Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
5 listopada, 2018
Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień?
6 praktycznych sposobów jak zapakować prezent
6 listopada, 2018
Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje za granicę. Do jednym z popularniejszych należą wczasy w Bułgarii, gdzie nie tylko latem można spotkać wielu naszych rodaków. Dla tych osób, które wybierają się właśnie do tego kraju, przygotowaliśmy krótki poradnik i podpowiadamy, ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień.

W 2018 roku na zagraniczne wakacje wyjechało prawie 7,5 mln Polaków, czyli o 3 mln więcej niż w 2017 roku. To pokazuje, że nasi rodacy coraz chętniej wybierają inne destynacje niż tylko Bałtyk czy Zakopane. Polacy mają także swoje przyzwyczajenia wakacyjne. Według Polskiej Izby Turystyki nasi rodacy najchętniej wyjeżdżają do Grecji, Turcji i Bułgarii. W naszym artykule zajmiemy się tym ostatnim krajem.

Wycieczki do Bułgarii wybiera prawie 14% Polaków, którzy decydują się spędzić wakacje za granicą. Warto podkreślić, że popularność tego kraju wzrosła w tym roku wśród naszych rodzimych turystów aż o 51% w stosunku do 2017 roku. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są ceny w Bułgarii, które są bardzo atrakcyjne dla Polaków. Wyjeżdżamy zatem do tego kraju przeważnie na 7 dni, a do tego wybieramy najchętniej zakwaterowanie w 4-gwiazdkowym hotelu (48,6%). Okazuje się również, że do Bułgarii Polacy latają nie tylko samolotem, ale także chętnie dojeżdżają autokarami – ten rodzaj transportu wybrało w 2018 roku prawie 13% polskich turystów. Skoro Bułgaria jest tak popularna wśród Polaków, warto poznać ją bliżej i sprawdzić, ile może nas kosztować wypoczynek w tym kraju.

Kilka słów o historii Bułgarii

Bułgaria to bardzo ciekawy kraj, który leży w południowo-wschodniej Europie, a dokładnie w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego nad Morzem Czarnym. To położenie właśnie sprawia, że Bułgaria przyciąga wielu turystów z różnych stron Europy.

Bułgaria ma bardzo długą i bogatą historię. Państwo powstało w 681 roku, założone przez chana Asparucha, a w 864 roku przyjęło chrzest w obrządku bizantyjskim. Od XII do końca XIV wieku Bułgaria była częścią tureckiego Imperium Osmańskiego. Dopiero w XIX wieku udało się Bułgarii wyzwolić spod tureckiego panowania i od tego czasu zaczęła się umacniać państwowość bułgarska, chociaż nie brakowało również później trudnych lat dla Bułgarów i ich ojczyzny. Warto dodać, że jeszcze na początku XX wieku Bułgaria była królestwem i na jej czele stał car. Po II wojnie światowej ten kraj został włączony do bloku politycznego, którym rządził Związek Radziecki. Być może ten sentyment Polaków do wakacji w Bułgarii pochodzi jeszcze właśnie z tamtych czasów – wtedy wyjazd do Bułgarii na wypoczynek wiązał się wręcz z prestiżem. Wygląda na to, że dziś wracamy do tamtych przyzwyczajeń i coraz chętniej odwiedzamy Bułgarię. Do tego Bułgarzy to bardzo sympatyczni ludzie i Polacy bardzo szybko się z nimi zaprzyjaźniają.

Bułgaria ma atrakcje turystyczne naprawdę bardzo interesujące i warto je jak najbardziej zobaczyć. Można tu wymienić niesamowity pałac w Bałcziku – to letnia rezydencja królowej na południu Dobrudży. Można tam zobaczyć nie tylko wspaniały kompleks pałacowy, ale również wielki ogród botaniczny. W Bułgarii warto także zwiedzić rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani (Kamienny Las) 30 km od Warny. Warto także zobaczyć 23-metrowego kamiennego rycerza wykutego w skale niedaleko Madary. Jeśli ktoś lubi irlandzki lub szkocki klimat, najlepiej zwiedzić Półwysep Kaliakra, gdzie znajdują się niesamowite klify Kamiennego Brzegu. Poza tym warto także zobaczyć rezerwat przyrody niedaleko Sliven, a przede wszystkim najpiękniejsze miasto Bułgarii – Nesebyr. Godne polecenia są również Sozopol, Wielkie Tyrnowo, a przede wszystkim kurorty Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, o których jeszcze napiszemy w tym artykule.

Bułgaria – co warto wiedzieć?

Przed wyjazdem do Bułgarii warto wiedzieć, że Polacy mogą wjechać tam na dowód osobisty, nie potrzebują wizy, ponieważ Bułgaria należy do Unii Europejskiej. Warto także pamiętać o przestawieniu zegarków o jedną godzinę do przodu.

Czas teraz wrócić do pieniędzy, bo to główny temat naszego artykułu. Waluta bułgarska to 1 lew, który dzieli się na 100 stotinek (BGN). 1 lew wart jest około 2,10 zł, nie warto jednak wymieniać bułgarskiej waluty w Polsce. Najlepiej zamienić u nas złotówki na euro i dopiero w Bułgarii euro wymienić na lewy. Dlaczego? To korzystniejsze, bo kurs lewa jest sztywny wobec euro i się nie zmienia. 1 euro warte jest około 1,93 lewa.

