Ile kosztuje rozwód w Polsce?
Czy komornik może wejść do mieszkania które nie należy do dłużnika?
17 września, 2018
Ile kosztuje rozwód w Polsce?
Osobisty doradca finansowy: potrzebujesz takiej usługi? Krótka ankieta
25 września, 2018
Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Decyzja o rozwodzie często nie jest najłatwiejszą decyzją w naszym życiu. Rozpad związku to tylko jedna z wielu przyczyn które prowadzą do decyzji rozwodowej. Wiele osób przy pierwszej wizycie u adwokata swoja decyzje warunkuje wysokością opłat i cennikiem usług adwokata. Powszechne jest przekonanie że czym droższy adwokat tym pewniejsze wygranie sprawy. Nic bardziej mylnego, kwestia ta musi być poparta mocnymi dowodami a nie ma związku wysokość wynagrodzenia adwokata. Jednak wiele osób planujących złożenie wniosku rozwodowego bierze pod uwagę wysokość kosztów związanych z rozprawą.

Koszt do sedna rozwód w Polsce

Przechodząc do sedna rozwód w Polsce wynosi 600 zł. A dokładniej tyle musisz zapłacić w sądzie za rozpoczęcie rozprawy rozwodowej. W Polskim prawie istnieje możliwość zwolnienia z powyższej kwoty, osobę której obecna sytuacja majątkowa na uiszczenie takiej opłaty nie pozwala. Jednak musimy pamiętać że ten fakt jest skrupulatnie sprawdzany, dodatkowo zabezpieczony oświadczeniem woli które powinna złożyć osoba ubiegająca się o zwolnienie z opłaty sądowej. W dalszych rozliczeniach musimy uwzględnić oprócz opłaty za rozpatrzenie sprawy, honorarium naszego adwokata które zazwyczaj ustalamy bezpośrednio z zainteresowanym. Należy pamiętać że sąd nie musi wiedzieć o wysokości wynagrodzenia pobieranego przez naszego pełnomocnika, nie jest tak że ono wliczane do kosztów całego przewodu sądowego.

Kolejna kwestia która należy poruszyć to rozwód z orzekaniem o winie lub rozwód bez orzekania o winie. Dwa różne postępowania i dwie różne sprawy. Tu pada często jest mylne przekonanie że rozwód z orzekaniem o winie jest dużo droższy i pochłania więcej czasu. Aby jednak lepiej zrozumieć specyfikacje powyższego należy wytłumaczyć czym właściwie jest rozwód z orzekaniem o winie? Najprościej rzecz ujmując jest to udowodnienie winy pozwanemu, czyli wykazanie szeregu nieprawidłowości z których wynikał rozpad trwały i zupełny związku. Dowody jednak muszą bez żadnej obiekcji świadczyć na korzyść powódki.  W tym przypadku koszty przewodu sądowego są nam w połowie zwracane. Jeśli oczywiście sąd bez jakichkolwiek wątpliwości orzeknie o winie naszego partnera. Jeśli w orzeczeniu rozwodowym sąd uwzględni wyłączna winę współmałżonka. Wtedy możesz rościć od swojego byłego partnera całości kwoty wydanej na początku postępowania. Kiedy w wyroku będzie napisane że rozpad małżeństwa nastąpił z winy obydwu stron, sąd zasadza po 300 zł od każdej z stron postępowania. Najbardziej powszechna a zarazem najtańsza możliwością jest wnoszenie o rozwód bez orzekania o winie. Wtedy koszty sądowe rozkładają się następująco: 300 zł sąd ci  zwraca z wydanych 600 zł na koszty postępowania, a resztę czyli kolejne 300 zł rozkłada po połowie na obydwóch współmałżonków. Z czego wynika że twój były mąż jest ci winien zwrócić 150 zł z tytułu rozwodu.

Koszty związane z postępowaniem sądowym

To tyle jeżeli chodzi o koszty związane z postępowaniem sądowym. W czasie rozwodu dochodzą jeszcze inne koszty związane z przeprowadzeniem różnych dowodów, powszechne przy sprawach z orzekaniem o winie. Jeżeli do postępowania wniesiemy opinie Zespołu Specjalistów Sądowych, w jakiejkolwiek kwestii każde badanie wyniesie 550 zł. Każde następne spowoduje powiększenie naszego rachunku do zapłaty w sądzie. Dlatego przy pisaniu wniosku rozwodowego z orzeczeniem o winie należy dobrze analizować ilość i jakość dowodów plus ewentualne dalsze badania. Kolejnym z kosztów sądowych jest opłata za wywiad środowiskowy przeprowadzony w miejscu zamieszkania pozwanego. Koszt ten waha się w granicach od 200 do 500 zł. Mediator jeżeli taki zostanie powołany a małżeństwo zobligowane do uczestnictwa w terapii, koszt jednej sesji to 50 zł każda następna wizyta mediatora to dodatkowe 25 zł.

Ostatnia kwestia finansowa jest wynagrodzenie adwokata. Jeśli wszystkie wcześniejsze wydatki mamy z góry ustalone możemy przejść do meritum czyli kosztów związanych z reprezentowanym nas w sądzie pełnomocnikiem. O ile już wcześniej wspominałam, najdroższy adwokat wcale nie oznacza najlepszy. Warto pamiętać że wysokość wynagrodzenia adwokata wpływają dwie istotne rzeczy. Po pierwsze duże znaczenie ma fakt odległości kancelarii od miejsca położenia sądu ( czasem nie wystarczy jedna wizyta w sadzie). Drugim aspektem jest potrzeba zaznajomienia się w akta sprawy.  W tym przypadku rozwód z orzeczeniem o winie jest niebywale droższy. Wynika to z przeprowadzenia bardziej wnikliwego postępowania dowodowego i wiele dłuższego. Co za tym idzie do kosztów postępowania dochodzą pisma wnioski dowodowe itp. Sprawy. A konkretnie rzecz ujmując na rynku prawniczym za adwokata bądź poradę prawna trzeba zapłacić od 1000 do 3000 złotych.

Komentarze są wyłączone.