Pożyczka leasingowa – co to jest?
Skąd pożyczyć pieniądze?
19 października, 2018
Pożyczka leasingowa – co to jest?
Jak wypełnić wniosek 500+
23 października, 2018
Pożyczka leasingowa – co to jest?

Wśród wielu różnorodnych możliwości, od kilku lat rośnie popularność rozwiązania znanego pod nazwą pożyczka leasingowa. Jeśli zastanawiasz się, co to za produkt, w jaki sposób go uzyskać, i podczas których sytuacji możliwe pozostaje jego uzyskanie, na pewno pomocny może okazać się nasz specjalnie dopracowany i szczegółowo opracowany artykuł. W jego treści zawarliśmy wszystkie podstawowe informacje, z którymi powinieneś zapoznać się jeszcze przed rozpoczęciem ubiegania się o tego rodzaju formę finansowania. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje okażą się najkorzystniejszym sposobem, który z perspektywy czasu przeniesie ogrom korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa.

Kto udziela pożyczki leasingowe?

Pożyczki leasingowe leżą w gestii firm leasingowych, a nie banków, jak ma to miejsce w przypadku ubiegania się o kredyt. Obecnie możliwe jest znalezienie w ofercie wielu firm, świadczących leasing, wśród których, znajdą się zarówno te największe i najbardziej popularne, po dziś dzień mogące poszczycić się zgromadzeniem pokaźnej ilości użytkowników oraz te, które na rynku dopiero raczkują i ich pierwsze kroki możemy aktualnie podziwiać na arenie leasingodawców.

Badania, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, jasno dowodzą, że w ubiegłym roku wartość leasingowych pożyczek, jakich udzielono, sięgała blisko 7,4 mld złotych, co stanowi liczbę około 14 procent większą aniżeli miało to miejsce roku ubiegłym (2017). Zazwyczaj, finansowanie tego rodzaju zostaje przyznane na przedmioty typu użytkowego, wśród których należy wymienić maszyny i różnorodne urządzenia, w tym również IT, a także pojazdy. To one przeważają w kwestiach, na które możemy otrzymać pożyczkę leasingową jako przedsiębiorcy chcący poszerzyć działalność i możliwości swojej firmy.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa – co to jest?

Pożyczka leasingowa bardziej przypomina kredyt, niż popularny leasing. Pomimo dużych różnic, pojęcia te są bardzo często mylone, co może wprowadzić w błąd i zakłopotanie niejednego zainteresowanego, który przegląda poszczególne strony i oferty. Na samym początku, należy rozważyć aspekt, że pożyczka leasingowa udzielana jest przez odpowiednie firmy, a nie przez banki. Niemniej jednak, w trakcie ubiegania się o nią oraz podczas jej udzielania, zostają wykorzystywane procedury zbliżone do tych, które znaczenie odgrywają w celu procedur przeprowadzanych w przypadku oceny wniosków leasingowych.

Proces wnioskowania o pożyczkę leasingową nie jest tak skomplikowanym i długotrwałym procesem. Trwa znacznie krócej, niż w przypadku, kiedy zainteresowana osoba, zamierza ubiegać się o kredyt bankowy.  Co więcej, firmy leasingowe, coraz częściej, okazują się być znacznie mniej restrykcyjne, aniżeli banki w kwestii zdolności kredytowej.

Ponadto, pożyczka leasingowa, może zostać wykorzystana wyłącznie w celu finansowania środków uznawanych za stałe. Co za tym idzie, nie ma możliwości jej otrzymania, na przykład w celu pokrycia zobowiązań. Przy pomocy środków uzyskanych przez pożyczkę leasingową, niemożliwe jest wykonanie remontu budynku. Jeśli zamierzamy podjąć się tego rodzaju działań, niezbędne pozostaje kredyty bankowe.

Różnicą pomiędzy leasingiem tradycyjnym, a pożyczką tego rodzaju, może być czas trwania umowy. Najbardziej popularny w Polsce leasing operacyjny, charakteryzuje się na przykład minimalnym czasem trwania, jaki wynosi blisko 40 procent normatywnego okresu amortyzacji. Mowa tutaj o okresie 2, a nawet 3 lat, stanowiącym minimalny okres przyznania dofinansowania. Kwestii tej, nie jesteśmy w stanie obejść, ze względu na obowiązujące przepisy.  Z kolei, pożyczka leasingowa nie posiada żadnych ograniczeń z wyjątkiem tych ustalonych przez pożyczkobiorcę. Zazwyczaj oferują oni udzielanie pożyczek na okres od 6 miesięcy do nawet siedmiu lat.

Leasing, a kredyt?

Pożyczka leasingowa, biorąc pod uwagę aspekt podatkowy i finansowy, pozostaje traktowana na takich samych zasadach, jak kredyt, nie jak leasing. Z tego też względu, przedmioty, jakie zostaną sfinansowane przez pożyczkę stają się własnością pożyczkobiorcy, nie firmy leasingowej. Następnym podobieństwem jest sposób wliczania w koszty miesięcznych rat. Biorąc pod uwagę pożyczkę leasingową jako koszt podatkowy zaliczyć można tylko część z odsetek, wchodzących w skład raty.

Ponadto, do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany podatek VAT, z kolei rata leasingowa zawsze jest powiększana o 23 procent VAT. Jak zatem można zauważyć, wartość miesięcznej raty będzie mniejsza, aniżeli podczas spłacania leasingu.

Dla kogo pożyczka leasingowa przynieść może korzyści?

O pożyczkę leasingową na zakup środka trwałego może starać się każda firma, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których ta opcja może być szczególnie korzystna. Należy rozważyć jeśl jesteś przedstawicielemi: firmy ubiegają się o dotacje unijne, firmy, jakie nie płacą VATU, rolnicy, a także firmy, która szuka finansowania środka trwałego opodatkowanego stawką 8 procent VAT. Wówczas, pożyczka leasingowa, będzie nie tylko bezpieczniejszym, ale również przynoszącym znacznie większe korzyści rozwiązaniem. Możliwa jest również sytuacja, w której bank nie zdecyduje się na finansowania pomysłu danego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji, naprzeciw firmie wychodzi właśnie opcja ubiegania się o pożyczkę leasingową.

5/5 - (1 vote)

Komentarze są wyłączone.