Czy inwestowanie w ziemię się opłaca?
Jak spłacić kredyt w banku, gdy nie masz pieniędzy
Luty 28, 2018
Czy inwestowanie w ziemię się opłaca?
Branże, w których zarabiało się najlepiej w 2017 roku
Marzec 9, 2018

Czy inwestowanie w ziemię się opłaca?

Czy inwestowanie w ziemię się opłaca?

Wiele osób, które zgromadziły większe oszczędności upatruje zyskownych inwestycji w zakupie ziemi. Generalnie tą możliwość pomnażania kapitału można podzielić na dwa kierunki, zakup ziemi rolnej i zakup działki budowlanej. Ustawa o gruntach rolnych w obecnej formie praktycznie zablokowała rynek dotyczący handlu działkami rolnymi. Ponoć przepisy mają zostać zmienione na bardziej przyjazne, ale na razie, nic się w tym zakresie nie dzieje.

Na szczęście działki budowlane i ich obrót podlega zupełnie innym przepisom i wiele osób może zdecydować się, na taki rodzaj inwestycji. Tym bardziej, że ceny takich gruntów obiecująco rosną, a popyt na nie maleje.

Oczywiście, rozmach takiej inwestycji zależy od posiadanego kapitału. Dla jednych celem będzie działka mieszcząca jeden dom, dla innych teren pod osiedle w centrum miasta lub działki pod działalność. Niezależnie, jednak od skali, zakup ziemi to rodzaj inwestycji długoterminowej.

Dlaczego warto inwestować w grunty?

Po latach huśtawek na rynku finansowym, kryzysie, spadających kursów akcji i szalenie nieopłacalnych lokat bankowych, w obszarze inwestycji wyłonił się tzw. ”pewniak”. To właśnie zakup ziemi. Co sprawia, że te aktywa cieszą się rosnącą popularnością? Fakt, że jest to zasób ograniczony. Ziemia nie jest z gumy, nie przyrasta i nie można jej dodrukować. Z drugiej znów strony, wciąż się rozwijamy. Powiększają się zabudowy miast, zajmując wcześniej niepotrzebne nikomu, zapuszczone tereny. Rozrastają się wsie, gdzie przenoszą swoje życie ludzie, zmęczeni miastem i kosztami tutejszego bytowania. Na to wszystko potrzeba gruntów.

Z czasem, inwestorzy zauważyli tu najlepszą ochronę swoich pieniędzy przed inflacją i możliwość uzyskania sporego zysku. Ponadto, to inwestycja, która po zakupie praktycznie nie generuje żadnych kosztów i nie podlega wahaniom rynku tak jak akcje czy fundusze inwestycyjne. Dlatego też, sukcesywnie, od 2004 roku, ziemia w Polsce drożeje, a z danych GUS wynika, że w latach 2008-2012 ceny wzrosły aż o 100%. Co ciekawe, rynek ten nie jest monolitem i wciąż można kupić parcele po bardzo okazyjnej cenie.

Jaki kupić opłacalny grunt?

Aby dokonać opłacalnej inwestycji, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

  • Stan prawny. Inaczej status prawny działki i jej kwalifikacja w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Informacja jest na tyle ważna, że ujawnia ewentualne możliwości danego gruntu lub przeciwnie, problem, który zablokuje potencjalne zyski. Istotne jest np. czy jest możliwość przekształcenia gruntu i ewentualnie jego parcelacja na mniejsze działki.
  • Położenie. Najbardziej dochodowe są obecnie grunty z takimi możliwościami, znajdujące się na obrzeżach dużych miast, na dystansie około 10-15 km od centrum. Druga opłacalna grupa gruntów to działki położone w tzw. miastach satelitarnych, czyli mniejszych miejscowościach położonych o 30-40 km od dużej aglomeracji oraz dobrze z nią skomunikowanych. Dodatkowym atutem jest zawsze atrakcyjne położenie w plenerze, czyli bliskość terenów zielonych, zbiorników wodnych lub ciekawych atrakcji.
  • Infrastruktura, media. Oznacza otoczenie działki w postaci przestrzeni urbanistycznie zorganizowanej oraz położenie wszelkich instalacji. Im są bliżej granicy działki, tym tańsze jest, późniejsze podłączenie się do nich. Te wszystkie cechy, dodają inwestycji atrakcyjności i podbijają cenę.

Jeśli zdecydujemy się na zakup działki, która spełnia, chociaż część tych wytycznych, a dodatkowo ma w sobie potencjał prawny, mamy szansę na dużą stopę zwrotu inwestycji. Być może, potrwa to parę lat, ale za to zyski mogą być naprawdę imponujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5% zniżki
6% zniżki
25% zniżki
8% zniżki
9% zniżki
10% zniżki
11% zniżki
35% zniżki
13% zniżki
14% zniżki
15% zniżki
50% zniżki
Świąteczne zniżki od 5 do 50%!!
Weź udział i wygraj zniżkę w ruletce Freezl:
  • Kliknij w koło fortuny i czekaj aż ruletka zacznie się kręcić - możesz otrzymać od 5% do 50% zniżki na następną pożyczkę.
  • Pamiętaj: tylko 1 raz możesz kręcić koło - nie przegap okazji!
  • Po kręceniu ruletki otrzymasz kod promocyjny, użyj przycisku weź pożyczkę na tej samej stronie - podczas składania wniosku, kod promocyjny będzie automatycznie podstawiony do kalkulatora. Aby skorzystać ze zniżki, złóż wniosek do 23 grudnia.