8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV
Ile pieniędzy można przewieźć samolotem?
29 października, 2018
8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
5 listopada, 2018
8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV

CV to ważny dokument, który może zadecydować, czy o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną przez wybranego pracodawcę. To właśnie CV tworzy pierwsze wrażenie Twojej osoby u rekrutera. W jaki sposób jednak napisać takie CV, jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie masz żadnego doświadczenia? Dowiesz się tego dzięki naszym poradom.

Rekrutacja nigdy nie była łatwa dla kandydatów do pracy, a szczególnie jej pierwszy etap, czyli napisanie CV. Pozornie przygotowanie tego dokumentu nie wydaje się niczym skomplikowanym, dopóki nie zaczniesz go pisać. Kłopot może sprawić CV szczególnie wtedy, gdy nie masz żadnego świadczenia zawodowego i nie możesz pochwalić się żadną historią zatrudnienia. Na szczęście ten problem można skutecznie rozwiązać. Jeśli zatem potrzebujesz CV dla licealisty lub studenta, z naszego artykułu dowiesz się, jak napisać taki dokument i co w nim umieścić.

Czym jest CV i dlaczego go potrzebujesz?

Zanim podpowiemy jak napisać pierwsze CV, warto wyjaśnić, czym jest taki dokument i dlaczego należy go przygotowywać. CV to skrót od łacińskiego wyrażenia Curriculum Vitae. W oryginale oznacza to „przebieg życia”, ale w przypadku rekrutacji chodzi po prostu o życiorys zawodowy (w niektórych krajach zamiast CV używa się określenia résumé). Ten dokument może przybierać różną strukturę – chronologiczną (informacje wpisywane w kolejności, w jakiej wydarzyły się w życiu opisywanej osoby), celową (wymienia się tylko informacje, które nawiązują do stanowiska, na które aplikuje kandydat) i funkcjonalną (tak dobranie i przedstawienie informacji, aby zatrzeć niekorzystne kwestie jak na przykład przerwy w zatrudnieniu).

Dlaczego w ogóle praktykuje się pisanie i wysyłanie CV do pracodawców? Takie dokumenty są ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Obojętnie, czy przedmiotem rekrutacji jest specjalista ds. obsługi klienta, informatyk, menedżer, czy inne stanowisko, rekruter musi w jakiś sposób wyselekcjonować ze zgłoszeń grupę kandydatów, którzy mogą spełniać oczekiwania pracodawcy, aby zaprosić ich na rozmowę rekrutacyjną. Zrobi to właśnie dzięki przejrzeniu CV. To pierwszy etap rekrutacji. Problem polega na tym, że nie wszyscy kandydaci potrafią tak napisać swoje CV, aby zainteresować pracodawcę i przejść dalej w walce o wymarzoną pracę.

Jak pracodawcy oceniają CV?

W internecie bardzo często wpisywane są frazy typu „CV wzór dla ucznia bez doświadczenia”, „CV wzór” itp. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że wiele osób nie wie, w jaki sposób napisać swój życiorys zawodowy i dlatego korzystają z gotowych wzorów. To oznacza, że pracodawcy otrzymują ogromne ilości takich samych lub bardzo podobnych CV. Po którymś razie przestają je po prostu czytać i od razu wyrzucają do kosza.

Korzystanie z tych samych wzorów CV to jednak niejedyny problem. Niektórzy kandydaci na 100 wysłanych aplikacji zaledwie 2 lub 3 razy są zapraszani na rozmowę rekrutacyjną, podczas gdy inni tę skuteczność mają kilkukrotnie wyższą. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest to, w jaki sposób pracodawcy czytają CV. Okazuje się bowiem, że nad jednym życiorysem zawodowym spędzają nie więcej niż 6 sekund i rzadko czytają go w całości . To oznacza, że masz bardzo mało czasu, aby zrobić dobre wrażenie i przekonać do siebie rekrutera lub pracodawcę. Musisz zatem wysłać CV, które będzie przede wszystkim przejrzyste (wygodne do przeskanowania wzrokiem przez odbiorcę, a więc najlepiej używać odstępów, pogrubień i list) i będzie zawierało wszystkie najważniejsze informacje w syntetycznej formie. Kluczowe informacje trzeba umieszczać jak najwyżej i po lewej stronie.

