Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
8 praktycznych porad, jak napisać pierwsze CV
29 października, 2018
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień?
6 listopada, 2018
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Koszt utrzymania samochodu to nie tylko amortyzacja, naprawy i paliwo, ale także jego ubezpieczenie. Oprócz obowiązkowego OC może ono również obejmować AC i NNW. Niestety, od kilku lat ubezpieczenie auta mocno rośnie. Sprawdzamy zatem, ile kosztuje ubezpieczenie.

Polacy należą bez wątpienia do miłośników samochodów, o czym świadczą dane na temat ilości aut w naszym kraju. Okazuje się, że do lipca 2018 roku nasi rodacy zarejestrowali 52,5 tys. samochodów do 3,5 tony, czyli o 11% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. To oznacza, że Polacy zarejestrowali w bieżącym roku 2,5 tys. pojazdów dziennie. Przybywa nie tylko samochodów osobowych (do lipca 2018 roku zarejestrowano ponad 273 tys. nowych aut, czyli o 10,5% więcej niż w 2017 roku), ale również dostawczych (ponad 6 tys. nowych pojazdów, co daje wzrost 18,3% w ujęciu rocznym). Taki wzrost rejestrowanych aut analitycy obserwują już od kilku lat

Co łączy wszystkie te samochody? Oczywiście konieczność wykupienia ubezpieczenia. O coraz większej liczbie aut zarejestrowanych w Polsce świadczą także wpływy firm ubezpieczeniowych. O ile jeszcze w 2007 roku ubezpieczyciele zainkasowali 10,9 mld zł z tytułu składek na ubezpieczenia komunikacyjne, o tyle w 2017 roku było to już 22,5 mld zł To naprawdę znaczny wzrost. Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że opłata ubezpieczenia samochodu jest coraz wyższa i wszystko wskazuje, że będzie jeszcze rosnąć w 2019 roku.

Ceny ubezpieczenia samochodu w 2019 roku

Mawia się często, że samochód to skarbonka bez dna. Niestety, wiele w tym prawdy. Nie chodzi już nawet o to, że jedne marki aut psują się częściej, a inne – rzadziej. Nie chodzi także o koszty paliwa, chociaż to drożeje w ostatnim czasie niezwykle szybko. Coraz większe koszty generują bowiem również ceny ubezpieczeń. O ile do 2005 roku stawki OC były w miarę stabilne, o tyle od 2015 roku zaczęły gwałtownie rosnąć. W ciągu kolejnych dwóch lat wysokość składek niemal podwoiła się. W końcu media zaczęły ogłaszać, że nadszedł kres podwyżek i kierowcy mogą odetchnąć. Nic z tego. Co prawda w marcu średnia cena polisy OC kosztowała 675 zł i spadła o 1,6% w stosunku do ceny ze stycznia 2018 roku (686 zł), ale towarzystwa ubezpieczeniowe już zapowiadają, że cena ubezpieczenia OC w 2019 roku znowu wzrośnie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze Sąd Najwyższy potwierdził, że nie tylko osoby poszkodowane w wypadkach, ale również ich najbliżsi mają prawo na wypłatę odszkodowania od ubezpieczycieli, jeśli poszkodowani są w bardzo ciężkim stanie (wegetatywnym). To oznacza wzrost kosztów ubezpieczycieli. Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują, że będą musiały wypłacić takim osobom dodatkowo od 600 mln zł do nawet 3 mld zł. Te wydatki zostaną przerzucone oczywiście na kierowców, a koszt ubezpieczenia wzrośnie nawet o kilkadziesiąt procent . Ta podwyżka jest w zasadzie pewna, ponieważ ubezpieczyciele nie przygotowali na takie wypłaty rezerwy w swoich budżetach, zatem odszkodowania szybko sfinansują kierowcy.

Na podwyżki OC w 2019 roku wpłyną prawdopodobnie również koszty wdrożenia systemów informatycznych zgodnych z RODO oraz spełniających europejskie wytyczne związane z dystrybucją ubezpieczeń. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że Sejm zamierza zwiększyć od 2019 roku minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczeń OC. Co prawda ubezpieczyciele twierdzą, że to nie wpłynie na wysokość składki, ale nie do końca można w takie zapewnienia wierzyć. Przecież ktoś będzie musiał to sfinansować. W rezultacie kierowcy powinni raczej przygotować się, że w 2019 roku zapłacą za OC więcej niż w 2018 roku.