Ceny w Bułgarii w czasie wakacji

Ceny w Bułgarii nie powinny raczej przerazić Polaków. Sklepy są oczywiście bardzo dobrze zaopatrzone, a koszty zakupów nie zrujnują na pewno żadnego portfela turysty z naszego kraju. Zacznijmy od artykułów spożywczych. Każdy, kto pojechał do Bułgarii, szybko przekonał się, że ceny żywności i napojów w kurortach są zdecydowanie niższe niż nad polskim morzem lub w polskich górach. Jednak w dyskontach znanych również z Polski (np. Lidl) ceny są już bardzo zbliżone. Oto kilka przykładów:

 • chleb – 2,31 zł;
 • bułka – 73 grosze;
 • masło – 6,04 zł;
 • sól 1 kg – 1,86 zł;
 • cukier 1 kg – 3,99 zł;
 • kawa 250 g – 8,29 zł;
 • herbata – 4,20 zł;
 • woda niegazowaną (butelka 1,5 l) – 1,74 zł;
 • jajka (10 szt.) – 5,25 zł;
 • żółty ser w kawałku (1 kg) – 22,05 zł;
 • mleko (1 litr) – 4,20 zł;
 • olej słonecznikowy (butelka 1 litr) – 5,60 zł;
 • kurczak o wadze 1 kg – 10,08 zł;
 • wieprzowina mielona 1 kg – 13,65 zł;
 • makaron (opakowanie 400 g) – 2,94 zł;
 • Coca-cola (butelka 2 litry) – 5 zł;
 • filet z kurczaka (waga 1 kg) – 20 zł;
 • pomidory 1kg – 4,09 zł;
 • ziemniaki 1 kg – 2,52 zł;
 • ogórki 1 kg – 2,91 zł;
 • cebula 1 kg – 2,70 zł.

Warto pamiętać, że podróżowanie po bułgarskich drogach (również pojazdami do 3,5 tony) wiążę się z koniecznością wykupienia specjalnej winiety. Można ją nabyć na tydzień i wtedy zapłacimy za to około 34 zł. Ceny na stacjach benzynowych nie różnią się zbytnio od tych, jakie zobaczyć można przy tankowaniu w Polsce. Za 1 litr oleju napędowego trzeba zapłacić około 5,19 zł, a za benzynę – 5,14 zł. W Bułgarii można oczywiście wynająć samochód i za jego pomocą zwiedzać ten kraj. Koszt takiego wynajmu waha się od 550 do 700 zł za 7 dni. Natomiast autobusami miejskimi można jeździć już za około 4 zł (średnia cena biletu).

Jeśli wybieramy się do restauracji, powinniśmy zwrócić uwagę, że ceny dań i napojów zależą tam przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się taki lokal gastronomiczny. Najdroższe restauracje są w znanych kurortach turystycznych i w Sofii. Przy czym łatwo zauważyć zależność, że im dalej od plaży lub centrum, tym ceny za jedzenie są niższe. Samą zupę można zjeść już za 10 zł, natomiast zestaw obiadowy to już koszt od 17 do 20 zł. Bułgarski przysmak, czyli sałatka szopska, to wydatek 8-10 zł. Ulubiony przez Polaków kebab kosztuje w restauracji od 25 do 30 zł, a w przydrożnej budce – 10 zł. Pizzę można zjeść już za 15 zł, a frytki – za 5 zł.

Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, czyli Riwiera Bułgarska

Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień? Najbardziej znanymi bułgarskimi kurortami na wybrzeżu Morza Czarnego są Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Wielu Polaków, wybierając się do Bułgarii, zastanawia się, który z tych kurortów wybrać. Ze wspomnianego już badania Polskiej Izby Turystyki wynika, że jednak większym zainteresowaniem naszych rodaków cieszy się Słoneczny Brzeg – w 2018 roku spędziło w nim wakacje ponad 7% Polaków, którzy wykupili wycieczki w biurach podróży i wyjeżdżali na wypoczynek za granicę. Zacznijmy zatem od tego kurortu. Słoneczny Brzeg atrakcje ma bardzo liczne i bywa nazywane nawet europejskim Las Vegas. Ten kurort leży nad bardzo piękną zatoką w obwodzie Burgas. Znajdziemy tam bez problemu nocne lokale, dyskoteki, a nawet bary karaoke. Działa tam ogromna liczba restauracji. Słoneczny Brzeg ma bardzo bogate zaplecze turystyczne. Polski turysta znajdzie tam wiele hoteli (również z opcją all inclusive), parków wodnych i basenów. Jednak przede wszystkim czeka tam na nas bardzo szeroka, piaszczysta plaża oraz wydmy. Do tego można tam uprawiać wiele sportów wodnych. Jeśli chodzi o ceny w Słonecznym Brzegu, to trzeba się przygotować, że mogą być nawet o 200% wyższe niż w innych miejscach Bułgarii. Jeśli chcemy zaoszczędzić, najlepiej kupować tam w dyskontach, ale te są na przedmieściach. Najwyższe ceny czekają nas w centrum oraz na deptaku.