Co wpisać w CV?

8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV Dopuszczalne są różne warianty CV i różne jego układy. To rodzi pytanie, jakie sekcje powinny znaleźć się w życiorysie zawodowym i czy wszystkie ona są rzeczywiście konieczne. To zależy tak naprawdę, na jakie stanowisko się aplikuje, jakie są oczekiwania pracodawcy i jak wiele o sobie może napisać kandydat. Inny może być przecież wzór CV dla ucznia liceum bez doświadczenia, a inny dla studenta czy osoby z dużym doświadczeniem. Na pewno konieczne jest podanie w CV danych osobowych – imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, informacje kontaktowe (np. numer telefonu, adres poczty e-mail). Dobrze jest także pod danymi osobowymi dopisać stanowisko, na które się aplikuje. To sprawi wrażenie, że CV zostało napisane na potrzeby tej konkretnej rekrutacji, a nie jest wzorem ściągniętym z internetu.

W dalszej części warto umieścić następujące sekcje:

 • wykształcenie;
 • umiejętności;
 • podsumowanie zawodowe;
 • osiągnięcia;
 • doświadczenie zawodowe (może być także szeroko rozumiane i obejmować staże – na ten temat piszemy również w dalszej części artykułu);
 • dodatkowe informacje dla pracodawcy;
 • zainteresowania;

Oczywiście wszystkie informacje podane w CV muszą być prawdziwe (kłamstwo i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw, a do tego może obrócić się przeciwko kandydatowi próbującemu znaleźć pracę).

Jak napisać pierwsze CV?

8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV Pisanie CV nie jest łatwe i wymaga tak naprawdę wprawy. Jeszcze trudniejszym wyzwaniem jest sytuacja, gdy trzeba napisać pierwsze CV bez doświadczenia. Większość młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, kompletnie nie wie, jak się do tego zabrać. Martwią się przede wszystkim tym, że pierwsze CV po liceum lub studiach oznacza życiorys bez doświadczenia zawodowego. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka naszych praktycznych porad.

 1. CV studenta – zacznij od planowania

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać CV bez doświadczenia, musisz wiedzieć, że najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie takiego dokumentu. Skoro nie możesz się pochwalić doświadczeniem, powinieneś przyciągnąć uwagę pracodawcy lub rekrutera czymś innym. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. W odróżnieniu od osoby, która pracowała już przez wiele lat, powinieneś na górze CV wyeksponować przede wszystkim podsumowanie zawodowe (o tym szerzej za chwilę). Dopiero pod tym przychodzi czas na doświadczenie, przy czym warto tu dołączyć również wszelkie staże i praktyki, wolontariat i inną aktywność publiczną. Potem należy skierować uwagę czytającego na referencje. Dopiero pod tym wszystkim można umieścić informacje o wykształceniu.

Kolejna sekcja powinna dotyczyć szkoleń i zdobytych certyfikatów. Nie warto jednak wpisywać wszystkiego, co się zdobyło, a tylko to, co może zainteresować danego pracodawcę i co jest chociaż w małym stopniu związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Na koniec warto jeszcze dołączyć zainteresowania. Takie CV nie powinno być dłuższe nią na jedną stronę.

 1. CV bez doświadczenia, ale nie bez podsumowania zawodowego

CV studenta bez doświadczenia najlepiej zacząć od umieszczenia na górze podsumowania zawodowego. Dlaczego? Bo w ten sposób odwrócisz uwagę osoby rekrutującej od braku doświadczenia. Nie chodzi jednak o to, żeby pisać podsumowanie zawodowe bardzo długie, wystarczy zaledwie kilka zdań. Powinieneś tam napisać, kim jesteś oraz krótko wyjaśnić, co dotąd udało Ci się osiągnąć. Wbrew pozorom można tu coś napisać, nawet nie posiadając żadnego doświadczenia zawodowego. Możesz skupić się na swojej pasji i cechach, które pozwalają Ci realizować różne przedsięwzięcia. Oczywiście powinieneś tu chociaż w małym zakresie nawiązywać do charakteru stanowiska, na które aplikujesz. Na koniec podsumowania zawodowego powinieneś napisać, jaki jest Twój cel zawodowy, co chcesz zawodowo osiągnąć. Musisz tak przygotować podsumowanie zawodowe, aby wzbudzało do Ciebie zaufanie. Wtedy masz dużą szansę, że zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

