Ile pieniędzy można przewieźć samolotem?
Jak wypełnić wniosek 500+
23 października, 2018
Ile pieniędzy można przewieźć samolotem?
8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV
29 października, 2018
Ile pieniędzy można przewieźć samolotem?

Pomimo coraz częstszego używania elektronicznych przelewów i cyfrowego pieniądza Polacy nadal są bardzo przywiązani do gotówki. Pieniądze zabieramy ze sobą, wyjeżdżając na wakacje, w podróż służbową lub wracając z pracy za granicą. Warto wiedzieć, ile gotówki można przewieźć samolotem, aby nie wpaść w kłopoty.

Chociaż w kieszeniach Polaków można znaleźć coraz więcej kart płatniczych i kredytowych, to różne badania pokazują, że ciągle jesteśmy mocno przywiązani do gotówki. Okazuje się, że 50% z nas nadal płaci w sklepach tradycyjnym pieniądzem, a przodują w tym panowie  Wyjeżdżając za granicę, na przykład na wakacje, również wielu Polaków zabiera ze sobą gotówkę. Jeśli to wyprawa poza granicę Unii Europejskiej, to może być rozsądny krok, jednak w Europie bywa tylko źródłem kłopotów (np. trzeba zadbać o bezpieczeństwo gotówki). Jeśli już zdecydowaliśmy się na zabranie pieniędzy, warto dowiedzieć się, ile gotówki można przewieźć samolotem. Niewiedza w tym przypadku może sprawić nam bardzo wiele poważnych problemów.

Ile pieniędzy można wywieźć z Polski?

Co prawda nie każdy przewozi walizkę pieniędzy przez granicę, ale tak naprawdę wystarczy mieć przy sobie dużo mniej gotówki, aby wpaść w kolizję z prawem. Okazuje się bowiem, że zarówno z Polski, jak i do Polski można wwieźć bez informowania kogokolwiek 10000 euro lub ich równowartość (to nieco ponad 43 tys. zł). Może wydawać się to dużo, ale okazuje się, że Polacy potrafią przewozić przez granicę o wiele większe pieniądze. W 2018 roku w ciągu tylko dwóch miesięcy wakacyjnych Izba Administracji Skarbowej w Warszawie wykryła w bagażach pasażerów odlatujących z warszawskiego lotniska 1,5 mln euro (prawie 6,5 mln zł), które nie zostały zgłoszone.

Co zatem zrobić, gdy przewozimy więcej niż 10000 euro? Należy to zgłosić organom celnym albo Straży Granicznej. Wypełnia się wtedy odpowiedni dokument – deklaracja przewozu pieniędzy. Należy podać w nim, ile banknotów i monet przewozimy przez granicę i jaka to waluta. Co ciekawe, należy zadeklarować również przewóz środków płatniczych, które zostały wycofane już z obiegu.

Przewóz gotówki w strefie Schengen

Nieco inaczej wygląda jednak przewóz gotówki w strefie Schengen. Przekraczając wewnętrzną granicę UE państw należących do tego obszaru, nie musimy składać żadnej deklaracji, przewożąc więcej niż 10000 €. Strefa Schengen to obecnie 26 państw (w tym 22 państwa należące do UE): Austria, Belgia, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.

Przewóz złota przez granicę

Warto wiedzieć, że również przewóz złota przez granicę ma swoje ograniczenia. Granica 10000 euro dotyczy bowiem nie tylko banknotów i monet. Okazuje, że to obostrzenie wykracza daleko poza gotówkę. Należy zgłaszać również różnego rodzaju papiery wartościowe, do których organy celne zaliczają między innymi przekazy pieniężne, weksle, czeki, akcje spółek lub obligacje i czeki podróżne. To samo dotyczy również złota dewizowego oraz platyny dewizowej. Co się kryje za tym określeniem? Otóż złotem dewizowym i platyną dewizową nazywane są te kruszce o nieprzerobionej formie – monety bite po 1850 roku, sztabki, półfabrykaty. Warto jednak podkreślić, że nie zalicza się do tego półfabrykatów używanych w gabinetach dentystycznych czy przedmiotów wykonanych ze złota lub platyny.