Także Złote Piaski mają atrakcje, o których nie zapomnimy szybko. To kurort dużo spokojniejszy niż Słoneczny Brzeg, a do tego bardziej zielony za sprawą znajdującego się tam parku narodowego. Bardzo dużą atrakcją jest tam kilkukilometrowa plaża i niezwykle ciepłe morze. Do tego w pobliżu znajdują się także lecznicze źródła mineralne. Złote Piaski to doskonałe miejsce dla całych rodzin dzięki bogatemu zapleczu hotelowemu i największemu w Bułgarii parku wodnemu Aquapolis. Zadowolone będą także osoby szukające imprez i nocnego życia – w tym kurorcie jest dużo klubów i festiwali. Niestety, w Złotych Piaskach ceny są najwyższe w Bułgarii. Jeśli chcemy zjeść taniej, należy szukać restauracji daleko od morza.

Bułgaria – wczasy all inclusive

Najlepsze rozwiązanie to Bułgaria i wczasy all inclusive. Wybierając taką opcję, możemy znacznie ułatwić sobie pobyt w tym pięknym kraju. Wycieczka all inclusive oznacza, że w kosztach wyjazdu będziemy mieli już opłacony nie tylko nocleg w hotelu, ale także pełne wyżywienie i napoje. To jednak jedna strona medalu. Wykupując bowiem opcję all inclusive, pozbawiamy się tak naprawdę możliwości poznania lokalnej kuchni, bo w hotelu najczęściej będzie czekało na nas uniwersalne jedzenie, znane w różnych częściach Europy. W zależności od opcji mogą być dostępne wycieczki all inclusive w bardzo różnych cenach. Najtańsza wycieczka z taką opcją do Bułgarii waha się w granicach 1850 zł za osobę przy 7-dniowym pobycie, natomiast najdroższa tygodniowa wycieczka all inclusive to wydatek nawet 4000 zł za osobę. W tym przypadku Bułgaria i wakacje mogą już nie być takie tanie.

Wakacje w Bułgarii z rodziną lub we dwójkę

Ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień? Letni czas w Bułgarii można przyjemnie spędzić zarówno z rodziną, jak i tylko we dwójkę. Ten kraj ma ciekawe atrakcje i dla młodszych, i dla starszych osób. Zakwaterowania można wtedy szukać nie tylko w dobrej klasy hotelach, ale również w prywatnych pokojach, a nawet na kempingach. Zacznijmy od hoteli. Cena pokoju zależy oczywiście od standardu, a przede wszystkim od miejscowości. Na przykład w Sofii za tydzień pobytu w hotelu w pokoju dwuosobowym zapłacimy około 3300 zł, a w przypadku pokoju rodzinnego – ponad 4000 zł. W Słonecznym Brzegu pokój dwuosobowy to wydatek około 3900 zł za 7 dni, natomiast pokój rodzinny kosztuje około 5000 zł. Jeśli interesuje nas Bułgaria i Złote Piaski, za pokój dwuosobowy na 7 dni zapłacimy około 3700 zł, a za rodzinny – nawet 6600 zł.

Dobrą alternatywą dla hoteli mogą okazać się kwatery prywatne. W Złotych Piaskach będziemy musieli wydać od 500 do 2000 zł za tygodniowy pobyt, natomiast w Słonecznym Brzegu – od 600 do 2500 zł.

Najtaniej jest oczywiście na kempingach, które są bardzo popularne w Bułgarii. W przypadku ośrodka niedaleko morza trzeba zapłacić około 50 zł za dobę przy dwóch osobach, nieco taniej jest dalej od plaży. Jeśli wolimy nocować w kamperze, będzie to nas kosztowało nawet 100 zł za dobę.

Wycieczka do Bułgarii – ile zabrać pieniędzy?

Analizując wyżej przytaczane ceny zarówno zakwaterowania, rozrywek, jedzenia, jak i produktów spożywczych w sklepach, łatwo zauważyć, że koszty wyprawy do Bułgarii są porównywalne do wypoczynku w Polsce, a czasami nawet niższe. Zatem ile pieniędzy zabrać do Bułgarii na tydzień? Najlepiej wziąć taką sumę, jaką wydałoby się przez tydzień w Polsce. Kwota zależy również od tego, ile zamierzamy wydać dziennie. W przypadku dwóch osób może wystarczyć 1000-1500 zł na tydzień, gdy mamy opłacone już zakwaterowanie. W przypadku rodziny wieloosobowej będzie potrzebna wielokrotność tej sumy.

Warto pojechać chociaż raz w życiu do Bułgarii, bo to naprawdę piękny kraj i do tego posiada dobrą bazę turystyczną. Wielu Polaków, którzy tam spędzili wakacje, szybko zakochało się w Bułgarii i wracają tam niemal co roku, tym bardziej że taki wypoczynek nie zrujnuje naszego portfela.

Komentarze są wyłączone.