 1. Znajdź coś, co możesz zaoferować pracodawcy

To, co wpisujemy w CV, może nam pomóc lub może nam zaszkodzić. Dlatego powinieneś zastanowić się nad każdym umieszczonym tam zdaniem, nad każdą informacją, którą chcesz przekazać pracodawcy. Powinieneś zastanowić się, co możesz mu zaoferować. Zaraz odpowiesz, że nie możesz się niczym pochwalić, bo szukasz dopiero pierwszej pracy. To nie jest do końca prawda. Na pewno znajdziesz coś, co przemówi na Twoją korzyść, co jest Twoją mocną stroną i wiąże się w jakiś stopniu ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj, że najgorsze, co możesz zrobić to siedzieć w domu i narzekać, że nikt Cię nie chce zatrudnić. Zamiast załamywać się wśród czterech ścian, lepiej już poszukać stażu, nawet darmowego i krótkiego. Zamiast stażu może być również wolontariat. Najważniejsze, żebyś się rozwijał w swoim zawodowym kierunku. Potem wpiszesz to do CV i pokażesz pracodawcy, że możesz wnieść do jego firmy coś wartościowego.

 1. CV po liceum, CV po studiach – uważaj, opisując wykształcenie!

Sekcja dotycząca wykształcenia jest właściwie obowiązkowa w życiorysie zawodowym bez względu na to, czy to CV licealisty, studenta czy innej osoby. Dokładne opisywanie wykształcenia może nie być jednak dobrym rozwiązaniem w CV. Pamiętaj o 6 sekundach, w czasie których przeglądany jest Twój dokument. Tak naprawdę część Twojej edukacji nie jest w ogóle ważna dla pracodawcy. Bardziej go interesują Twoje umiejętności i sukcesy, niż to, jaką szkołę ukończyłeś (wyjątkiem może być aplikowanie na bardzo specjalistyczne stanowisko). To właśnie te informacje powinieneś umieścić wyżej niż dane o wykształceniu. W ciągu 6 sekund pracodawca na pewno je odnajdzie i o to mu właśnie chodzi. Wtedy zapunktujesz. Jeśli skupisz się bardziej na wykształceniu, czytający może nie dotrzeć nawet do sekcji o umiejętnościach.

Pamiętaj, że nie ma potrzeby opisywać wszystkich szkół, jakie ukończyłeś. Wystarczy ostatnio ukończona szkoła (np. studia). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wcześniej ukończona szkoła kształciła Cię w kierunku związanym ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wtedy możesz ją również wymienić. Natomiast nie jest raczej praktykowane wpisywanie średniej ze studiów czy tematu pracy magisterskiej, jeśli ta nie jest bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które się starasz. Warto za to wspomnieć o zagranicznych stypendiach.

 1. CV do pierwszej pracy a umiejętności

Ważne są informacje dodatkowe w CV, a szczególnie umiejętności. Na pewno jest coś, czym mógłbyś się pochwalić. W życiorysie najczęściej pojawiają się takie umiejętności jak obsługa komputera i znajomość języków obcych. Zaraz powiesz, że w dzisiejszych czasach obsługa komputera to nic szczególnego i niezwykłego. Raczej trudno znaleźć kogoś, kto nie potrafi obsługiwać komputera. Jest w tym dużo racji, ale przecież możesz tę umiejętność przedstawić w atrakcyjny i niebanalny sposób. Zamiast pisać o obsłudze komputera, wymień, z jakich programów potrafisz korzystać i na jakim poziomie. Mało tego, warto dodać do CV linki do pracy wykonanych za pomocą tych programów (dziś często CV przybiera postać cyfrową, więc nie będzie z tym problemu).

