Współcześnie osoby, które posiadają wolne środki finansowe, upatrują inwestycji, dzięki którym mogą zyskać w zakupie ziemi. Zacznijmy od tego, że możliwość pomnożenia kapitału dzieli się na dwa kierunki – jest to przede wszystkim zakup ziemi rolnej i zakup działki budowlanej. Ustawa dotycząca gruntów rolnych, która została wprowadzone kilka lat temu bardzo skutecznie zablokowała rynek zajmujący się handlem działkami rolnymi – o tym dowiesz się w dalszej części. Prawdopodobnie przepisy mają zostać uaktualnione i będą bardziej przyjazne, ale na ten czas, nic się w tym zakresie nie zmienia. W 2019 mają zmienić się jednak plany związane z działkami, na których znajdują się zabudowania mieszkalne. Jesteś ciekawy czy warto inwestować w grunty – a jeśli tak to w jakie? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Jeżeli chodzi o działki budowlane i obrót tymi gruntami – podlega on całkowicie innym przepisom i wiele osób ma możliwość zdecydowania się, na ten rodzaj inwestycji – to bardzo ważne, tym bardziej że koszta związany z tego typu gruntami obiecująco rosną, a zapotrzebowanie na nie maleje. Oczywiście, wielkość tego typu inwestycji zależy w dużej mierze od kapitału, który posiadamy. Dla jednych głównym celem będzie działka, która mieści jeden dom, innych będzie interesował wyłącznie teren pod osiedle w samym centrum miasta lub działka pod działalność. Niezależnie od skali, którą wybierzesz, zakup ziemi to rodzaj inwestycji długoterminowej, który opłaca się praktycznie zawsze.
Po wielu latach bardzo niejasnych sytuacji na rynku finansowym, kryzysach, spadających kursach akcji i szalenie nieopłacalnych lokatach bankowych, w obszarze inwestycji wyłoniła się niemal pewna inwestycja. Jest nim nic innego jak zakup ziemi. Co sprawia, że te aktywa cieszą się rosnącą popularnością i dlaczego inwestowanie w ziemię się opłaca? Fakt, że jeżeli chodzi o grunty i działki rolne – jest to zasób ograniczony. Ziemia nie jest z gumy, nie rozciąga się, nie przyrasta i nie można jej dodrukować – jak ma to miejsce chociażby z pieniędzmi. Jednak z drugiej strony, wciąż się rozwijamy – nowe inwestycje może zauważyć niemal każdego dnia. Powiększają się zabudowy miast, które zajmują wcześniej niepotrzebne nikomu, zapuszczone tereny. W bardzo szybkim tempie rozrastają się wsie, gdzie przenoszą swoje życie ludzie, zmęczeni miastem i kosztami tutejszego życia. Mówi się często, że tereny wiejskie stają się sypialniami miast. Na to wszystko potrzeba gruntów. Coraz częściej nawet w sieci można znaleźć ogłoszenia typu „kupię grunt pod inwestycję”.
Z biegiem lat dostrzeżono, że może być to najlepsza metoda zabezpieczenia swoich pieniędzy, która uchroni je przed inflacją. Jest to także możliwość uzyskania sporego zysku. Należy także zauważyć, że początkowa inwestycja, która tuż po zakupie praktycznie nie generuje żadnych kosztów i nie ulega wahaniom na rynku tak jak akcje czy fundusze inwestycyjne. To wszystko wpływa na fakt, że od 2004 roku grunty w Polsce drożeją. Dane z GUS są jednoznaczne i wynika z nich, że w latach 2008-2012 ceny wzrosły aż o 100%. Co istotne, rynek ten nie jest monolitem i wciąż można kupić parcele w bardzo okazyjnej cenie.
Aby inwestycja mogła zostać nazwana opłacalną, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.
Jeśli już wiemy jak inwestować w ziemię i zdecydujemy się na kupno działki, którą wyróżnia, przynajmniej część wspomnianych wytycznych, a dodatkowo ma w sobie potencjał prawny, to mamy dużą szansę na dużą stopę zwrotu inwestycji. Jest bardzo prawdopodobne, że proces też potrwa nawet kilka lat, ale osiągnięte z tego tytułu zyski mogą być naprawdę imponujące.
Inwestycje w grunty zawsze były i będą doskonałą okazją pod warunkiem, że znamy doskonale rynek. W przypadku Polski najlepszą inwestycją są tereny znajdujące się pod Łodzią. A co z np. z Warszawą i okolicznymi terenami? Inwestowanie w grunty w województwie mazowieckim często niesłusznie uznawane jest za najdroższe. Tymczasem zakup działki rolnej na tych terenach jest znacznie tańszy niż np. na Dolnym Śląsku, który słynie ze swoich wysokich cen.
Kilka lat temu – w 2016 roku – została wprowadzona w Polsce ustawa mówiąca o tym, że nie każdy może zdecydować się na zakup ziemi rolnej. Nabyć grunty mogą wyłącznie rolnicy indywidualni. Każdy inny zakup musi być poprzedzony zgodą, która wydawana jest przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Inwestycja w ziemię rolną przestała być dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki. Formalności, które musi wypełnić osoba niebędąca rolnikiem, skutecznie zniechęcają do inwestycji, co daje zauważyć się w statystykach.
W ciągu najbliższego roku nastąpi wiele zmian związanych z gruntami. Wprowadzane będą przekształcenia związane z użytkowaniem wieczystym gruntów, na których znajdują się budynki mieszkalne. Nowa ustawa sprawi jednak, że użytkowanie wieczyste będzie znacznie droższe niż do tej pory – co nie zadowala wszystkich.
Interesuje Cię inwestycja w działkę budowlaną lub ziemię rolną? Poznaj ustawy, które już niebawem wchodzą w życie, żeby nie dać się zaskoczyć przepisom prawnym. Interesuje Cię zakup ziemi, ale nie masz wystarczających funduszy i brakuje Ci kilka tysięcy złotych? Nie przegap okazji, która może się już nie powtórzyć. Sprawdź ofertę szybkiej pożyczki na Freezl.pl – dzięki niej możesz sfinansować do końca inwestycję swojego życia.