Stawki ubezpieczeń OC – od czego zależą?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Zanim sprawdzimy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w PZU i u innych ubezpieczycieli, warto wyjaśnić krótko, od czego tak naprawdę zależy koszt ubezpieczenia auta. Należy bowiem przypomnieć, że podobne osoby w różnych miastach mogą zapłacić zupełnie inną stawkę za polisę OC, a ubezpieczenie może się różnić nawet w tym samym mieście dla poszczególnych klientów. Wynika to z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe biorą wiele różnych czynników pod uwagę, aby skalkulować składkę OC. Te czynniki to najczęściej:

 • poziom posiadanych zniżek za bezszkodową jazdę i innych (np. za jednorazowe opłacenie składki);
 • historia szkodowości;
 • wiek właściciela samochodu (im młodszy kierowca, tym większe ryzyko dla ubezpieczyciela, co wynika z faktu, że młodzi częściej powodują wypadki);
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów właściciela auta (początkujący kierowca to oczywiście dużo większe ryzyko dla towarzystwa ubezpieczeniowego, a więc jego składka może być nawet o 100% wyższa niż innych kierowców);
 • wiek osób, które będą korzystały z samochodu;
 • miejsce zamieszkania (w dużych miastach płaci się więcej za OC, ponieważ jest więcej aut, jest większy ruch, a to oznacza większe prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji);
 • pojemność silnika (im wyższa, tym droższe OC);
 • przebieg auta (im mniejszy, tym niższa składka OC);
 • marka pojazdu (w 2017 roku najwyższe OC płacili właściciele Fordów, a najniższe – Dacii);
 • płeć właściciela samochodu (chociaż wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2012 roku zakazał ubezpieczycielom różnicowania wysokości składek ze względu na płeć, w praktyce jednak nadal jest to stosowane. W tym przypadku preferowane są kobiety, które według towarzystw ubezpieczeniowych jeżdżą ostrożniej, a tym samym powodują mniej wypadków i mogą płacić niższe OC);
 • stan cywilny (w 2017 roku single płacili średnio o ok. 500 zł wyższą składkę OC niż osoby zamężne);
 • posiadanie dzieci (rodzice z reguły jeżdżą ostrożniej, przewożąc dzieci, dlatego płacą nawet o 30% niższą składkę OC) itp.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, sprawdźmy teraz, ile kosztuje OC samochodu.

OC – ile kosztuje najtańsze?

Jeśli chcecie wiedzieć, ile kosztuje OC, najlepiej zapoznać się z naszymi tabelami, które zamieszczamy poniżej. Pamiętajcie, że to jedynie wartości orientacyjne, zebrane z wielu danych i z wielu miast. Rzeczywistą wysokość składki może ustalić dopiero konkretny ubezpieczyciel, biorąc pod uwagę waszą sytuację, samochód i wszystkie te czynniki, o których napisaliśmy wyżej.

Na początek średnie ceny OC w różnych polskich miastach:

Miasto Cena polisy OC
Kielce 741 zł
Opole 802 zł
Zielona Góra 828 zł
Rzeszów 843 zł
Gorzów Wielkopolski 854 zł
Olsztyn 863 zł
Katowice 878 zł
Toruń 892 zł
Lublin 923 zł
Białystok 925 zł
Kraków 930 zł
Bydgoszcz 940 zł
Łódź 994 zł
Poznań 1007 zł
Warszawa 1054 zł
Gdańsk 1074 zł
Szczecin 1087 zł
Wrocław 1188 zł

Źródło: mfind.pl

Teraz natomiast sprawdzimy, jaki jest najniższy koszt OC samochodu w różnych miastach:

Miasto Najniższa cena polisy OC
Kielce 307 zł
Łódź 327 zł
Kraków 335 zł
Olsztyn 373 zł
Lublin 398 zł
Katowice 400 zł
Warszawa 402 zł
Białystok 403 zł
Rzeszów 405 zł
Toruń 418 zł
Opole 433 zł
Wrocław 445 zł
Gorzów Wielkopolski 446 zł
Zielona Góra 451 zł
Bydgoszcz 454 zł
Poznań 469 zł
Szczecin 476 zł
Gdańsk 493 zł

Źródło: mfind.pl

Z powyższej tabeli wynika, że w najlepszej sytuacji są kierowcy w Kielcach, gdzie można znaleźć najtańsze OC (307 zł), a w najgorszej – mieszkańcy Gdańska (493 zł).