Na Twoją korzyść będzie przemawiała znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Możesz umieścić taką informację w umiejętnościach lub nawet zrobić osobną sekcję z językami. Oczywiście należy podać stopień znajomości języka i ewentualne certyfikaty językowe. Jeśli używałeś języka obcego w edukacji lub podczas stażów, warto to także podkreślić. Pamiętaj, że pracodawca może łatwo sprawdzić Twoją znajomość języka obcego, na przykład prowadząc w nim rozmowę rekrutacyjną.

 1. Prace dorywcze – jak odpowiednio je opisać?

Doświadczenie zawodowe w CV może być problemem, jeśli dopiero ukończyłeś szkołę lub uczelnię. Być może jednak jesteś w stanie pochwalić się pracami dorywczymi. Oczywiście nie jest to wymarzona przez pracodawcę pozycja Twojego CV. Prawdopodobnie bowiem aplikujesz na stanowisko, które nie ma nic wspólnego z wcześniej wykonywanymi pracami dorywczymi. W takim przypadku te ostatnie trzeba opisać w atrakcyjny i pomysłowy sposób. Przeczytaj raz jeszcze zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz. Potem zastanów się, czy w którejś z prac dorywczych nie znajdziesz podobnych zadań (np. obsługa klienta, przygotowywanie zamówień itp.). Natomiast możesz spokojnie pominąć w tych pracach ten zakres obowiązków, który jest bez znaczenia dla stanowiska, o które się ubiegasz (np. sprzątanie). W tym przypadku przemilczenie może działać na Twoją korzyść.

 1. Referencje w CV dla studenta

Dla studenta problemem może być nie tylko opisanie doświadczenia zawodowego w pierwszym w życiu CV, ale nawet dodanie referencji. Tymczasem z tych ostatnich nie powinieneś rezygnować, jeśli nawet nigdzie jeszcze nie pracowałeś. Dzięki referencjom Twoja osoba i Twoje CV stają się bardziej wiarygodne. Pamiętaj, że to mogą być referencje nie tylko od byłych pracodawców, ale nawet od profesora z uczelni lub kogoś, komu pomagałeś na przykład jako wolontariusz. Każda z tych referencji powinna wskazywać, jakim jesteś pracownikiem/studentem, jak przebiegała z Tobą współpraca i co osiągnąłeś. Najlepiej również, jeśli podasz w CV kontakt do osoby wystawiającej referencje. To będzie świadczyło, że nie boisz się ich weryfikacji.

 1. Pierwsze CV a zainteresowania

Nie zapomnij również o sekcji opisującej Twoje zainteresowania. Jeśli mógłbyś się pochwalić bogatym dorobkiem zawodowym, bez problemu można by zrezygnować z zainteresowań. Gdy jednak piszesz CV bez doświadczenia, Twoje hobby może okazać się argumentem, który przeważy za zaproszeniem Cię na rozmowę rekrutacyjną.

Człowiek z pasją, który dodatkowo potrafi o niej opowiadać, budzi zainteresowanie. Problem polega jednak na tym, żeby umiejętnie opisać swoje zainteresowania i muszą to być zagadnienia, na temat których masz rzeczywistą wiedzę. To może zostać sprawdzone w czasie rozmowy. Najlepiej, jeśli opisujesz zainteresowania, które nawiązują do cech potrzebnych na stanowisku, o które się ubiegasz (np. sporty drużynowe mogą świadczyć, że potrafisz działać w zespole). Możesz także się dowiedzieć, z kim będziesz rozmawiał podczas rekrutacji, a potem sprawdź jego profile w mediach społecznościowych. Szybko się dowiesz, czym dana osoba się interesuje. Jeśli macie podobne zainteresowania, wyeksponuj je. Zwiększysz swoje szanse rekrutacyjne, bo ludzie nastawiają się pozytywnie do osób, które są do nich podobne.

To już wszystkie rady, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie. Teraz czas wcielić je w życie i napisać Twoje pierwsze CV. Pamiętaj, że nie jesteś bez szans, jeśli nawet nie masz doświadczenia zawodowego, bo masz na pewno inne mocne atuty. Powodzenia na rekrutacji!

Komentarze są wyłączone.