Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku
Świadczenia w ramach programu 500+: czy mogą zostać zajęte przez komornika
1 maja, 2019
Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku
Budżet domowy 2019: jak poprawnie planować swoje finanse?
3 maja, 2019
Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku

Już dłużej niż rok w Polsce funkcjonuje Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, jednak nadal pozostaje sporo zamieszania z tym, które niedziele są handlowe i w jakie konkretne soboty warto nie zapomnieć o zrobieniu tradycyjnych zakupów. W tym artykule uporządkowaliśmy wszystkie informacje na temat niedzieli handlowych w 2019 roku oraz zebraliśmy inne praktyczne dane, które pozwolą Ci mądrze zorganizować zakupy

Czym jest zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku Pomysł o wprowadzeniu w Polsce niedziel wolnych od handlu istniał już od dłuższego czasu, gdyż w wielu krajach Unii Europejskiej podobne zakazy istnieją od wielu lat. Od kiedy wprowadzono zakaz handlu w niedzielę w naszym kraju? Dopiero w 2017 roku została przyjęta Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, która zaczęła obowiązywać od 1 marca 2018 roku. Jej ocena przez społeczeństwo była bardzo kontrowersyjna.

W celu obniżenia społecznego napięcia i dla adaptacji obywateli, polski rząd zdecydował się wprowadzać zakaz handlu w niedzielę w kilku etapach.  W 2018 roku handel w niedzielę był dozwolony tylko dwa razy w miesiącu. Ponadto sklepy były również tradycyjnie zamknięte w konkretne weekendy – podczas świąt kościelnych i państwowych, a w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy sklepy działali według osobliwego harmonogramu.

Ciekawy fakt:

Wśród 28 krajów unijnych w większości istnieją mniej lub bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele oraz dni świąteczne. Najbardziej radykalne w tej kwestii są Austria i Niemcy, gdzie zakaz handlu jest prawie powszechny. Dodatkowo ograniczenia wprowadziły: Węgry, Holandia, Grecja, Luksemburg, Francja, Belgia. Zakaz handlu w niedzielę istnieje również w krajach niebędących członkami UE – Norwegii i Szwajcarii.

Kalendarz niedzieli handlowych w Polsce-2019

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku
W 2019 roku ustalono już znaczne mniejszą liczbę niedzieli handlowych niż w 2018 roku. Jeśli w 2018 roku handel był oficjalnie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, to w 2019 roku zakupy w większości sklepów można dokonywać w niedzielę tylko raz w miesiącu! To kolejny krok w kierunku całkowitego zakazu handlu niedzielnego. Planuje się, że w 2020 roku zakaz obejmie wszystkie niedziele (chociaż z pewnymi wyjątkami).

O jakie wyjątki tutaj chodzi? Zostały one dokładnie określone w Ustawie o zakazie handlu w niedzielę, która pozwala na handel punktom handlowym na dworcach i lotniskach, sklepom z pamiątkami, kawiarniom, sieciowym restauracjom itp.

Specjalnie dla naszych czytelników stworzyliśmy kalendarz, w którym odznaczono wszystkie handlowe niedziele 2019. Zalecamy zachować go na pulpicie lub wydrukować: jest to proste rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz mieć problemów z zakupami w weekendy.

W kalendarzu poniżej zobaczysz również przekreślone dni – są to daty, kiedy wszystkie wielkie polskie sklepy zostaną zamknięte.

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku

Warto też dodać że w niedziele niehandlowe wielkie galerie handlowe pozostają otwarte, gdyż funkcjonują w nich nadal: kina, food courty, salony piękności itp. Większość sklepów jednak jest zamknięta. Dodatkowo na dworcach mogą pracować sklepu każdego rodzaju – zgodnie z ustawą nie ma ograniczeń dla ich rozmiarów.

Sklepy otwarte w niedziele

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku

Jak można wywnioskować z powyższej listy – w większość niedzieli w 2019 roku duże galerie handlowe będą zamknięte. Jednak nadal będą pracować te mniejsze, w których handel będzie prowadził bezpośrednio ich właściciel. Aby znaleźć odpowiednią placówkę handlową możesz skorzystać z aplikacji na stronie https://www.niedziello.pl, za pomocą których znajdziesz najbliższy sklepy, które są otwarte w niedzielę.

Poniżej podano wykaz niedziel handlowych w 2019 roku:

 • W styczniu: niedziela 27-go;
 • W lutym: niedziela 24-go;
 • W marcu: niedziela 31-go;
 • W kwietniu: niedziele 14-go i 28-go;
 • W maju: niedziela 26-go;
 • W czerwcu: niedziela 30-go;
 • W lipcu: niedziela 28-go;
 • W sierpniu: niedziela 25-go;
 • We wrześniu: niedziela 29-go;
 • W październiku: niedziela 27-go;
 • W listopadzie: niedziela 24-go;
 • W grudniu: niedziele 15-go, 2-go i 29-go.