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu

Koszty ubezpieczenia samochodu potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dotyczy to szczególnie nowych aut. W ich przypadku często nie kończy się na obowiązkowym OC, ale wiele osób decyduje się także na wykupienie dodatkowej polisy AC (Autocasco). Wynika to z faktu, że nowe samochody mają dużą wartość i wielu właścicieli chce uniknąć sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży lub uszkodzenia tak drogiego auta, a oni nie będą mogli zrekompensować takiej szkody świadczeniem od ubezpieczyciela. Do tego takie samochody są przeważnie kupowane na kredyt, a kredytodawcy żądają wykupienia pełnego pakietu ubezpieczenia. Ile kosztuje OC dla nowego samochodu? To zależy między innymi od marki i modelu pojazdu. Warto zatem przyjrzeć się cenom OC i AC w przypadku najchętniej kupowanych aut w polskich salonach:

 • Skoda Fabia – OC od 429 zł, AC od 543 zł;
 • Dacia Duster – OC od 432 zł, AC od 424 zł;
 • Toyota Auris – OC od 434 zł, AC od 376 zł;
 • Opel Astra – OC od 459 zł, AC od 525 zł;
 • Toyota Yaris – OC od 509 zł, AC od 525 zł;
 • Volkswagen Golf – OC od 744, AC od 1782 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2017 roku po polskich drogach jeździło ponad 3 mln samochodów zasilanych gazem płynnym LPG. To oznacza, że przybyło ich 105 tys. sztuk w porównaniu do 2016 roku Nie powinno dziwić rosnące zainteresowanie montażem instalacji gazowych w autach. Wystarczy pojechać na najbliższą stację benzynową, żeby się przekonać, iż sprzedawane tam paliwa drożeją właściwie co kilka dni. Najczęściej na montaż instalacji LPG w samochodach decydują się ci właściciele aut, którzy rocznie robią bardzo wiele kilometrów i nierzadko używają auta do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że rodzaj paliwa wpływa także na cenę polisy OC. Ile kosztuje OC samochodu osobowego jeżdżącego na gaz LPG? Okazuje się, że trzeba zapłacić za polisę nawet 11% więcej niż w przypadku innych aut. Najmniej za paliwo płacą zwykle właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym – średnio około 789,50 zł, za auto jeżdżące na benzynę trzeba zapłacić średnio około 812,48 zł, natomiast przy LPG cena polisy OC może wynieść nawet 877,26 zł. Dlaczego ceny ubezpieczeń samochodu są w tym ostatnim przypadku najwyższe? Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że samochody z instalacją LPG przejeżdżają rocznie bardzo dużo kilometrów, są mocniej eksploatowane, a więc ryzyko wypadku czy uszkodzenia jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku innych aut.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta za granicą?

Polskim właścicielom samochodów może wydawać się, że płacą bardzo wysokie składki OC. Okazuje się jednak, że za granicą kierowcy mają jeszcze gorzej, a nasi ubezpieczyciele są jednak bardziej konkurencyjni. Jaki jest zatem koszt OC samochodu osobowego w Europie? Niestety, nie jest tanio. Najwięcej za polisę OC płacą Norwegowie (średnio około 1500 euro) i Brytyjczycy (około 1100 euro), a Polacy należą do tych szczęśliwców, którzy mają względnie tanie ubezpieczenie (średnio około 230 euro). W ostatnim roku najbardziej wzrosły ceny w Wielkiej Brytanii, do czego przyczyniło się znaczne podniesienie podatku od polis do 12%, za to najmniej na zmiany cen polis OC narażeni są Francuzi – w ciągu ostatnich 10 lat ceny OC wzrosły tam tylko o około 2%.

Kraj Cena polisy OC w euro
Polska 230 €
Belgia 300 €
Niemcy 300 €
Dania 400 €
Szwecja 440 €
Francja 500 €
Wielka Brytania 1100 €
Norwegia 1500 €

Źródło: mfind.pl

Od ubezpieczenia OC samochodu nie ucieknie żaden właściciel auta, chociaż ponosi coraz większe koszty. Świadome rezygnowanie z wykupywania polisy OC po prostu się nie opłaca, ponieważ grożą za to ogromne kary. Mało tego, kary za brak OC będą w 2019 roku wyższe nawet o 500 zł. W rezultacie właściciel samochodu, który nie zapłaci OC, będzie musiał się liczyć z naliczeniem kary w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tej sytuacji lepiej ponieść koszt ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że nawet najwyższą składkę OC możesz sfinansować, korzystając z pożyczki Freezl. Skontaktuj się z nami już dziś!

Komentarze są wyłączone.