawiająca informacje jak teraz wyglądają ceny wynajmu mieszkań o wielkości między 38-60 m2

MiastoŚrednia cena
wynajem mieszkań Warszawa2733 zł
wynajem mieszkań Kraków2015 zł
wynajem mieszkań Wrocław2103 zł
wynajem mieszkań Łódź1723 zł
wynajem mieszkań Poznań 1797 zł
wynajem mieszkań Szczecin1972 zł
wynajem mieszkań Gdańsk2271 zł
Źródło: Na podstawie danych serwisu Otodom.pl, Średnie ceny wynajmu w wybranych miastach w sierpniu 2020 r.
Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań

Wynajem mieszkania, co warto wiedzieć?

Jest jeszcze kilka kwestii, które warto wiedzieć na temat wynajmowania mieszkań.

Polecamy wybrać od razu kilka mieszkań, część z nich może okazać się już nieaktualna, lub nie spodoba nam się najemca przez telefon. Przed wyborem tego idealnego, warto obejrzeć kilka mieszkań, aby mieć porównanie.

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z pośrednika? Jeżeli koniecznie, chcemy zlecić komuś znalezienie mieszkania, musimy sami dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy. Jeżeli przedstawimy nasze warunki, pośrednik sprawnie znajdzie nam mieszkanie na wynajem do obejrzenia. Minusem korzystania z usług pośrednika jest kwestia finansowa. Taka osoba pobiera pieniądze od nas za znalezienie mieszkania lub po połowie od nas i wynajmującego- w zależności jak została skonstruowana umowa z pośrednikiem. Stawka dla pośrednika, zazwyczaj jest w wysokości miesięcznego kosztu wynajęcia mieszkania.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkań

Wiele osób przy oglądaniu mieszkania na wynajem wstydzi się zadawać pytań. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. To Ty wiążesz swoją przyszłość z tym mieszkaniem na co najmniej kilka miesięcy jak nie lat. Trzeba pytań najemcy lub pośrednika o wszystko, co nas niepokoi, aby potem uniknąć rozczarowania lub nieprzyjemności.

Pamiętajmy, wynajmujący nam mieszkanie po podpisaniu umowy, przekazaniu nam kluczy, w czasie trwania umowy nie ma prawa wejść nam do mieszkania bez zapowiedzi lub podczas naszej nieobecności.

Nie bójmy się negocjować i rozmawiać. Często ceny mieszkań na wynajem są celowo zawyżone, aby móc opuścić w razie negocjacji. Warto mieć wtedy, kilka argumentów w rękawie, dlatego bardzo ważne jest dokładne czytanie ogłoszeń i rozmowa z właścicielem, lub pośrednikiem, jeżeli właściciel nie zajmuje się tym osobiście. Życie pisze różne scenariusze, jeżeli wynajmujesz mieszkanie i znalazłaś/eś się w trudnej sytuacji finansowej, a nieubłaganie zbliża się termin opłacenia czynszu, warto skorzystać z oferty Freezl, na stronie www.freezl.pl

Komentarze są wyłączone.