Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?
Netflix – cena pakietów. Ile kosztuje Netflix w 2021 roku?
18 stycznia, 2021
Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?
Zwrot podatku 2021. Jak długo czeka się na zwrot podatku PIT i innych podatków?
10 lutego, 2021
Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Rozwód wiąże się z wieloma decyzjami. Chociażby kwestie związane z alimentami. Jak złożyć pozew o alimenty? Czy alimenty wliczają się do dochodu? Tego i wiele innych rzeczy dowiesz się z tego artykułu.

Alimenty- najważniejsze informacje

Rozwód chyba nigdy nie jest miły doświadczeniem życiowym. Jeżeli nie posiadacie dzieci problemy rozwodowe, kończą się na podziale majątku. Na pewno jest to trudne doświadczenie, ale jednak gdy chodzi o dzieci, sprawy nabierają czasami dziwnego obrotu. Trzeba poruszyć kwestię sprawowania opieki nad dziećmi, jak i alimentów. Czy wiesz, jak wygląda cała procedura starania się o alimenty? Od czego zależy wysokość alimentów? Co to są alimenty natychmiastowe? Polska jest w niechlubnej czołówce pod względem niewypłacalności alimentów. Według danych przedstawianych przez nasz rząd ponad milion dzieci nie otrzymuje przyznanych dla nich alimentów. Aby zmniejszyć te liczby, w 2017 roku zaostrzono przepisy alimentacyjne. Obecnie osobie, która posiada zaległości alimentacyjne w wysokości co najmniej 3 miesięcy, grozi do roku więzienia, oraz do 2 lat więzienia grozi osobie, która nie wywiązuje się ze swoich świadczeń alimentacyjnych, a wie, że osoba, której należą się alimenty, przez ich brak nie może zaspokajać swoich codziennych potrzeb życiowych.

Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Kto płaci alimenty?

Zazwyczaj alimenty spadają na barki rodzica, który nie sprawuje pełnej opieki nad dzieckiem. W Polsce w większości ten obowiązek spada na mężczyzn. Głównym założeniem alimentów jest „dokładanie się” do kosztów utrzymania dziecka- zarówno tych podstawowych jak zakup ubrań, czy książek do szkoły, jak i wyjazdów na kolonie. Koszty utrzymania dziecka mogą, rosnąć wraz z jego wiekiem.

Komu należą się alimenty?

Alimenty mogą być przyznane na dziecko lub dzieci, na byłego współmałżonka, rodziców lub młodsze rodzeństwo. W tym artykule skupimy się tylko na tych pierwszych. Wiele osób uważa, że alimenty są przyznawane dzieciom do 18 roku życia, jednak nie do końca tak jest. Alimenty są przyznawane dzieciom, dopóki nie są w stanie same się utrzymać, najczęściej jest to nie dłużej niż do 26 roku życia. Co rozumiem poprzez „samodzielne utrzymanie”? Jest to zazwyczaj związane z ukończeniem szkoły, również studiów i znalezienie pracy, która umożliwia samodzielne utrzymanie. Jeżeli jednak dziecko dysponuje możliwościami finansowymi, które umożliwiają mu samodzielne życie, rodzice nie mają obowiązku płacenia alimentów. Wszystko należy do indywidualnej decyzji sądu. Czasami alimenty są wypłacane na dorosłe już dzieci, w średnim wieku np. z powodu choroby, która uniemożliwia im samodzielną egzystencję. Alimenty jednak nie są przyznawane w momencie, gdy dziecko specjalnie przedłuża swoją naukę, np. nie zdaje na następny rok studiów.

Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Wysokość alimentów – od czego zależy?