Nie wszystkie sklepy w niedziele wolne od handlu będą zamknięte. W odpowiedniej ustawie znajdziemy dość rozległy wykaz wyjątków, wśród których znalazły się:

 • Sklepy, w których jako sprzedawcy pracują bezpośrednio właściciele lub członkowie ich rodzin;
 • Punkty gastronomiczne, w tym: lodziarnie, cukiernie, piekarnie itd.;
 • Punkty sprzedażowe, które funkcjonują na stacjach paliw płynnych;
 • Sklepy sprzedające pamiątki (również te nie znajdujące się na trasach turystycznych);
 • Placówki świadczące usługi pocztowe;
 • Sklepy sprzedające wyroby tytoniowe, bilety komunikacji miejskiej, kupony gier losowych, prasę;
 • Sklepy znajdujące się na dworcach, w portach lotniczych; lub w bezpośredniej bliskości od nich, jak również sklepy działające w strefach wolnocłowych;
 • Punkty sprzedaży usytuowane w środkach komunikacji miejskiej;
 • Punkty handlowe, które funkcjonują w placówkach prowadzących skup mleka surowego, warzyw, zboża lub owoców oraz na rynkach hurtowych sprzedających towary rolno-spożywcze.

Dodatkowo zakupów można również dokonywać w sieciowych sklepach otwartych w niedzielę:

 • Freshmarket;

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku

 • Carrefour Express;

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku

 • Żabka.

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta, jeszcze w 2018 roku spowodowała, że większość punktów handlowych zmieniła harmonogram swojej pracy: większość z nich w dni powszechne otwarta jest do godziny 22, niektóre – do godziny 23.

 SKLEP DODATKOWE GODZINY OTWARCIA
 Biedronka Piątek, sobota – do 23:00
 Auchan Pracuje w soboty od 07:00
 Lidl  Piątek, sobota – do 23:00
 Tesco  Zachowano stary harmonogram pracy

Warto też dodać, że ustawa jest dość rygorystyczna wobec właścicieli sklepów, którzy nie dostosowują się do zmian trybu pracy. Grzywna za otwarcie sklepu w niedzielę wolną od handlu (oprócz przypadków ustalonych przez ustawodawstwo) wynosi 1000 – 100 000 zł.

Niedziele bez handlu w Polsce: za i przeciw

Zakaz handlu w niedziele: zasady, otwarte sklepy oraz jak planować zakupy w 2019 roku
Pomysł zakazu handlu w niedzielę szczególnie aktywnie omawiano w Polsce w 2018 roku. Dzisiaj już nie da się odnieść go do “gorących” tematów aktywnie omawianych przez Polaków. Znajdą się jednak zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania. Jak każda ze stron ocenia niedziele bez handlu?

ARGUMENTY PRZECIW ARGUMENTY ZA
●       Mniejsza liczba niedziel handlowych powoduje mniejsze wpływy do budżetu państwa, a więc pośrednio przyczynia się do spowolnienia rozwoju gospodarczego;

●       Ustawa nie zapewnia stabilności, gdyż pozwala prowadzić handel w niedzielę 32 placówkom różnego rodzaju;

●       Ludzie zamieszkujący w mniejszych miejscowościach nie zdążają zrobić wszystkich zakupów w niedziele handlowe, gdyż zmuszeni są jechać w tym celu do dużych miast;

●       W soboty zakupy stają się bardziej utrudnione, gdyż większość dużych sklepów jest zatłoczona;

●       W wyniku wprowadzenia zakazu handlu obniżają się zyski właścicieli sklepów.

●       Niedziele wolne od handlu sprawiają, że jest więcej czasu na rodzinny wypoczynek, w tym korzystają na tym osoby zatrudnione w sklepach;

●       Ustawa o zakazie handlu w niedziele czyni Polskę bardziej europejskim krajem;

●       Wszystkie zakupy można łatwo zrobić w inne dni tygodnia;

●       Ustawa o częściowym zakazie handlu w niektóre dni tygodnia daje szansę na rozwój małych polskich sklepów, w tym sklepów lokalnych;

●       Zmiany w trybie handlu są rozłożone w czasie, a więc Polacy mają możliwość stopniowego przystosowania się do nich.

Otóż, chociaż w 2019 roku w Polsce obowiązuje częściowy zakaz handlu w święta i niektóre niedziele, zawsze można znaleźć sklepy otwarte w tych dniach. Owszem, nie są to wielkie galerie, ale da się w nich zrobić wszystkie podstawowe zakupy. Chociaż opinia na temat wprowadzenia zakazu handlu w 2019 roku nadal pozostaje dyskusyjną, najprawdopodobniej w 2020 roku realizacja Ustawy dobiegnie końca i Polacy będą mieć 7 niedzieli handlowych (w tym 3 przed wielkimi świętami oraz 4 w miesiącach organizacji wyprzedaży, czyli w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu).

Komentarze są wyłączone.