Ile euro można przewieźć przez granicę UE?

Ile pieniędzy można przewieźć samolotem? Konieczność deklarowania gotówki lub wartościowych rzeczy powyżej 10000 euro dotyczy nie tylko przekraczania granicy Polski, ale również granicy całej Unii Europejskiej. Zatem wylatując samolotem na wakacje czy w interesach poza EU, na przykład na którąś z egzotycznych wysp, potrzebne będzie składanie deklaracji przy przewożeniu większej gotówki. Mało tego, należy sprawdzić, jakie procedury i limity przewozu gotówki obowiązują w kraju docelowym. Każde z państw ma własne przepisy w tym zakresie. Na przykład na Ukrainie również obowiązuje limit 10000 euro, powyżej którego konieczne jest składanie deklaracji wwozu gotówki. Do lubianego przez Polaków słonecznego Egiptu można wwieźć jedynie 10000 dolarów lub 5000 funtów egipskich i tyle samo można wywieźć. Za to do Tajlandii można bez żadnych ograniczeń przywozić gotówkę i stamtąd ją wywozić. To oczywiście tylko kilka przykładów. Warto przed wyjazdem zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami danego kraju w kwestii przewozu gotówki.

Należy jeszcze na chwilę zatrzymać się przy kwestii przewożenia pieniędzy do Anglii, ponieważ mieszka i pracuje tam wielu Polaków. Wkrótce Wielka Brytania opuści Unię Europejską i nie wiadomo, jakie przepisy będą tam obowiązywały w kwestii wwożenia i wywożenia gotówki. Na razie jednak obowiązują przepisy podobne do polskich – należy zgłaszać tylko przewóz pieniędzy o wartości powyżej 10000 euro.

Ile pieniędzy można przewieźć przez granicę USA?

Ile pieniędzy można przewieźć samolotem? Stany Zjednoczone to bardzo popularny kierunek wyjazdów Polaków. W samym tylko 2017 roku o amerykańską wizę wystąpiło ponad 107 tys. Polaków. Oczywiście najwygodniej przetransferować pieniądze do Stanów Zjednoczonych, korzystając z usług banków. Jeśli już jednak zdecydujecie się na przewożenie gotówki, musicie pamiętać, że także na amerykańskiej granicy czekają Was pewne ograniczenia. Tak naprawdę bez żadnego kłopotu można przewieźć do USA maksymalnie 10 000 $. Gdy jednak macie w swojej walizce dużo więcej niż 10000 dolarów, konieczne jest wypełnienie Deklaracji 4790 oraz złożenie jej u urzędnika celnego. Ta zasada odnosi się nie tylko do gotówki, ale również do innych środków płatniczych, których wartość przekracza 10000 dolarów.

Jak przewozić pieniądze w samolocie?

Skoro wiemy już, ile pieniędzy można przewieźć samolotem, warto dowiedzieć się również, w jaki sposób najbezpieczniej przewozić większą gotówkę. Zapewne wiele osób pomyśli, że idealna do tego będzie duża walizka podróżna. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze duża walizka nie może być bagażem podręcznym. Linie lotnicze wprowadzają ograniczenia co do rozmiaru walizek i toreb, które można zabrać ze sobą do kabiny samolotu (każdy przewoźnik ma tu własne wytyczne i należy to sprawdzić przed odlotem). Dużą walizkę można nadać tylko jako bagaż rejestrowany, a w nim nie wolno przewozić ani pieniędzy, ani metali szlachetnych i biżuterii. Jedyne wyjście to zabranie pieniędzy w mniejszej torbie lub walizce jako bagaż podręczny. Bezpieczniej jednak jest rozdzielić pieniądze na kilka części i ukryć je w różnych miejscach – w bagażu podręcznym, portfelach, specjalnych paskach ze schowkiem na pieniądze, w nerkach z kilkoma kieszonkami itd.

Przewożenie większej gotówki powinno być tak naprawdę ostatecznością. Jeśli to możliwe, najlepiej pieniądze wpłacić na konto bankowe lub korzystać z portmonetek cyfrowych (np. PayPal, Skrill, Masterpass itp.). To zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie.

Komentarze są wyłączone.