W Polsce jest to dosyć śliska sprawa, co prawda kwota alimentów jest przyznawana na podstawie konkretnych dokumentów (sąd nie zasądzi alimentów wysokości 1000 zł, jeżeli rodzic zarabia 1500 – zostają uwzględnione inne wydatki na życie), jednak nie mamy sztywnych wytycznych, wyliczeń, widełek dotyczących kwot alimentów. Zostaje to, do subiektywnej decyzji sądu. O wysokości alimentów, decyduje wiele składowych np. realne potrzeby dziecka, wysokość pensji, czy koszty utrzymania rodzica. Na wysokość alimentów nie wpływa tylko dochód rodzica, który zostanie obarczony płaceniem alimentów, ale także jego możliwości finansowe. Jak to rozumieć? Jeżeli rodzic jest z wykształcenia prawnikiem, a chwilowo pozostaje bez pracy, to wysokość alimentów zostaje również uwzględnia, o to ile prawnik jest w stanie zarobić jak już znajdzie nową pracę. Musimy pamiętać, że obydwoje rodziców jest zobowiązane do zaspokajania potrzeb dziecka dlatego, jeżeli szacujemy, że koszty utrzymania dziecka wynoszą 2000 zł, to rodzice dzielą się tymi kosztami po równo. Często jednak sąd orzeka minimalnie wyższą kwotę alimentów dla rodzica, który nie mieszka z dzieckiem, bo jednak jest mniej obarczony obowiązkami związanymi z wychowaniem i zapewnieniem codziennych potrzeb, chociażby nie musi dbać o codzienne przygotowanie posiłków.

Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Zmiana wysokości alimentów

Zawsze jest możliwa zmiana wysokości alimentów. Powodów może być kilka. Może to być związane ze wzrostem kosztów utrzymania dziecka, jak i może pogorszyć się sytuacja finansowa rodzica, który ma nakaz płacenia alimentów. Wszystkie zmiany muszą być zatwierdzone sądownie na podstawie przedstawionych dokumentów.

Co to są alimenty natychmiastowe?

Jest to dosyć nowe rozwiązanie w kodeksie. Jak wiemy sprawy sądowe, mogą się ciągnąć w nieskończoność, jednak dziecko wymaga zaspokajania potrzeb cały czas. Nawet podczas trwania od 2 lat rozprawy sądowej o zasądzenie alimentów. Aby otrzymać alimenty natychmiastowe, rodzic, który się o nie ubiega, musi wypełnić wniosek do sądu. Jeżeli rodzic nie będzie wypłacał alimentów, sprawa zostaje przekazana do komornika. Kwoty alimentów natychmiastowych są podane odgórnie i wynoszą odpowiednio – 500 zł na jedno dziecko, 900 zł na dwoje dzieci i 1200 na troje dzieci. Kwoty te, co roku mogą ulegać zmianie.

Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Jak należy złożyć pozew o alimenty?

Zgodnie z naszym prawem o alimenty mogą ubiegać się dzieci, małżonek, rodzice, rodzeństwo oraz dzieci niebędące biologicznymi dziećmi swoich rodziców. Pozew składamy w sądzie rejonowym zgodnie z naszym obecnym miejscem zamieszkania dziecka lub pozwanego. Wszystkie dokumenty należy przygotować w dwóch egzemplarzach.

Pozew o alimenty – co musi zawierać?

Jeżeli chcesz złożyć wniosek o alimenty, musisz przedstawić wiele informacji. Zarówno osoby wnioskującej, jak i osoby pozwanej. Musimy podać nasze miejsce zamieszkania, informacje kontaktowe, kwotę alimentów, o jaką się ubiegamy i uzasadnienie wniosku. Razem z wnioskiem musimy złożyć akt urodzenia dzieci (jeżeli ubiegamy się o alimenty na dzieci), aktu małżeństwa (w przypadku ubiegania się o alimenty od małżonka), zaświadczenie ze szkoły lub przedszkola, dokumenty przedstawiające informacje o zarobkach oraz wszystkie pozostałe dokumenty, które będą przedstawiały koszty utrzymania dziecka np. wizyty u lekarza, terapię, zajęcia dodatkowe.

Co to jest fundusz alimentacyjny i kto może z niego skorzystać?

W sytuacji, gdy zostały przyznane alimenty, a jednak dziecko ich nie otrzymuje, można się starać o alimenty z funduszu alimentacyjnego. Kwota, jaką można wtedy uzyskać, nie przekracza 500 zł, aby uzyskać taką pomoc trzeba jednak spełniać kilka wymogów:

 • o alimenty z tytułu funduszu alimentacyjnego mogą ubiegać się dzieci do 18 roku życia, lub do 25 w przypadku, gdy nadal się uczą.
 • Dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 725 zł.

Co rozumiem poprzez nie otrzymywanie alimentów? Oznacza to, że postępowanie egzekucyjne nie przynosi efektów i trwa co najmniej 2 miesiące (przed złożeniem wniosku o uruchomienie takiego postępowania).

Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Kiedy można zakończyć płacenie alimentów?

Niestety, w Polsce jest bardzo duży problem z płaceniem alimentów. Jeżeli właśnie to Ty, jesteś tym rodzicem, który jest zobowiązany przez sąd do płacenia alimentów, a tego nie robisz, postaw sobie pytanie dlaczego? W całym zamieszaniu rozwodowym i alimentacyjnym warto pamiętać, że dziecko nigdy nie jest winne rozpadowi małżeństwa, a 

należy mu zapewniać dobrobyt, na skalę swoich możliwości. Jeżeli Twój powód, to kwestie finansowe – nie stać Cię na płacenie alimentów w danym miesiącu- zapoznaj się z ofertą Freezl.

Jeżeli jednak jesteś zobowiązany do płacenia alimentów i martwisz się, że to będzie Twój stały wydatek na długie lata, a masz podejrzenia, że jesteś wykorzystywany finansowo. Sprawdź, kiedy masz prawo uchylić obowiązek alimentacyjny. Powodów jest co najmniej kilka:

 1. Pierwsza możliwość to wkroczenie dziecka w świat dorosłości. Jeżeli dziecko podejmuje pracę i jest w stanie samodzielnie się utrzymać.
 2. Jeżeli dziecko celowo nie podejmuje zatrudnienia ze względu na pobierane alimenty i nie podjęło nauki w szkole wyższej.
 3. Jeżeli dziecko podjęło naukę w szkole wyższej, ale nie może ukończyć tej ścieżki edukacji, np. celowo powtarza rok studiów.Jeżeli dziecko wkroczy w związek małżeński, bez ustanowienia rozdzielności majątkowej, a zarobki współmałżonka umożliwiają na samodzielne życie.
 4. Jeżeli Twoja sytuacja finansowa diametralnie się pogorszy, w takiej sytuacji sąd może znacząco zmniejszyć wysokość alimentów, ale również je znieść. Wszystkie decyzje są podejmowane w zależności od przedstawionej sytuacji.
Alimenty — jak złożyć pozew o alimenty oraz ile wynoszą alimenty na dziecko w 2021 roku?

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy alimenty wliczają się do dochodu?

Tak, alimenty wliczają się do dochodu i muszą zostać uwzględnione w rocznym zeznaniu PIT. Jednak w niektórych przypadkach alimenty są zwolnione z opodatkowania tj. kiedy są płacone na dzieci do 25 roku życia, na które dzieci otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, lub alimenty nie przekraczają 700 zł miesięcznie.

 1. Ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów?

Rodzic jest zawsze zobligowany do płacenia alimentów na swoje dziecko. Nie może, nie płacić alimentów, jeżeli dziecko jest niepełnoletnie. Nie istnieje żadne zwolnienie z pokrywania tego świadczenia, w zależności od ilości dzieci.

 1. Do jakiego wieku płaci się alimenty?

Nie krócej niż do 18 roku życia, często granicą wieku jest ukończenie studiów, około 25 lat. Jednak czas wypłacania alimentów może się wydłużyć, jeżeli dziecko nie jest na tyle samodzielne, aby się utrzymać z własnej pensji, np. jest niepełnosprawne.

 1. Czy 500+ ma wpływ alimenty?

Przy rozstrzyganiu wysokości świadczenia nie bierzemy pod uwagę świadczenia 500+

kiedy należą się alimenty od dzieci?

Rodzice mogą starać się o taką pomoc od dzieci tylko wtedy, gdy żyją w niedostatku. Wszystkie decyzje są podejmowane na drodze sądowej, ponieważ nie mamy jednej definicji „niedostatku”.

 1. Jakie są minimalne alimenty 2021?

W Polskim prawie nie ma minimalnej kwoty przyznawania alimentów. Sąd podejmują tę decyzję na podstawie przedstawionych dowodów i dokumentów.

 1. Czy należą nam się alimenty od małżonka?

Jeżeli rozwód został orzeczony z winy tylko jednej strony, osoba pokrzywdzona może ubiegać się o alimenty, jeżeli konsekwencją rozwodu jest życie w niedostatku.

Komentarze są wyłączone.