Chyba każdy z nas spotkał w swoim życiu osobę niepełnosprawną taką, która potrzebuję pomocy 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Jak wygląda zapewnienie opieki dla takiej osoby? Na jaką pomoc od państwa możemy liczyć?
Żeby dowiedzieć się, komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest za pomoc. W skrócie jest to pomoc pieniężna dla osób, które porzuciły pracę (zarobkową), lub wcale jej nie podjęły, aby opiekować się niepełnosprawnym bliskim. Jednak aby, uzyskać to świadczenie trzeba spełnić różne wymagania. Pewnie teraz zastanawiasz się, komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w takim razie o taką pomoc mogą ubiegać się:
Aby, otrzymać zapomogę musimy opiekować się osobą niepełnosprawną większość czasu, co oznacza, że osoba, która znajduje się pod naszą opieką, musi być na tyle chora, aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności z odpowiednim stopniem, czyli potrzebuje stałej bądź długoletniej opieki osób trzecich, lub może to być również orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, które uniemożliwia jej samodzielne funkcjonowanie. W rzeczywistości otrzymanie tej pomocy oznacza, że musimy zrezygnować z pracy, która dawała nam pieniądze na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego, a osoba niepełnosprawna przebywa z nami większość czasu i nie może przebywać w placówce opiekuńczej.
Jeżeli chcemy bądź musimy starać się o otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego, dokumenty musimy złożyć do odpowiedniego urzędu- gminy lub miasta, ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Na stronie internetowej urzędów lub w odpowiednich placówkach na pewno będzie spis potrzebnych dokumentów i załączników do złożenia.
Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane zazwyczaj dożywotnio, chyba że jest szansa, że dysfunkcja nie będzie nam towarzyszyć całe życie, wtedy orzeczenie o niepełnosprawności zostaje ustalone jest na pewien czas. Warto wiedzieć, że jeżeli w ciągu 3 miesięcy od uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności wypełnimy i złożymy odpowiednie dokumenty, zasiłek będzie przyznany z wyrównaniem od miesiąca, kiedy złożyliśmy wniosek o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności.
W takim razie ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? W 2020 roku wynosi 1830 zł na rękę. Natomiast w roku 2021 wyniesie 1971 zł. Wysokość świadczenia co roku podlega zmianie, ale nie każdy wie, że wpływ na kwotę świadczenia ma wynagrodzenie minimalne. Na szczęście przy ubieganiu się o to świadczenie nie musimy przedstawiać naszych dochodów tj. brak kryterium dochodowego- oznacza to, że bez względu, jakie dochody generuje rodzina, możemy ubiegać się o pomoc.
Zgodnie z ustawą, abyśmy mogli otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, to osoba, którą mamy się opiekować musi stać się niepełnosprawna przed 18 urodzinami, lub w trakcie nauki w szkole- również wyższej, lecz maksymalnie do 25 roku życia. Jednak niech nas to nie zmyli- świadczenie jest w razie potrzeby przyznawane do końca życia, a nie do określonego wieku. W 2014 roku trybunał konstytucyjny wniósł, że w kryterium przyznawania świadczenia nie powinno być uwzględniane, ile lat ukończyła osoba z niepełnosprawnością, ale do dzisiaj nic w tej sprawie się nie zmieniło.
Niestety jak z każdym świadczeniem- nie jest łatwo je dostać. Znajdziemy szereg wytycznych, które wykluczają nas z możliwości otrzymania pomocy:
Nie każdy wie, ale warto o tym wspomnieć, że wraz z przyznanym świadczeniem pielęgnacyjnym nadal mamy odprowadzane składki emerytalno-rentowe. Dzięki temu podczas pobierania świadczenia nadal jesteśmy uprawnieni do świadczeń emerytalnych. Składki na nasze emerytury w czasie trwania świadczenia opłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Podstawa składki jest pobierana na podstawie wysokości przyznanego świadczenia.
Kolejną rzeczą, o której musimy wiedzieć w kwestii emerytur jest, to co się dzieje w momencie osiągnięcia przez nas wieku emerytalnego. Już wyjaśniamy tę kwestię- decyzja należy do nas, czyli do przyszłego emeryta, czy przerywa świadczenie pielęgnacyjne i przechodzi na emeryturę, czy nadal pobiera świadczenie i sprawuję opiekę nad daną osobą. Sam fakt, że możemy przejść na emeryturę, niczego nam nie zmienia- jest to nasza dobrowolna decyzja.
Czasami bywa tak, że osoba, którą się opiekowaliśmy, umiera a my już nie jesteśmy atrakcyjni na rynku pracy. Jak wtedy możemy sobie poradzić? W takiej sytuacji możemy próbować o świadczenie przedemerytalne. Świadczenie przedemerytalne jest przeznaczone dla osób, które już jedną nogą wchodzą w wiek emerytalny, lecz jeszcze im nie przysługuje emerytura. Jeżeli chodzi o kobiety, to mogą się ubiegać o nie, gdy w momencie trwania świadczenia pielęgnacyjnego ukończyły 55 lat i odpowiednio mężczyzną, którzy ukończyli 60 lat, oraz były odprowadzane składki przez minimum dla kobiet 20 lat i dla mężczyzn 25 lat.
Nie, nie wlicza się do dochodu. W związku z tym nie ma wpływu na przyznanie zasiłku rodzinnego.
Pod warunkiem, że zostaną spełnione wymogi formalne tj. rezygnacja z zatrudnienia, oraz odpowiedni stopień orzeczenia o niepełnosprawności.
Jeżeli osobą, która zaprzestaje prace w celu opieki nad osobą niepełnosprawną, jest rolnikiem, należy przedstawić stosowne oświadczenie potwierdzające zaprzestanie uprawy roli, warto tutaj pamiętać, że posiadanie gospodarstwa nie jest przeszkodą, ważne jest to, aby nie uzyskiwać z tego tytułu dochodu.